1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Dink suikasti davasında 3 tahliye

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Dink suikasti davasının 8. duruşmasında, 3 sanığın tutuksuz yargılanmak üzere tahliyelerine karar verildi. Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin 20 sanığın yargılandığı davanın 8. duruşmasında savcı, 8 tutuklu sanıktan Ogün Samast, Yasin Hayal ve Erhan Tuncel dışındaki 5 sanığın tahliyesini talep etti.

  Talebi değerlendiren mahkeme heyeti, tutuklu kaldıkları süre ve suç vasfının değişme ihtimalini göz önüne alarak, Zeynel Abidin Yavuz, Tuncay Uzundal ve Mustafa Öztürk'ün tahliye edilmesini kararlaştırdı.

  Heyet, diğer tutuklu sanıklar Ogün Samast, Erhan Tuncel, Yasin Hayal,Ersin Yolcu ve Ahmet İskender'in kaçma şüpheleri devam ettiği, koruma tedbirlerinin yeterli olmayacağı ve tutuklama sebepleri kalkmadığı gerekçesiyle tutukluluk hallerinin devamına hükmetti.

  YASİN HAYAL VE ERHAN TUNCEL İKİ KEZ YUMRUKLAŞTI


  Dink davasının yaklaşık 12 saat süren 8. duruşmasına sanıklar arasındaki arbede damga vurdu. Duruşmanın sabah bölümünde cinayetin azmettiricisi olduğu iddia edilen Yasin Hayal, polis muhbiri sanık Erhan Tuncel'i aralarında geçen bir konuşmanın ardından yumruklarken, akşam saatlerinde de Erhan Tuncel, Yasin Hayal'i darp etti.
  Duruşmada verilen aradan sonra söz alan Osman ve Yasin Hayal kardeşlerin avukatı Fuat Turgut'un konuşması sırasında, Dink ailesi kendilerine hakaret edildiği gerekçesiyle, duruşma salonunu terk etti. Bu sırada, aralarında bir jandarma erinin oturduğu Erhan Tuncel ile Yasin Hayal'in ikinci kez tekme tokat kavga ettiği görüldü. İki sanık duruşma salonundan zorlukla dışarı çıkarılabildi. Kavga eden Hayal ve Tuncel, CMK 204/1 maddesi gereğince bir sonraki duruşmaya katılamayacak.


  ERGENEKON DAVASI İLE BAĞLANTI

  Mahkeme heyeti, ''Hrant Dink'in öldürülmesinin arkasındaki örgütlü yapının ortaya çıkarılabilmesi için, Ali Öz'ün kullanmakta olduğu telefon veya telefonlarla yapılan görüşmelerin tespit edilmesi'' ve ''banka hesap hareketlerinin devam etmekte olan Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcıları eliyle araştırılması'' için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Vekilliğine yazı yazılmasına da karar verdi.

  Mahkeme heyeti ayrıca, İstanbul 13. Ağır Mahkemesi'nin Ergenekon davası dosyasının sanıklarıyla, bu dava dosyasında yargılanan sanıklar arasında bir irtibat olup olmadığının tespit edilebilmesi açısından, Ergenekon davası sanıklarına ait telefon numaralarının HTS raporlarının ve dijital kayıtlarının delil olarak istenilmesi için İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yazı yazılmasına da karar verdi.

  AVUKAT FUAT TURGUT'A YASAKLAMA

  Sanıklar Yasin Hayal ile ağabeyi Osman Hayal'in avukatı Fuat Turgut'un, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dava dosyasında CMK 151/3 maddesinde belirtilen suçlardan dolayı sanık olarak yargılanmakta olduğunu göz önüne alan heyet, Turgut'un sanıklarla ilgili olarak müdafilik ve vekilliğinin üstlenmesinden yasaklanmasına hükmetti.

  Heyet, sanıklar Yasin Hayal ve Osman Hayal'in avukatı Fuat Turgut'un duruşma devam ederken mahkemece verilen arada ''basın açıklaması'' başlığıyla imzalı bir bildiri dağıttığını, söz konusu metni kendisinin de yazdığını açıkça beyan ettiğini ve bildirinin içeriğinin de göz önüne alındığını belirterek, gereğinin yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığı ve bağlı bulunduğu İzmir Baro Başkanlığı'na yazı yazılmasını kararlaştırdı.

  Turgut'un adliye bahçesinde basın mensuplarına dağıttığı yazılı açıklamada, ''Eski bir TİKKO teröristi ve 'güvercin' maskeli Türk düşmanı Hrant Dink'' , ''Kuduz Ermeniler'' ve ''Ermeni gayrimeşruları Kripto Ermenicikleri'' gibi ifadeler yer aldı.

  Duruşma, 20 Nisan 2009 tarihine ertelendi.


   
Dink suikasti davasında 3 tahliye konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ''Eşini Yaktı,3 Ayda Tahliye Edildi''

  ''Eşini Yaktı,3 Ayda Tahliye Edildi''

  ''Eşini Yaktı,3 Ayda Tahliye Edildi'' Kendisinden ayrılmak isteyen eşini oğlunun gözleri önünde benzin dökerek yakan Gündüz, yaklaşık 3 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildi. Elif Gündüz, "Adalet İstiyorum" dedi Kadıköy'de gördüğü şiddet nedeniyle kendisinden ayrılmak isteyen eşi Elif Gündüz'ü oğlunun gözleri önünde benzin dökerek yakan Tevfik Gündüz,...
 2. Dink davasında ilk açık duruşma bugün

  Dink davasında ilk açık duruşma bugün

  Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili davanın bugünkü duruşması basına ve izleyicilere açık olarak yapılacak. Dink'in katil zanlısı O. S., 18 yaşını doldurduğu için basın mensupları ve izleyiciler duruşma salonuna alınacak. Bugün yapılacak duruşmada sanıkların mahkemedeki ifadeleri haber olarak yayınlanabilecek. İstanbul 14'üncü Ağır Ceza...
 3. Ergenekonda 2 tahliye

  Ergenekonda 2 tahliye

  Ergekenon'un 10. dalgasında tutuklanan Yalçın Küçük ve BCP yöneticisi Engin Aydın'ın tahliyesine karar verildi İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti, Prof. Dr. Yalçın Küçük, eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin'in yeğeni Yaşar Oğuz Şahin, Fatma Cengiz, Oğuz Bulut ve Bağımsız Cumhuriyet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Engin Aydın'ın avukatlarının, müvekkillerinin tahliyesini...
 4. Ergenekon'da 3 tahliye daha

  Ergenekon'da 3 tahliye daha

  Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan Muammer Karabulut, Orhan Tunç ve Vedat Yenerer tahliye edildi. Ergenekon davasının 11 aydır tutuklu bulunan sanıkları Noel Baba Barış Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Karabulut, Gazeteci-Yazar Vedat Yenerer ve emekli Astsubay Orhan Tunç'un tahliyesine karar verildi. Tahliye kararını açıklayan Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, mevcut delil...
 5. Hrant Dink Davasında Önemli Gelişme!

  Hrant Dink Davasında Önemli Gelişme!

  hrant dink davası, nasıl sonuçlandı, gelişmeler, verilen cezalar, kimler yargılanıyor, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, 19 Ocak 2007de uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Hrant Dink'in davasında önemli gelişmeler yaşandı. Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinde ihmalleri olduğu...

Sayfayı Paylaş