1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  Dikkat! 5 yaş altı bugün aşılanıyor

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  Domuz gribi hızla yayılıyor. Bakanlık çocuklar için ilk adım aşı uygulamasına başlıyor. İşte aşı vurduracaklara son uyarı;
  Kronik organ yetmezliği, bağışıklık sistemi ve kan hastalığı bulunanlarla 6 ay ile 5 yaş arası çocukların "domuz gribi"ne karşı aşı uygulaması bugün başlıyor.


  Bu kapsama giren, aşı yaptırmak isteyenlerin sağlık ocakları veya aile sağlığı merkezlerine başvuruların kendi beyanları yeterli olacak, herhangi bir belge istenmeyecek.

  Bugünden itibaren sağlık ocakları veya aile sağlığı merkezlerine başvurup durumlarını beyan ederek aşı yaptırabilecek olanlar şunlar:
  - Kronik bronşit, KOAH ya da astım gibi kronik akciğer hastaları,
  - Kronik kalp-damar hastaları, kalbinde doğumsal delik, damar ve kapak darlığı, kalbin bölümleri arasındaki bağlantı bozukluğu gibi rahatsızlığı olanlar, - Özellikle diyalize giren kronik böbrek hastaları, -Şeker başta olmak üzere metabolik hastalığı bulunanlar,
  - Siroz başta olmak üzere kronik karaciğer hastaları,
  - Anemi ve lösemi gibi kan hastalığı bulunanlar,
  - Kanser hastaları,
  - Bağışıklık sistemini baskılayan diğer rahatsızlıkları olanlar.

  6 ay ile 5 yaş altındaki çocuklara da aile onayı alındıktan sonra aşı yapılacak.
  AŞI İÇİN ZORLAMA YOK!

  Sağlık Bakanlığı yetkilileri, domuz gribi aşılarının gönüllülük esasına göre yapıldığını, bu konuda herhangi bir zorlama olmadığını vurguladı.

  Aşı uygulanan kişilere olası yan etkiler konusunda bilgi verildiğini kaydeden yetkililer, okul çağındaki çocuklara aşı uygulaması başladığında da veli onayı olmadan aşı yapılmayacağını bildirdi.

  Hamileler için aşının etkinliğini artıran adjuvan maddesi bulunmayan özel aşıların Aralık ayının başında gelmesinin beklendiğini kaydeden yetkililer, "Ancak Dünya Sağlık Örgütü adjuvanlı aşıların da hamilelere uygulanabileceğini açıkladı. Gebeliğinin son 2-3 ayındakilerde hastalık ağır seyrediyor. Özellikle 20 haftanın üzerindeki gebelere aşı yaptırmalarını öneriyoruz. Beklemek isteyenler de aralıkta gelecek aşıdan yaptırabilirler" diye konuştu.

  Yetkililer, ayrıca, aşının koruyucu etkisinin en erken 10 gün sonra başladığına da dikkati çekti.

  SAĞLIK BAKANI: TERÜDDÜT ETMEYİN

  Domuz gribi ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında gazetecilere bilgi veren Sağlık Bakanı Recep Akdağ, vatandaşların aşı konusunda tereddüt etmemelerini istedi.

  Bilim adamlarının salgın konusunda geçen hafta sonu itibariyle yaptığı tahminlere göre, 400 bin vatandaşın hastalanmış veya hastalığı geçirmiş olabileceğinin bildirildiğini hatırlatan Bakan Akdağ, "400 bin kişi hastalanmış olabilir ama kış mevsimi boyunca hastalandırabilecek bir virüs var ortada. O zaman öncelikli risk guruplarını aşılayacağız. Aşının bazı yan etkileri var. Her biyolojik maddenin ve aşının yan etkileri olabilir" dedi.

  "Yeni aşı alımı" konusundaki bir soru üzerine Recep Akdağ, Türkiye'nin elinde 2 milyon 400 bin doz aşı bulunduğunu, halen kullanılmaya devam eden aşıların kasım, aralık ve ocak ayında takviye edileceğini söyledi.

  Türkiye'nin domuz gribi olayına hazırlıklı olduğunu anlatan Sağlık Bakanı Akdağ, "Hazırlıklı olmak çok önemli. Türkiye olarak biz bu meseleye çok hazırlıklıydık. Başından beri bir bilimsel kurul hazırlık yapmıştı. Bakanlık olarak bu hazırlıkları sıkı bir biçimde de takip ettik. Yaz mevsiminde Avrupa'ya hastalık yayıldığı halde Türkiye'ye bu hastalık gelmedi. Sonbahara doğru, kışa doğru bunun geleceğini de biz vatandaşa ilan etmiştik" diye konuştu.

  MASKELİ VE JELLİ EĞİTİM

  Domuz gribi endişesi nedeniyle bazı ilköğretim okullarında öğrenciler, derslerde tedbir amaçlı maske kullanmaya başlarken sıraların üzerinde bulunan el temizleme jelleri de dikkati çekiyor.

  Domuz gribi hastalığının en fazla görüldüğü 6 ilden birisi olan Bursa'da risk grubunda yer alan ilköğretim çocuklarının sağlıklarının korunması için büyük çaba gösteriliyor.

  İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okullarda temizlik çalışmalarını büyük bir titizlikle yürütürken, bazı okullarda öğrenciler, tedbir amaçlı maske kullanıyor.

  Ailelerinin ve öğretmenlerinin tavsiyesi üzerine öğrenciler, ağızlarında maskeyle ders dinliyor. Öğrencilerin önündeki sıralarda bulunan el temizleme jelleri de dikkati çekiyor.

  İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, Bursa'da 450 binden fazla öğrencinin eğitim gördüğünü, halk eğitim kursiyerleri ile çıraklık eğitimlerinin de katıldığında rakamın 600 bine yaklaştığını söyledi.

  Yetkililer, tuvaletlere el temizliği konusunda afişler ve yazılar astıklarını belirterek, "Bir şube müdürü, bütün işleri bırakıp sadece bu konulara yöneldi. Bütün öğrencileri kontrol altında tutmaya çalışıyor. Şu ana kadar ciddi bir sıkıntı yaşanmadı. Birçok okulda tedbir amaçlı maske kullanımı arttı. Korunmak için ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

   
Dikkat! 5 yaş altı bugün aşılanıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bugün (5 Şubat) Doğanlar

  Bugün (5 Şubat) Doğanlar

  5 şubat doğanlar 5 şubatta doğanlar subatta doganlar şubat ta günü Gelişmeye açık gibi görünseler de, tutucu olduklarından dolayı, pek fazla insanlara yakın olmaktan hoşlanmazlar. Her türlü sanatsal olaylara yatkındırlar. Genellikle sevgi dolu ve sevgisini paylaşmayı bilen kişilerdir. Hislerinden ve yanlış anlaşılmalardan dolayı hep değişik yorumlanırlar.Yardım sever ve çevrelerinde yapıcı...
 2. Bugün (5 Mayıs) Doğanlar

  Bugün (5 Mayıs) Doğanlar

  5 mayısta doğanlar 5 mayıs doğanlar mayıs da mayista Şefkatli, sevecen,hoşgörülü, kibar ve sevgi doludurlar.Kimseyi incitmek istemedikleri için, herkes tarafından çok kolay kırılabilirler. Seçim yaparken çok zorlanırlar. Oldukça karasız kişilerdir..Çekici ve ilginç kişilerdir. Sanatsal olaylar ilgilerini çeker ve soyut kavramlarla uğraştıkları zaman daha mutlu olurlar. Duygusal ve merhametli...
 3. Bugün (5 Eylül) Doğanlar

  Bugün (5 Eylül) Doğanlar

  5 eylülde doğanlar 5 eylül burç eylül doğanlar burçlar mayısta doğanların özellikleri Yaşamı çözmeye çalışan ilginç ve sorgulayıcı fikirleri, onu arayışlara yöneltir. Böyle analizci bir yapının getirdiği; insana bakış açısı da, tam anlamıyla sosyal bir fenomendir. Bu nedenle; bulunmak istediği ortamlara kolaylıkla adapte olurlar ve insanların paylaşımlarını kolaylıkla yapabildikleri kişi...
 4. Bugün (5 Ekim) Doğanlar

  Bugün (5 Ekim) Doğanlar

  5 ekim hangi burç 5 ekim doğanlar ekimde doğanlar de ekimde doğanların burcu Bugün 5 Ekim'de doğanların genel özellikleri nelermiş sevdiği sevmediği şeyler neymiş bir bakalım meleklerim :pasi: :pasi: Akıllı ve zeki insanlardır. Sanatçı yönleri çok güçlüdür. Taklit kabiliyetleri oldukça güçlü olup gözlemcilikleri sayesinde yaşamı farklı algılarlar. Dış görünüşlerine önem verirler. Yüce...
 5. Bugün (5 Aralık) Doğanlar

  Bugün (5 Aralık) Doğanlar

  5 aralık hangi burç 5 aralık doğanlar aralıkta doğanlar aralıkta doğanların özellikleri 5 Aralıkda doğanlar nelerden hoşlanırlar nelerden hoşlanmazlar genel özellikleri nelerdir :dil::dil: Kıvrak zekalarıyla; birçok olayın üstesinden gelecek şekilde ve yaşam akışlarını hızlandıracak biçimde yaşarlar Çalışkan ve sır saklayan kişilerdir. Hassas ve duygusal oldukları için,...

Sayfayı Paylaş