1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Devlet Tiyatroları'nda festival coşkusu

  Konu, 'Sinema & Tiyatro' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Devlet Tiyatroları, 6 bölgede 6 farklı festivalle Türkiye’yi tiyatroyla buluşturmaya devam ediyor. Bu yıl, Mart, Nisan, Mayıs aylarında 6 farklı festival düzenleyen Devlet Tiyatroları’nın, Adana, Diyarbakır, Konya, Ankara, Van ve Trabzon Devlet Tiyatroları’nın ev sahipliğinde gerçekleştirdiği festivalleri aralıksız sürüyor.

  Festivallerde 29 Yabancı ülkeden 40 tiyatro topluluğunun 45 değişik oyununu sanatseverlerle buluşturan Devlet Tiyatroları; bu kapsamda 6 atölye çalışması ile 2 seminerin yanı sıra Orta Oyuncular, Dostlar Tiyatrosu, Ahşap Çerçeve, Tiyatro İstanbul, Kent oyuncuları, Eskişehir B.Ş.B.T., KKTC Lefkoşa Belediye Tiyatrosu ile İstanbul, Sivas, Ankara, Konya, Adana, Van, İzmir, Diyarbakır, Erzurum Devlet Tiyatroları’nın oyunlarını da seyirciyle buluşturuyor. Ayrıca 33 okul tiyatrosu ve Polis Amca Tiyatrosu’nun katılımı ile gerçekleştirilen 37 etkinlik de festivaller arasında yer alıyor. İşte Devlet Tiyatroları’ndan festival coşkusu:

  Adana 11. Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali: 27 Mart 2009 tarihinde Adana Devlet Tiyatrosu’nun ev sahipliğinde başlatılan festival; Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ve Sabancı Vakfı’nın işbirliği ile 1998 yılında ulusal düzeyde başlayıp, kısa sürede uluslararası nitelik kazandı. 2005 yılından itibaren 2. ayağı İstanbul’da gerçekleştirilen festivalin bu yıl 11.si 27 Mart-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilirken; 6 yabancı ülke tiyatrosu ile 11 yerli tiyatro Van, İzmir Devlet Tiyatroları ile Dostlar Tiyatrosu, Eskişehir B.Ş.B.Şehir Tiyatroları, Kent Oyuncuları, Tiyatro İstanbul 17 seçkin tiyatro eserini 43 kez temsil edecek.”

  Diyarbakır 7. Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali: Türk tiyatro yazın tarihinin düşünce üstadı Orhan Asena adına düzenlenen festivalin 7.si 2-28 Nisan 2009 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Festivalde Ankara, Diyarbakır, Adana, Van ve Sivas Devlet Tiyatroları’nın sahnelediği 10 değişik oyun 35 kez temsil edilecek.”


  Konya Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali: Konya Devlet Tiyatrosu’nun ev sahipliğinde 14-24 Nisan tarihleri arasında 2.si gerçekleştirilecek festivale; 9 yabancı ülkeden tiyatro grubu katılacak. Kırgızistan, Makedonya, Kosova, Tataristan, Kazakistan, Gagavuz/Moldova, Başkurdistan, Bulgaristan, Azerbaycan’ın yanı sıra K.K.T.C. ile Konya Devlet Tiyatrosu’nun sahneleyeceği 13 oyun 15 kez temsil edilecek.
  Ankara 5.Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali: Başkent’te düzenlenen festivalin 5.si bu yıl da 25-30 Nisan 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Rusya, Romanya, Avusturya, İsviçre, İtalya, Polonya, Hollanda, Bulgaristan, Sırbistan, Kanada ve Danimarka’dan katılacak tiyatroların yanı sıra Ankara, Konya, Erzurum Devlet Tiyatroları ile Eskişehir B.Ş.T., Ahşap Çerçeve, Van İ. Hakkı Tonguç İ.Ö.O., Polis Amca tiyatroları 17 değişik oyunu 54 kez temsil edecek. Festival kapsamında 6 farklı Atölye Çalışması ile 2 de Seminer düzenlenecek.

  Van 8. Akdamar Çocuk Ve Gençlik Tiyatroları Şenliği:

  “Van Devlet Tiyatrosu’nun ev sahipliği ve öncülüğünde 2001 yılından bu yana gerçekleştirilen ‘Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği’ farklı okullardan tiyatro gruplarının hazırladığı oyunların seyirciyle paylaşılma platformu oluyor. Amatör gençlik tiyatrolarının da katıldığı etkinliğin 8.si bu yıl, 23 Nisan-15 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. Van’dan 7 lise, 15 ilköğretim olmak üzere toplam 22 okulun yanı sıra: Ankara’dan Polis Amca Tiyatrosu, Erciş, Çaldıran, Muradiye İlçeleri, Muş ve Muş’un Kepenek Köyü’nden katılacak okullar ile Hakkari Lisesi, şenlikte temsiller verecek. Şenlik kapsamında gerçekleştirilecek Şenlik Ormanı ve Akdamar Adası’ndaki uçurtma yarışması ve piknikle birlikte 37 etkinlik düzenlenecek.

  Trabzon 10. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali:

  “Trabzon Devlet Tiyatrosu’nun ev sahipliğinde 1-15 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali” bu yıl 10. yaşında. Festivalin gerçekleştirilmesinde öncelikli hedefler; 25 Haziran 1992 günü İstanbul’da imzalanan Karadeniz çevresindeki ülkelerin ekonomik işbirliği projesine katkı sağlamak, bu bağlamda Türkiye’nin, Karadeniz’in Trabzon kentinin gerek kültürel gerekse ekonomik alanda tanıtılmasına katkı sağlamak oluşturuyor. Festivale bu yıl 16 ülkeden (Avusturya, Romanya, Almanya, Kazakistan, Polonya, Rusya, Fransa, Ukrayna, Hollanda, Moldova, İspanya, İsrail, Arnavutluk, Bulgaristan, Ermenistan, Kanada) 18 Tiyatro grubunun yanı sıra KKTC’den Lefkoşa Belediye Tiyatrosu katılacak.


   
Devlet Tiyatroları'nda festival coşkusu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Devlet Tiyatroları'nda son oyunlar

  Devlet Tiyatroları'nda son oyunlar

  konak tiyatrosu oyunları konak devlet tiyatrosu oyunları karşıyaka devlet gaziantep genç osman tiyatro oyunu izle Devlet Tiyatroları, yılın son ayı olan Aralık’ta, 10’u yeni, toplam 75 değişik oyunla izleyicisiyle buluşacak. Devlet Tiyatroları 12 bölgesinde 596 kez perde açacak. . Ankara Devlet Tiyatrosu; Shakespeare'in yazdığı, Can Yücel’in Türkçeye çevirdiği “Fırtına” adlı oyunu 2 Aralık’ta...
 2. Devlet Tiyatroları'ndan 6 yeni oyun

  Devlet Tiyatroları'ndan 6 yeni oyun

  Devlet Tiyatroları Bursa, İstanbul, Trabzon ve Ankara'da 6 yeni oyunla sanatseverlerin karşısına çıkacak. İstanbul Devlet Tiyatrosu Şişli Cevahir Genç Kuşak Sahnesi'nde 11 Mart Çarşamba günü ''Fareler ve İnsanlar'' adlı oyunun prömiyerin yapacak. John Steinbeck'ten Mebrure Alevok'un Türkçeye çevirdiği oyunun yönetmeni Zurab Siharulide. Trabzon Devlet Tiyatrosu'nun ''Rumuz Goncagül'' adlı...
 3. Festival Balonları

  Festival Balonları

  Yeryüzünün her yerinde festivaller kutlanır. İnsanlar eğlenmek iiçn çeşitli şeyler bulurlar ama her insanın uçmak gibi bir arzusu vardır. Bu festivallerde de o duyguları tatmin etmek için çeşitli festivallerden çeşitli balonların adeta gökyüzünde dansları var.
 4. Endonezya'da kutlu doğum coşkusu

  Endonezya'da kutlu doğum coşkusu

  Endonezya'daki Türk okulları, Peygamberimizin kutlu doğumu etkinliklerinde yardıma muhtaç binlerce yetimi hediyelerle sevindirdi. Başkent Cakarta'daki Depok Pribadi Türk okulu da, kutlu doğum gecesinde Endonezyalı ve Türk aileleri buluşturdu. Küçük Endonezyalıların şarkılarıyla ve danslarıyla sahne aldığı gece, izleyicilere uzun süre unutulmayacak duygulu anlar yaşattı. Programa özel...
 5. Şebnem coşkusu

  Şebnem coşkusu

  şebnem ferah şebnem ferah fotoğrafları Sevilen şarkıcı gerçekten ses ve görüntüsüyle büyülüyor bencede izdiham olması normal Şebnem Ferah, yeni albümü "Benim Adım Orman"ın ilk konserini, cumartesi akşamı Bostancı Gösteri Merkezi'nde verdi. Son olarak 6 Temmuz 2008'de Parkorman'da hayranlarının karşısına çıkan Ferah'ın bu konserine ilgi beklenenden büyük oldu, biletler iki gün...

Sayfayı Paylaş