Diş apsesi

suskun_gız

Yeni Üye
Üye
Diş apsesi
antibiyotik markaları diş apsesi için hangi antibiyotik apse için hamilelikte diş apsesi isimleri
Diş Apsesi:
Diş çürümeleri kişinin genellikle diş hekimine gitme alışkanlığının olmamasıyla ilerleme gösteren bir durumdur.Bu şekilde gelişmiş bir diş çürüğü,bakterilerin dişin özünü enfekte etmesine izin verir.
Bakterilerin köke ve çevre kemiğe yayılan enfeksiyonuna APSE denir.
Apse.eğer kemiğe kadar geçmişse genellikle diş kaybedilir.Ancak gereken önem gösterilmezse yan diş ve dokuda tehlike altındadır.Çünkü oluşan irin,çene boyunca kanalı aşındırabilir.Diş eti üzerinde şişme ya da içi irin dolu bir yaraya yol açabilir.
Belirtiler
-ateş ve genel kırıklık
-çiğnerken ağrı
-sıcak ya da soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassasiyet
-dişte sürekli ya da zonklama şeklinde ağrı
-boyunda şişmiş lenf düğümleri
Tedavi
Geçmişte, apseli bir dişe yapılan tek tedavi, dişin çekilmesiydi Belirli koşullar altında diş çekimi yine de uygun olabilir. Ancak, günümüzde diş hekimleri genellikle apseli dişleri iyileştirmektedirler. Ama tedavi kesinlikle dişin ve apsenin durumuna ve doktorun yaklaşımına kalmıştır.
-İlk adım olarak, enfeksiyonu gidermek için bir antibiyotik tedavisi uygulanır.Böylece enfeksiyonun vücudun diğer bölümlerine yayılması önlenir.
-Ağrı için ağrı kesici verilir.
-Duruma göre dişi kurtarmak için,o bölge uyuşturularak,o dişin dişözü yuvasına bir delik açılır ve basınç azaltılır.Dişözü yuvası temizlenerek,hareket etmeyecek şekilde bir maddeyle doldurulur.
-Gerekirse kültür yapılır.
-Hekim genellikle vereceği bir sonraki randevuda apsenin bıraktığı boşlukta kemik ve dokunun büyüyüp büyümediğini saptamak için dişin röntgeni çekilecektir.
-Eğer boşluk sağlıklı görünüyorsa, tedavi biter
 
Geri
Üst