1. kördügüm

  kördügüm Tatlı ve Çalışkan Melek Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.664
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  0

  Diabet Testleri...

  Konu, 'Diabet Köşesi' kısmında kördügüm tarafından paylaşıldı.

  diyabet testleri diyabet testi şeker sınırı sınırı şeker hastalığı testi Idrar Testi...

  İdrar Şekerinin Kontrolü:idrarın şeker için kontrolü kan şekerinin tahmini için kullanılabilecek en hassas yöntem değildir. Ancak kan şekerinin ölçülemediği
  durumlarda da hiç bir test yaptırmamaktan daha iyidir. Eğer kan şekerinizin yüksek olduğundan şüphe ediyorsanız bunu idrar şekerine bakarak kontrol edebilirsiniz (Tablo 18). İdrardaki şeker, idrar mesaneye (idrar orbası) toplandığı sıradaki kan şekerinin bir göstergesidir, idrar şekerine bakmanın avantajları bunun basit, alet gerektirmiyen ve kan şekerine kıyasla ucuz bir yöntem olmasıdır. Ancak bu yöntemin ana dezavantajı ise alınan sonucun kan şekerinin idrar alındığı sıradaki kesin olarak doğru göstergesi olmamasıdır. Bunun sonucunda da diyabetin takibinde, insülin dozlarının ayarlanması , yiyecek / kalori hesabının yapılması gibi konularda karar verirken idrar şekerinizin fazla bir yardımı olmayacağını söylemek doğru olur.
  İdrarda şeker, kan şekerinin belli bir eşik değeri (böbrek eşiği) geçtikten sonra
  idrarla atılması sonucu oluşmaktadır. Böbrek eşik değerinin her insan için ve değişik yaş grupları için ayrı değerlerde olması idrar şekeri ölçümünün kan şekerini tam olarak neden yansıtmadığını açıklamaktadır. Örneğin bir kişide kan şekeri normal sınırlar içindeyken idrarda şeker belirirken bir başka kişide yüksek sayılabilecek kan şekeri değerlerinde idrarda şeker görülmeyebilir, işte kişiden kişiye böbrek eşiğindeki farklılıklar idrar şekerinin sonuçlarına göre kan şekerini hesaplama olanağını mümkün kılmamaktadır.
  Ortalama böbrek eşik değeri 180 mg/dL dir. Genelleme yapılacak olursa kan şekeri bu değeri geçene kadar idrarda şeker pozitif çıkmayacaktır.(Normal kan şekeri sınırı 70-110 mg/dl) Böbrek eşik değerinin yaş ilerledikçe yükseldiği unutulmamalıdır.
   
 2. kördügüm

  kördügüm Tatlı ve Çalışkan Melek Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.664
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Diabet Testleri...
  Keton Testi...

  Keton testi, ketoasidozu önleme olanağını sağlaması nedeniyle Tip I diyabet hastaları açısından özellikle önem taşır. Ketoasidoz, Tip I diyabetin ağır ve tehlikeli bir komplikasyonudur. Mevcut insülin miktarı çok az olduğu, kan şekeri çok yükseldiği zaman gelişir.
  Ketoasidoz aynı zamanda diyabet koması olarak da adlandırılır. Keton testleri ayrıca, diyabetin kontrol altında tutulmasıyla ilgili ağır sorunlar çıkmasının önlenebilmesi için hastalıkla veya stresle başetmek bakımından Tip II diyabet hastalarına da yardımcı olabilir.

   
Diabet Testleri... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Diabet Tipleri...

  Diabet Tipleri...

  diabet tipleri Başlıca 2 tip diyabet vardır.Farklı diyabet tiplerinin, farklı nedenlere bağlı olarak geliştiğ düşünülmektedir. Tip I diyabet - Vücut çok az insülin yapar veya hiç insülin yapmaz. Tip II diyabet - Vücut insülin yapar, fakat gerektiği gibi kullanamaz.
 2. Cocuklarda diabet...

  Cocuklarda diabet...

  cocuklarda diabet Çocukluk çağı diyabeti nedir, görülme sıklığı ne orandadır? Çocuğunuzda şeker hastalığı saptandığını i öğrendiğinizde, anne ve baba olarak ilk ortaya çıkan duygularınız şaşkınlık, üzüntü ya da öfke duyguları ile dolu bir panik ilabilir. Bu olağanüstü dönemi ancak nastalık hakkında en kısa sürede bilgi edinmekle ve iyi bir eğitimle aşabilirsiniz. Unutmayınız ki anne ve baba...
 3. Test

  Test

  Rüyasında test çözen kimse geçici bir sıkıntı alır.
 4. Diabet Nedir?

  Diabet Nedir?

  Diabet Nedir ? Diabet, pankreasın yeterli insülin üretmemesi ya da üretilen, insülinin görevini yapamaması sonucunda, besinlerle vücuda alınanan glukozun kullanılamaması ve kan şekerinin hızla yükselmesi olarak bilinen hastalık tablosudur. Diabet, tüm dünyada ve ülkemizde her yaş, cins ve ırktan milyonlarca kişiyi etkileyen çok sık görülen bir durumdur. 40 yaşın üzerinde, aşırı kilolu veya...
 5. Sorularla Diabet

  Sorularla Diabet

  Diyabet yenilenen teknoloji ve tıbbın imkanlarıyla korkulacak bir hastalık olmaktan çıktı.Evde kan şekeri ölçümü yaparak , düzenli insülin kullanarak ve tabi ki diyetimize dikkat ederek diyabeti kontrol altına alabiliriz. Sorularla Diabet Kan şekerin etkileyen faktörler nelerdir? Kan şekerini etkileyen bir çok etmen vardır. Başta beslenme, besinlere uygulanan işlemler ve pişirme...

Sayfayı Paylaş