DİKKAT! Sigara cezası yemeyin

DİKKAT! Sigara cezası yemeyin
İstanbul'da bir yılda kaç kişiye ceza kesildi?


19 Temmuz'dan itibaren kahvehane, kafe ve lokantalarda da uygulanacak olan yasa öncesinde Habertürk, yasağın ilk aşamasının ne kadar başarıya ulaştığını İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne sordu. 19 Mayıs 2008'de yürürlüğe giren "Kapalı mekânlarda sigara içme yasağı"na ilişkin en önemli veri İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açıklandı. İlçe belediyeleri hariç İstanbul'un 5 bine yakın ana arter noktasında 672 tiryakiye bir yıl içinde sigara yasağına uymadığı için ceza kesildi. İBB Zabıta Daire Başkanlığı verilerine göre 672 tiryakiye kesilen toplam para cezası ise 38 bin 142 TL oldu. 672 tiryakinin 15'i Kamu hizmet binalarının kapalı alanlarında, 446'sı Toplu taşıma araçlarında, 43'ü Binaların kapalı bölümlerinde sigara içerken; 168 tiryaki de sigara izmaritlerini yere attığı için ceza aldı. Kahve ve kafelerde tiryakilerle işletmecilerin nabzını tutan Habertürk, "Kriz zaten vurmuştu yasak da öldürsün bari" yanıtını aldı. Tiryakiler ise yasağa karşı.

Alper URUŞ / AHT
ÖZEL HABER


Kamu hizmet binalarında, eğitim kurumları ve taksilerde geçen yıl 19 Mayıs'ta hayata geçen sigara yasağının kapsamı büyüyor. Yasa 19 Temmuz'dan itibaren kahvehane, kafe ve lokantalarda da uygulanacak. Habertürk yasağın ilk aşamasının ne kadar başarıya ulaştığını İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne sordu.

19 Mayıs 2008'de yürürlüğe giren "Kapalı mekânlarda sigara içme yasağı"na ilişkin en önemli veri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açıklandı.

İlçe belediyeleri hariç İstanbul'un 5 bine yakın ana arter noktasında 672 tiryakiye
bir yıl içinde sigara yasağına uymadığı için ceza kesildi. İBB Zabıta Daire
Başkanlığı verilerine göre 672 tiryakiye toplam 38 bin 142 TL para cezası uygulandı. 672 tiryakinin 15'i Kamu hizmet binalarının kapalı alanlarında, 446'sı Toplu taşıma araçlarında, 43'ü Binaların kapalı bölümlerinde sigara içerken; 168 tiryaki de sigara izmaritlerini yere attığı için ceza aldı.

Mekâna 5 bin 600 TL cezası var

"Dumansız bir hayat" sloganıyla sigara içmeyenlere daha konforlu bir yaşam,
tiryakilere ise 69 TL para cezası getirecek olan yasağı Taksim'deki kafe, bar ve
kıraathanelerde konuştuk.

35 yıldır vergi mükellefi olarak Başak Kıraathanesi'ni işleten Hüseyin Öztürk (60)
ile konuşuyoruz. "Bu yasa bizi bitirir" diye söze başlıyor. Bir müşterinin okey
oynarken sigara içmek için kahveden çıkmasının mümkün olmadığını anlatan Hüseyin Öztürk, "Bu konuda Esnaflar Odası gereken tedbiri almalı. Gerekiyorsa kepenk indirilmeli ve yasağın çerçevesi biraz genişletilmeli" diyor.

Sigara yasağının işletmecilere 5 bin 600 TL ceza getirebileceğini ifade eden Öztürk, şöyle devam ediyor: "Sadece Beyoğlu'nda 2500 kıraathane, kafe ve bar gibi mekânlar var. Ekonomik kriz yüzde 80 işleri etkiledi. Bu yasakla dükkânın kapısına kilit vuracak hale geleceğiz."

Evde yasak kahvede de mi yasak?

İşletmeci Öztürk'ün sözünü kahvenin müdavimlerinden Ali Yeler (48) bölüyor. Evde
çocuklar rahatsız olduğu için balkonda sigara içtiğini anlatan Yeler'e kulak
veriyoruz: "Bizim gibi insanların tek sosyal faaliyeti kahveye gelmek, iki sigara
tellendirip, arkadaşlarla sohbet etmek ya da okey oynamaktır. Bu yasağa karşıyım. İnsanları rahatsız etmeden içmeye zaten özen gösteriyorum. Ülkede terör, ekonomik kriz her şey bitti bir tek benim sigaram mı sorun oldu? İçen içmeyeni, içmeyen de içeni düşünerek bu konuda dayatmada bulunmamalı."

"Ekonomik kriz yüzde 50 vurdu, sigara yasağı yüzde 70 vurur"


Tarihi Çiçek Pasajı'nda Manolya Restoran'ın şef garsonlarından Çetin Yılmaz (48),
sigara yasağının tam uygulanması için tütün üretimi ve TEKEL'in kapatılması
gerektiğini söylüyor. "Ekonomik kriz işlerimizi yüzde 50 azalttı ama kapalı
mekânlarda bu yasak uygulanırsa işler yüzde 70 azalır" diyor. Çiçek Pasajı'nda 10
işletmenin ve 100'e yakın garson ile kominin çalıştığını belirten Yılmaz sözlerini
şöyle noktalıyor: "Alkol alan insan mutlaka yanında sigara içiyor. Hatta sigara
içmeyen bile puro yakıyor. Bu insanların keyfi ve herkes de hür iradesiyle bunu
yapıyor. Yasak arzuyu artırır."

Yasaya karşı 2 yürüyüş oldu

Beyoğlu Büyük Parmakkapı Sokak'ta hem kafe hem bar olarak müdavimlerini ağırlayan 14 Şubat'a giriyoruz. İşletmede Nurdan Öztürk, sigara yasağına karşı Beyoğlu'ndaki mekân sahiplerinin iki yürüyüş yaptığını söylüyor. Öztürk, "Eğlence mekânlarının kapısına kilit vuracak bu yasa, yüzlerce işyerinin kapanmasına neden olacak. Birçok mekân kesilen ceza kadar ciro yapmazken 5 bin 600 TL'lik ceza gerçekten çok ağır. Yasa, havalandırma tertibatına özen gösterilmeli gibi maddelerle yumuşatılmazsa biz müşterilerimizden, devlet de düzenli olarak vergisini ödeyen binlerce işletme sahibini kaybeder" diyor.
 
Üst