Etiketler:
 1. kördügüm

  kördügüm Tatlı ve Çalışkan Melek Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.664
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  0

  Diabet de Ayak Bakimina dikkat...

  Konu, 'Diabet Köşesi' kısmında kördügüm tarafından paylaşıldı.

  Hepimizin ayaklarımızla ilgili sorunları olabilir. Özellikle diyabet hastalarında kan şekerinin kontrol altına alınmaması sonucunda sinirlerin hasarı ve dolaşım bozuklukları ciddi boyutlara ulaşır. Bu nedenle diyabetlilerin her gün kontrol edip gerekli özeni göstermesi ve özel bir ayak bakımı uygulaması gerekir. Ayak bakımında altın kurallar
  Günlük Ayak Bakımı
  - Ayaklarınızı her gün kontrol edin. Dikkatli bir inceleme ile ayağınızda meydana gelebilecek değişiklikleri erken dönemde görebilirsiniz.
  - Ayağınızın taban ve üst kısmına bakın. Eğer alt kısımları rahat göremiyorsanız bir ayna kullanın ya da aile bireylerinden yardım isteyin.
  - Ayak cildinizin renginde değişiklik olup olmadığını kontrol edin. Ayak cildiniz hasarsız ve yumuşak olmasına özen gösterin.
  - Ayağınızı yara, çatlak, kabarcık, nasır yönünden kontrol edin. Ayağınızda nasır olursa kesici aletlerle müdahalede bulunmayın. Nasırlar ileriki dönemlerde risk oluşturacağı için tedavi edilmelidir. Kabarcık oluştuğunda hemen hekiminize başvurun.
  - Ayağınızdaki kan dolaşımını güçlendirmek için kan şekeri düzeyinin normal sınırlarda kalmasına özen gösterin.
  - Sigara içmeyin.

  - Ayaklarınıza sıcak su torbaları, ısıtıcı petler veya diğer ısı kaynakları uygulamayın. Ciddi yanıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz. - Düzenli egzersiz programınız olmalıdır. Yapacağınız egzersizin yaraların oluşmamasına ve kaslarınızın güçlenmesine yardım edeceğini hatırlayarak egzersizlerinizi ihmal etmeyin.
  Ayak Banyosu
  - Ayak temizliğine özen gösterin.
  - Ayaklarınızı her gün ılık suda 5-10 dakika beklettikten sonra tahriş etmeyin bir sabunla yıkayarak temizleyin. Uzun süre ayak banyolarından kaçının. Çünkü bu işlem ayak derinizin kurumasına, çatlamasına ve esnekliğinin bozulmasına yol açabilir.
  - Ayağınızı sabunla temizledikten sonra durulayıp, özellikle parmak araları olmak üzere iyice kurulayın. Parmak aralarının iyi kurulanması mantar enfeksiyonlarının oluşmasını önler.
  - Yıkama işleminden sonra ayak derinizde kuruma olursa vazelinli merhem veya nötr losyon kullanarak yumuşatabilirsiniz. Ayak parmaklarınızın arasına losyon sürmeyin. Parmak aralarına sürülen losyon mantar enfeksiyonlarının oluşmasına neden olabilir.
  Ayak Tırnaklarının Bakımı
  - Ayak tırnakları mümkün olduğunca düzgün olmalıdır. Banyodan sonra tırnakları yumuşakken kesmek daha kolay olacaktır.
  - Tırnaklarınızı düz kesin. Tırnak köşelerini derin almayın. Zımparalı bir tırnak törpüsü ile törpüleyin.
  - Tırnaklarınızın etrafında kızarıklık, şişlik olup olmadığını kontrol edin.
  - Ayağınıza kesici aletlerle müdahalede bulunmayın Örneğin; nasır makası gibi aletler sizin için tehlikeli olabilir.
  Ayakkabılar
  - Ayağınıza uygun ayakkabılar seçin.
  - Ayağınızı sıkmayın deri veya bez ayakkabılar giyin. Ayak yaralarının büyük bölümünü ayağa uygun ve rahat ayakkabılarla önleyebilirsiniz.
  - Ayakkabı genişliği ayak genişliğiniz kadar olmalıdır. Önü sivri, yüksek topuklu ayakkabılardan sakının.
  - Yeni ayakkabı giydiğinizde ilk günlerde kısa süreli giyip değiştirin ve ayakkabılarınızı sürekli kontrol edin.
  - Çıplak ayakla asla yürümeyin. Denizde, kumsalda, hatta evde dahi terlik kullanın.
  - Parmak aralarına giren terlik ya da sandalet tipi ayakkabı giymeyin.
  - Ayağınızda şekil bozukluğu varsa doktorunuzla görüşün. Size uygun olan ayakkabıyı önerecektir.
  - Ayaklarınızın gün boyu lastik ayakkabılar içinde nemli bir ortamda kalmasına izin vermeyin.
  Çoraplar
  - Sağlık ekibinizle daima iletişim halinde bulunun.
  - Sorunlarınızı ekibinizle paylaşın.
  - Yılda en az iki defa ayağınız muayene edilmelidir. Doktorunuzu ya da hemşirenizi sık sık ziyaret edin.
  - Sorunlarınızı listeleyin.
  - Merak ettiğiniz konular hakkında bilgi alın.
  - Tüm bakımınıza rağmen ayağınızda bir sorun olduğunda ne yapmanız gerektiğini doktorunuza sorarak öğrenin.
  - Şayet ayağınızda bir yara oluşmuş ve bir hafta boyunca geçmemişse doktorunuz ya da hemşirenizle görüşün.
  - Unutmayın! Ayaklarınıza gösterdiğiniz özen yaşamınızı daha da kolaylaştıracaktır.   
Diabet de Ayak Bakimina dikkat... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. aman dikkat ayakkabı seçimi

  aman dikkat ayakkabı seçimi

  "Abartıldığı gibi 3000 değil sadece 1600 çiftim var" sözleriyle tarihe geçen İmelda Marcus ve birçok kadının ortak tutkusu... Neden bahsediyoruz, elbette ayakkabılardan... İster her alışverişinde birkaç çiftle eve dönen ayakkabı tutkunlarından olun, ister ayağım rahat olsun gerisi önemli değil diyenlerden olun, ayakkabı seçimi önemli. Ayakkabılar kişisel stiliniz, zevkleriniz...
 2. anternatif bakimlar

  anternatif bakimlar

  Alternatif Bakımlar Aromaterapi: En eski iksir... Bitkisel özlerin kullanımının binlerce yıllık bir geçmişi var. Çağlar boyunca insanlık bitkisel yağlardan çok çeşitli yollardan ve çeşitli amaçlarla yararlandı; bu yağlar ilkel topluluklarda çoğu dinsel törenlere mistik bir hava kattı, bazen de büyücülerin gücünü vurguladı. Zamanla yağların kullanım alanları genişledi, Doğu ülkelerinde...
 3. Diabet de Fiziksel Aktivite...

  Diabet de Fiziksel Aktivite...

  Fiziksel aktivite herkes için iyidir ama eğer diyabet hastasıysanız, sizin açınızdan -İlikle önem taşır. Düzenli egzersiz size onularda yardımcı olabilir: Kanınızdaki şeker miktarını daha iyi kontrol altında tutabilirsiniz. Aktivite -ırasında vücudunuz şekeri daha hızlı bir ilde tüketir. Depolanmışfazla enerjiyi tüketerek vücut ağırlığınızı kontrol altına alabilirsiniz. Egzersiz ve yemek...
 4. Sorularla Diabet

  Sorularla Diabet

  Diyabet yenilenen teknoloji ve tıbbın imkanlarıyla korkulacak bir hastalık olmaktan çıktı.Evde kan şekeri ölçümü yaparak , düzenli insülin kullanarak ve tabi ki diyetimize dikkat ederek diyabeti kontrol altına alabiliriz. Sorularla Diabet Kan şekerin etkileyen faktörler nelerdir? Kan şekerini etkileyen bir çok etmen vardır. Başta beslenme, besinlere uygulanan işlemler ve pişirme...
 5. Ayak Sağlığınıza Çok Dikkat Edin Melekler

  Ayak Sağlığınıza Çok Dikkat Edin Melekler

  ayak sağlığı ayak sağlığında ayakkabının önemi ayakkabı seçimi Sevgili melekler, bütün bir ömür boyunca tüm ağırlığımızı taşıyan ayaklarımızı ihmal etmememiz gerekiyor. Genelde hep ertelenen ayak bakımımız ve ayağımıza giydiğimiz ayakkabının seçimi hususunda ne yazık ki gereken hassasiyeti göstermeyiz. Oysa ki ayak sağlığında ayakkabının önemi son derece büyüktür. Bu yazımızda ayak...

Sayfayı Paylaş