1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  DİKKAT! Sigara cezası yemeyin

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  İstanbul'da bir yılda kaç kişiye ceza kesildi?

  19 Temmuz'dan itibaren kahvehane, kafe ve lokantalarda da uygulanacak olan yasa öncesinde Habertürk, yasağın ilk aşamasının ne kadar başarıya ulaştığını İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne sordu. 19 Mayıs 2008'de yürürlüğe giren "Kapalı mekânlarda sigara içme yasağı"na ilişkin en önemli veri İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açıklandı. İlçe belediyeleri hariç İstanbul'un 5 bine yakın ana arter noktasında 672 tiryakiye bir yıl içinde sigara yasağına uymadığı için ceza kesildi. İBB Zabıta Daire Başkanlığı verilerine göre 672 tiryakiye kesilen toplam para cezası ise 38 bin 142 TL oldu. 672 tiryakinin 15'i Kamu hizmet binalarının kapalı alanlarında, 446'sı Toplu taşıma araçlarında, 43'ü Binaların kapalı bölümlerinde sigara içerken; 168 tiryaki de sigara izmaritlerini yere attığı için ceza aldı. Kahve ve kafelerde tiryakilerle işletmecilerin nabzını tutan Habertürk, "Kriz zaten vurmuştu yasak da öldürsün bari" yanıtını aldı. Tiryakiler ise yasağa karşı.

  Alper URUŞ / AHT
  ÖZEL HABER


  Kamu hizmet binalarında, eğitim kurumları ve taksilerde geçen yıl 19 Mayıs'ta hayata geçen sigara yasağının kapsamı büyüyor. Yasa 19 Temmuz'dan itibaren kahvehane, kafe ve lokantalarda da uygulanacak. Habertürk yasağın ilk aşamasının ne kadar başarıya ulaştığını İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne sordu.

  19 Mayıs 2008'de yürürlüğe giren "Kapalı mekânlarda sigara içme yasağı"na ilişkin en önemli veri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açıklandı.

  İlçe belediyeleri hariç İstanbul'un 5 bine yakın ana arter noktasında 672 tiryakiye
  bir yıl içinde sigara yasağına uymadığı için ceza kesildi. İBB Zabıta Daire
  Başkanlığı verilerine göre 672 tiryakiye toplam 38 bin 142 TL para cezası uygulandı. 672 tiryakinin 15'i Kamu hizmet binalarının kapalı alanlarında, 446'sı Toplu taşıma araçlarında, 43'ü Binaların kapalı bölümlerinde sigara içerken; 168 tiryaki de sigara izmaritlerini yere attığı için ceza aldı.

  Mekâna 5 bin 600 TL cezası var

  "Dumansız bir hayat" sloganıyla sigara içmeyenlere daha konforlu bir yaşam,
  tiryakilere ise 69 TL para cezası getirecek olan yasağı Taksim'deki kafe, bar ve
  kıraathanelerde konuştuk.

  35 yıldır vergi mükellefi olarak Başak Kıraathanesi'ni işleten Hüseyin Öztürk (60)
  ile konuşuyoruz. "Bu yasa bizi bitirir" diye söze başlıyor. Bir müşterinin okey
  oynarken sigara içmek için kahveden çıkmasının mümkün olmadığını anlatan Hüseyin Öztürk, "Bu konuda Esnaflar Odası gereken tedbiri almalı. Gerekiyorsa kepenk indirilmeli ve yasağın çerçevesi biraz genişletilmeli" diyor.

  Sigara yasağının işletmecilere 5 bin 600 TL ceza getirebileceğini ifade eden Öztürk, şöyle devam ediyor: "Sadece Beyoğlu'nda 2500 kıraathane, kafe ve bar gibi mekânlar var. Ekonomik kriz yüzde 80 işleri etkiledi. Bu yasakla dükkânın kapısına kilit vuracak hale geleceğiz."

  Evde yasak kahvede de mi yasak?

  İşletmeci Öztürk'ün sözünü kahvenin müdavimlerinden Ali Yeler (48) bölüyor. Evde
  çocuklar rahatsız olduğu için balkonda sigara içtiğini anlatan Yeler'e kulak
  veriyoruz: "Bizim gibi insanların tek sosyal faaliyeti kahveye gelmek, iki sigara
  tellendirip, arkadaşlarla sohbet etmek ya da okey oynamaktır. Bu yasağa karşıyım. İnsanları rahatsız etmeden içmeye zaten özen gösteriyorum. Ülkede terör, ekonomik kriz her şey bitti bir tek benim sigaram mı sorun oldu? İçen içmeyeni, içmeyen de içeni düşünerek bu konuda dayatmada bulunmamalı."

  "Ekonomik kriz yüzde 50 vurdu, sigara yasağı yüzde 70 vurur"


  Tarihi Çiçek Pasajı'nda Manolya Restoran'ın şef garsonlarından Çetin Yılmaz (48),
  sigara yasağının tam uygulanması için tütün üretimi ve TEKEL'in kapatılması
  gerektiğini söylüyor. "Ekonomik kriz işlerimizi yüzde 50 azalttı ama kapalı
  mekânlarda bu yasak uygulanırsa işler yüzde 70 azalır" diyor. Çiçek Pasajı'nda 10
  işletmenin ve 100'e yakın garson ile kominin çalıştığını belirten Yılmaz sözlerini
  şöyle noktalıyor: "Alkol alan insan mutlaka yanında sigara içiyor. Hatta sigara
  içmeyen bile puro yakıyor. Bu insanların keyfi ve herkes de hür iradesiyle bunu
  yapıyor. Yasak arzuyu artırır."

  Yasaya karşı 2 yürüyüş oldu

  Beyoğlu Büyük Parmakkapı Sokak'ta hem kafe hem bar olarak müdavimlerini ağırlayan 14 Şubat'a giriyoruz. İşletmede Nurdan Öztürk, sigara yasağına karşı Beyoğlu'ndaki mekân sahiplerinin iki yürüyüş yaptığını söylüyor. Öztürk, "Eğlence mekânlarının kapısına kilit vuracak bu yasa, yüzlerce işyerinin kapanmasına neden olacak. Birçok mekân kesilen ceza kadar ciro yapmazken 5 bin 600 TL'lik ceza gerçekten çok ağır. Yasa, havalandırma tertibatına özen gösterilmeli gibi maddelerle yumuşatılmazsa biz müşterilerimizden, devlet de düzenli olarak vergisini ödeyen binlerce işletme sahibini kaybeder" diyor.

   
DİKKAT! Sigara cezası yemeyin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. canınızın her istediğini yemeyin!

  canınızın her istediğini yemeyin!

  Gebelerde besin gereksinimi, yaş, fiziksel aktivite, gebeliğin başındaki ağırlık ve besin depolarının yeterliliği gibi birçok faktöre bağlı. Zayıf kadınların gebeliğinin dördüncü ayından sonra aldığı kilonun haftada 500 gramın altına düşmemesi, daha kilolu olan kadınlarınsa ortalama haftalık artışının 300 gram olması gerekiyor. Gebelikte beslenmeyle bebeğin doğum ağırlığı, bebeğin beyin...
 2. sigara:)

  sigara:)

  Sigaranın Sağlığa Zararları Günümüzde her yıl 3.5-4 milyon insan ve her gün 10.000'nin üzerinde kişi sigaradan hayatını kaybediyor. Eğer gerekli önlemler alınmazsa bu sayının yılda 10 milyonlu rakamlara çıkması olası görünmektedir. Yakın bir zaman içerisinde sigaranın AIDS, tüberküloz, trafik kazası, anne ölümleri, intihar ve cinayetlerin toplamından daha fazla insan öldüreceği...
 3. Sigara cezası kolay ödensin diye indirim yaptılar

  Sigara cezası kolay ödensin diye indirim yaptılar

  İçişleri, Sağlık ve Maliye Bakanlıklarının uygulama tebliği ile genişletilen sigara yasakları netleşti. Sigara yasaklarını ihlal edenlere kesilen 62 YTL’lik ceza 1 ay içinde ödenecek. Bu süre içinde ödenen cezada 15.5 YTL indirim yapılacak ve ceza 46.5 YTL olarak uygulanacak. YASAK getirilen yerlerde sigara içenler için, fotoğraf ve video kaydı gibi görsel dökümanlar da ispat aracı olarak...
 4. 7 Milletvekiline Sigara Cezası

  7 Milletvekiline Sigara Cezası

  Kapalı alanda sigara yasağı konusunda Meclis’te ilk ceza yiyenler milletvekilleri oldu. Ocak ayında çıkarılan yasayla sigara yasağının kapsamı genişletmiş, TBMM Başkanlık Divanı da uygulama yönetmeliği hazırlamıştı. Meclis’te görevlilerin sigara içerken tespit ettiği 7 milletvekiline ceza kesilip kesilmeyeceği konusunda Başkanlık Divanı’nda yaşanan anlaşmazlık üzerine TBMM Başkanı...
 5. Dikkat Dikkat Her Mantarı Yemeyin....

  Dikkat Dikkat Her Mantarı Yemeyin....

  Mantarın Zararları Hangi Mantarlar Zehirli Benim gibi mantarı çok seven varsa bu yazıya bir göz atın derim...Ben mantarın her haline payılırım...Fırında, kavrulmuşuna közlenmişine ...:) Çiğ yense çiğ bile yerim yani ..:) Bakalım hangi mantarlar sağlığımızı tehdit ediyor hangi mantarları güvenerek yiyebiliriz.... Dikkat! Her Mantarı Yemeyin Mantar toplayıp yeme alışkanlığının yaygın...

Sayfayı Paylaş