1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.449
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Dharana

  Konu, 'yoga' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Patanjali'nin Yoga Sutra'sında, konsantrasyon, zihni uzun bir süre bir biçim veya nesnede tutmak olarak tanımlanır. Swami Sivananda, zihnin farklı tanımlarını vermektedir; zihin, bir düşünceden diğerine atladığı için, daldan dala konan büyük bir kuş, ağaçtan ağaca atlayan bir maymun, hareket eden hava ile tanımlamaktadır.

  Raja Yoga ile zihni nasıl konsantre edeceğimizi öğrenebiliriz.

  Konsantrasyonun dereceleri:

  Kşipta Durumu: Zihin bu durumdayken, bir konudan diğerine atlar durur.
  Mudha Durumu: Zihin durağandır ve unutmaya eğilimlidir.
  Vikşipta Durumu: Zihnin toplanmaya başladığı durumdur. Zihin çoğu zaman sabit durur ve bazen dikkati dağılır. İşte konsantrasyon uygulamalarıyla zihin toplanmayı öğrenir.
  Ekagra Durumu: Zihin tek bir noktada sabitlenmeyi öğrenir.
  Nirudha Durumu: Zihin tamamen kontrol altındadır.
  Zihnimizi tek bir noktada tutmak için içsel formlardan veya dışsal nesnelerden yararlanılır.
  1. Dışsal Nesneler: Konsantre olmak için, berrak bir gökyüzünü, güneş ışığını, ay, yıldızlar ve havadan yararlanabilirsiniz. Laya Yoga konsantrasyon çalışmalarını temel alır. Özellikle, tratak'tan da yararlanarak öğrenci aydınlanmayı hedefler.

  2. İçsel formlar eterik bedenimizde bulunan çakra merkezleridir. Farklı Yoga okulları, eterik bedenimizde bulunan yedi ana çakra merkezinden bir / birkaçını seçer.

  Raja Yogi: Ajna çakraya konsantre olur ve bu çakra üzerine meditasyon yapar.
  Bhakti Yogi: Kalp çakrasına konsantre olur ve bu çakra üzerine meditasyon yapar.
  Hatha Yogi: Suşumna Nadi - omurilik üzerine konsantre olur ve Muladhara çakra gibi bir çakra üzerinden yola çıkarak, enerjiyi Suşumna Nadi'de bir ışık demeti gibi, bir çakradan diğerine yükseltir.
  Burada özellikle bir uyarı yapmak istiyorum: Çakralar üzerinde çalışmak istiyorsanız, istenmeyen tatsız bir durumla karşılaşmamak için, lütfen bir gurunun gözetiminde olun. Çakralarla çalıştığınız zaman ortaya çıkacak enerjinin, iki ucu yanan bir gibi olduğu söylenir; mumun bir ucu sizi aydınlanmaya götürürken, diğer ucu şizofreniye götürür.

  Dhrana'nın çok bilinen bir başka uygulaması da büyük gurulardan Yajnavalkya'nın methodudur. Guru Yajnavalkya'nın uygulamasını öğrenmek için tıklayın.


  --------------------

  Amacınız sadece rahatlamak ve kendinizi daha iyi hissetmekse, Tantrik Meditasyonu deneyebilirsiniz.

   

Sayfayı Paylaş