Dink davasında ilk açık duruşma bugün

  • Konbuyu başlatan KızılÖtesi
  • Başlangıç tarihi
Dink davasında ilk açık duruşma bugün
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili davanın bugünkü duruşması basına ve izleyicilere açık olarak yapılacak.

Dink'in katil zanlısı O. S., 18 yaşını doldurduğu için basın mensupları ve izleyiciler duruşma salonuna alınacak.

Bugün yapılacak duruşmada sanıkların mahkemedeki ifadeleri haber olarak yayınlanabilecek.

İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dava, sanık O. S. 18 yaşından küçük olduğu için "kapalı duruşma" olarak görülüyordu.

Hrant Dink cinayeti davasında 18 sanık yargılanıyor. Sanık O. S.'nin toplam 42 yıla kadar hapsi isteniyor.

Davanın geçmişi

Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davada tutuklu yargılanan Yasin Hayal'in eniştesi C.İ.'nin, Hayal'in, Dink'i öldürme planı yaptığı, bu amacıyla silah temin etmesi için kendisine para verdiği, bu durumu tanıdığı jandarma istihbarat görevlilerine bildirdiği iddia edilmişti.

Müfettiş raporlarında, C.İ.'nin bilgi verdiği görevlilerin Jandarma Astsubay O.Ş. ile Uzman Çavuş V.Ş. olduğu öne sürülmüş, Trabzon Valiliği İl İdare Kurulu'ndan, bu iki görevli hakkında, "Dink'in öldürüleceğini haber almalarına rağmen görevlerinin gereğini yerine getirmedikleri" gerekçesiyle soruşturma izni istenmişti.

İl İdare Kurulu'nun soruşturma izni vermesi üzerine, O.Ş. ile V.Ş. hakkında, görevi ihmal suçundan, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle Trabzon 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava açılmıştı.

Dink suikastı

Agos Gazetesi'nin Ermeni asıllı Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 19 Ocak 2007'de İstanbul Şişli'deki Halaskargazi caddesinde bulunan gazete binasının girişinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti.

17 yaşındaki katil zanlısı O.S., 20 Ocak'ta Samsun Otogarı'nda yakalanmıştı.

cnntürk.com
 
Üst