1. suskun_gız

  suskun_gız Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.356
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir

  Diş Çürümesi Nasıl Gelişir?

  Konu, 'Diş Tedavisi' kısmında suskun_gız tarafından paylaşıldı.

  diş çürümesi nasıl meydana gelir diş çürümesinin kimyası çürümeye başlayan çürümesi nasıl oluşur çürümesinin meydana gelir Diş çürümesi, dişte bakterinin neden oldu u bir hastalıktır. Genel so uk algınlı ından sonra diş çürümesi, tüm insanlarda görünen en yaygın bozukluklardan biridir. Ço u kişi için ömür boyu kalıcı olan bir sorun olsa da diş çürümesi en sık çocuk ve gençleri etkiler.
  Tüm yaştaki kişiler için çürük, diş kaybının temel nedenidir. Diyet, flor kullanma ve do ru a ız hijyeni yoluyla diş çürümesini önlemede atılan önemli adımları bir kenara bırakırsak, günümüzde çocukların yarısından fazlasında 4 yaş hatta daha da önce diş çürümesi görülür.
  Geçmişte, orta yaşı geçmiş çok az kişinin kendi dişleri olurdu. Günümüzde, flor kullanımı, daha iyi diş bakımı, beslenme ve hijyen, insanların kendi dişlerini daha uzun süre kullanmalarına izin veriyor. Bu ise, görece yeni bir sorun ortaya çıkarıyor, daha yaygın görülen diş kökü çürümesi Diş köklerinin çürümesi, yaşlı kişiler arasında gittikçe artan bir sorundur. Yaşam boyu sürecek uygun diş bakımı, iyi beslenme ve iyi bir a ız hijyeni, diş çürümesinin bu türüyle baş etmenin anahtar yollarıdır.
  Diş Çürümesi Nasıl Gelişir?
  Diş çürümesi birbirini etkileyen 3 faktörün sonucudur: Bakteri, diyet şekeri ve hassas diş yüzeyi.
  Vücudunuzun di er bölümleri gibi a zınız da bakteri barındırır. Bu bakteriler, yedi iniz şeker ve karbonhidratların bir bölümünü aside dönüştürür. Bakteriler ve oluşturdukları asit, dişinizin yüzeyine yapışan ve diş pla ı adı verilen yapışkan maddeyi oluşturur.
  Bakterilere ek olarak, plak da mukus ve yiyecek parçacıklarından oluşur. Dilinizi dişinizi fırçaladıktan birkaç saat sonra diş yüzeyinin üstünde gezdirdi inizde pla ı hissedersiniz. Doku, hafif pürüzlüdür ve özellikle arka dişlerin yüzeylerinde daha iyi fark edilir. Plak, tam diş eti çizgisinin üzerindeki alanlarda ve diş dolgularının sınırlarında molar (azı) ve premolar dişlerin oyuk ve yarıklarına sıkıca tutunur.
  Plakta oluşan ve çürümeye neden olan asit, dişin diş minesi yüzeyindeki minerallere saldırır. Pla ın neden oldu u erozyon, diş minesinde küçük oyuklar (açıklıklar) oluşmasına yol açar. Bunu başlangıçta fark etmezsiniz. Çürümenin ilk belirtisi, tatlı, çok so uk ya da sıcak bir şey yedi inizde hissetti iniz a rıdır.
  Diş minesinde bir kez çürüme başladı ında, altındaki daha yumuşak dentin zedelenmeye açık hale gelir. Dentin, dişin ortasında diş özüne giden küçük kanallar içerir. Bakteri hassas diş özüne erişirse iltihap meydana gelir. Diş özü içindeki kan damarları genişler ve buna ba lı olarak, dişte genişleyecek yer olmadı ı için, a rı hissedersiniz Buna ek olarak, vücudunuz dişten çevre dokulara bakteri istilasına karşı koymak için alyuvarları gönderir.
  Bakterinin neden oldu u bu tür enfeksiyon diş apsesi olarak bilinir. Dişin çevresindeki kan damarları genişler. Genişlemiş damarlar, 0 bölgedeki sinirler üzerinde baskı yapar ve daha fazla a rıya neden olur. Genellikle, vücudun bununla başa çıkma çabalarını bir yana bırakırsak, enfeksiyon diş özünü etkiler; sinirler ve kan damarları ölür. Diş a rısı kesilir, ancak diş, daha sonra, bazen yıllar sonra apseye neden olur.
  Kalıcı dişlerde, diş çürümesinin gelişimi bir ya da iki yıl alırken, süt dişlerinde süre daha kısadır. Asidin ilk oluşumu, bir şey yedikten sonra ilk 20 dakika içinde meydana gelir. şanslı oldu unuz bir nokta ise, bakteri, asit ve yedi iniz yiyeceklere karşı tamamen incinebilir, zedelenebilir durumda olmamanızdır A zın kimyası ve mekani i belirli bir miktar koruma sa lar: tükürü ünüz ve dilinizin hareketleri yıkıcı ve bozucu maddelerden bazılarını temizleyebilir. Günümüzde, dişçilik de, diş çürümelerinin etkilerini azaltmak için koruyucu önlemler ve tedaviler sa lamaktadır.

   
Diş Çürümesi Nasıl Gelişir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Diş çürüğü nasıl ilerler?

  Diş çürüğü nasıl ilerler?

  Diş çürüğü nasıl ilerler? Çürük, daima dişin yüzeyinden başlar ve ilerleyerek dentin tabakasına erişir. Dentin, mineden daha fazla organik madde içerir. Bu nedenle çürük bu tabakada daha çabuk yayılarak dentini bir burgu gibi deler; fakat, çürüğün ilerleme hızı, kişiden kişiye ve dişten dişe çok değişir. Unutulmaması gereken bir husus da, dentinin...
 2. ağız ve diş sağlığı, diş iltihabı, diş çürümesi

  ağız ve diş sağlığı, diş iltihabı, diş çürümesi

  diş iltihabının yan etkileri ağızın görevleri ağzımızdaki diş çeşitleri çeşitleri ve görevleri dişlerin ve Diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasındadır. Ancak hayatı doğrudan tehdit etmediği için gereken önem verilmemektedir. Ağız sindirim kanalının girişidir. Ağızdaki olumsuzluklar diş sağlığının bozulmasına, sindirimin olumsuz etkilenmesine yol...
 3. Kıllar nasıl gelişir?

  Kıllar nasıl gelişir?

  koltuk altı kılları nasıl alınır kıl nasıl cıkar kıllar dökülür kıllar ne zaman alınmalı kıl dökülür Vücuttaki her kılın bir ömrü vardır. Kaş, saç, kollar gibi kılın bulunduğu bölgeye göre farklı bölge kıllarının yaşam süreleri, büyüme hızları farklıdır. Kıllar bu ömrü doldurduğunda kendiliğinden dökülür, yerlerine yenileri çıkar. Döngü sırasında her bir kıl farklı evrede olduğu için, dökülme...
 4. Diş çürümesi önlenebilir mi?

  Diş çürümesi önlenebilir mi?

  rüya tabirleri diş çürümesi ruyada dis curumesi rüyada diş çürümesi önlenebilir mi Diş çürümesi önlenebilir mi? EVET. Sabah kahvaltısından sonra ve akşam yatmadan önce dişlerin fırçalanması ve her gün diş ipliğinin düzenli kullanılması en etkili yoldur. Yiyecek artıkları en çok dişlerin çiğneme yüzeylerindeki girintilerde ve dişlerin birbirine değdiği ara yüzeylerde biriktiği için,...
 5. dişlerimi nasıl beyazlatabilirim ?

  dişlerimi nasıl beyazlatabilirim ?

  Dişlerim sapsarı evet sigara da içiyorum ama bırakacağım inşaalh. Ama aynaya baktığımda sapsarı dişlerimi görüyorum ve moralim bozxuluyor, nasıl beyazlatabilirim dişlerimi ?

Sayfayı Paylaş