Diş Protezleri

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Diş Protezleri
Hareketli protez taşıyıcısı iseniz (parsiyel protez veya total protez), protezlerinizi yemekler sonrasında iyice protez fırçası ve dişmacunu ile temizlemelisiniz. Gece protezinizi su dolu bir kapta muhafaza ediniz. Protezinizin uyumu iyi değilse dişetiniz üzerinde vuruklar oluşabilir; bu vuruklar ışınlanmış bir bölgede ciddi enfeksiyonlara yolaçabilir. Böyle bir durumla karşılaşmadan önce dişhekiminize başvurmanızda oldukça büyük yarar vardır.
Protez öncesi Cerrahi
Protez yapımına geçilmeden önce ağızda önce muayene, daha sonra gerekli ise, ki çoğunlukla az da olsa bazı hazırılıklar yapılması kaçınılmazdır, hazırlıklar yapılır. Protez yapımına başlamadan dolgular, periodontal tedavi, cerrahi girişimler vs. bitmiş olmalıdır. Protezden en üst düzeyde verim alınabilmesi için ağız içi mümkün olduğu kadar elverişli hale gelmelidir. Burada kısaca ağız içinde en sık gereken cerrahi hazırlıklardan bahsetmek istiyorum; protez öncesi cerrahi girişimler ana hatlarıyla dörde ayrılır:
  • Dişlerle ilgili müdahaleler
  • Yumuşak dokularla ilgili müdahaleler
  • Sert doku, yani kemiklerle ilgili müdahaleler
  • İmplantlar
Sürmüş veya gömülü kalmış dişlerin çekimi, en sık uygulanan cerrahi girişimdir. Eğer bir diş periodontal açıdan kurtarılamayacak kadar büyük kemik kaybına maruz kalırsa, dişte çürük nedeniyle büyük harabiyet varsa, travma sebebiyle diş uygunsuz bir yerinden kırılmışsa, diş çekilir. Çenelerde yer darlığı veya başka bir sebeple bazen dişler, sıklıkla da 20 yaş dişleri gömülü kalmaktadır. Bunların da yine cerrahi olarak çıkarılması, ileride bir problem çıkmasını engelleyecektir.
  • Yumuşak dokularda çeşitli doku büyümeleri veya yapı bozuklukları olabilir. Bunlar protez yapımı öncesi cerrahi olarak giderilmelidir.
  • Yine kemiklerde de düzensizlikler, normal olmayan büyümeler, sivrilikler vs. olabilmektedir. Bunların da protez yapımına başlamadan önce giderilmesinde yarar vardır.

Ce: Diş Protezleri

emeğine sağlık benim yüzü gibi yüreği güzel ablam

Geri