gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.234
  Beğenilen Mesajlar:
  2.180
  Ödül Puanları:
  113

  Dışkı kaçırma nedenleri ve tedavisi

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Hastanın tedavisinin yapılabilmesi için doktor öncelikle hastanın problem ile ilgili hikayesini dinleyecektir. Daha sonra gerekli görülürse anüs bölgesinin gözle muayenesi yapılır. Sinir hasarlarının tespiti için bir iğne veya sonda ile inceleme yapılabilir. Normalde, bu şekilde bir inceleme ile anal sfinkter kası kasılır ve anüs büzülür.
  Anal inkontinans tanısının konması ve kesin nedeninin tespit edilmesi için bir dizi test kullanılmaktadır:

  < Konu Resmi..>
  • Dijital rektal muayene: Doktorunuz sfinkter kaslarının gücünü değerlendirmek için rektum bölgesini eldivenli ve yağlanmış parmakla muayene edecek ve herhangi bir anormallik olup olmadığını kontrol edecektir. Muayene sırasında rektal sarkma olup olmadığını görmek için hastanın eğilmesi istenebilir.


  • Balon çıkarma testi: Bu işlem için, rektuma küçük bir balon yerleştirilir ve su doldurulur. Daha sonra tuvalete gitmeniz ve balonu çıkarmanız istenir. Balonun çıkarılması esnasında geçen süre kaydedilir. Bir dakika veya daha uzun bir süre genellikle dışkılama bozukluğunun bir işareti olarak kabul edilir.


  • Anal manometri: Dar ve esnek bir tüp anüs ve rektum içine yerleştirilir. Daha sonra tüpün ucundaki küçük balon genişletilir. Bu test ile anal sfinkterin gerginliği ve rektumun duyarlılık ve işleyişi ölçülmeye çalışılır.


  • Anorektal ultrasonografi: Dar, değneğe benzer bir cihaz anüs ve rektum içine yerleştirilir. Cihaz doktorunuza sfinkter kasının yapısını değerlendirmesi için video görüntüleri elde eder.


  • Proktografi: Hasta bu test için özel olarak tasarlanmış tuvalette dışkılamasını yaparken X-ray video görüntüleri alınır. Test ile ne kadar dışkılama yapıldığı ve rektumun dışkıyı ne derece tutabildiği incelenir.


  • Proctosigmoidoscopy: Esnek bir tüp kolonun son iki kısmında (sigmoid) dışkı kaçırılmasına neden olabilen iltihap, tümör veya skar dokusu belirtileri için inceleme yapmak üzere yerleştirilir.


  • Endorektal ultrason: Bu testte, alt kolona bakmak ve anal sfinkter görüntülerini elde etmek için ses dalgalarını kullanan özel bir endoskop kullanılır.


  • Kolonoskopi: Tüm kolonun incelenmesini sağlayan esnek bir hortum kullanılır. Kolon ile ilgili incelemelerin çoğunda faydalanılan bir testtir.


  • Anal elektromiyografi: Anüs çevresindeki kaslara elektrotlar yerleştirmek suretiyle sinir hasarları belirlenmeye çalışılır.  • MR: Manyetik rezonans görüntüleme testi, sfinkter kasına ait net görüntüler elde edilmesini sağlar. Bu sayede kasların sağlam ve eksiksiz olup olmadığı kontrol edilir. MR aynı zamanda dışkılama sırasında da görüntü elde edilmesini sağlar.  TEDAVİ VE İLAÇLAR
  İLAÇLAR
  Dışkı kaçırmanın altta yatan nedenlerine bağlı olarak şu ilaçlar kullanılması istenebilir:
  • Anti-diyare ilaçları (ishal sebep oluyorsa)
  • Laksatif ilaçlar (kronik kabızlık sebep oluyorsa)
  • Diğer ilaçlar (Bağırsak hareketliliğinin kendiliğinden oluşmasını önlemek için)  Diyet değişiklikleri
  Dışkının kıvamı yenilen ve içilen besinlerden etkilenir. Eğer probleme kabızlığın neden olduğu düşünülürse, bol miktarda sıvı tüketmeniz ve lif yönünden zengin besinlerle beslenmeniz önerilecektir. Sebep olan faktör ishal ise, yüksek lifli gıdalar dışkının katılaşmasını ve daha az sulu olmasını da sağlayacaktır.  Egzersiz ve diğer tedaviler
  Dışkı kaçırılmasına kaslarda oluşan hasar neden oluyorsa, egzersiz ve diğer tedavileri de barındıran bir program yapılabilir. Egzersizlerle amaç kas gücünü tekrar kazanmaktır. Ayrıca anal sfinkter kasının kontrolünün arttırılması sağlanır.


  AMELİYAT


  Dışkı kaçırma sorunu “rektal prolapsus” veya doğum nedeniyle sfinkter hasarı oluşumu gibi altta yatan sorunların düzeltilmesi için ameliyat yapılmasını gerektirebilir. Uygulanabilecek ameliyat seçenekleri şunlardır:


  • Sfinkteroplasti: Bu işlem ile hasar görmüş ya da zayıflamış anal sfinkter kası onarılmaya çalışılır. Kasın yaralanmış olan ilgili bölgesi belirlenir ve çevre dokulardan ayrılır. Kas kenarları daha sonra tekrar bir araya getirilerek dikilir. Sfinkter kası gerdirilir ve güçlendirilir.
  • Rektal prolapsus, rektosel veya hemoroid tedavisi: Bu sorunların cerrahi olarak düzeltilmesi olası dışkı kaçırma problemlerini ortadan kaldıracaktır.
  • Sfinkter kasının değiştirilmesi: Hasarlı olan anal sfinkter, yapay bir anal sfinkter ile değiştirilebilir. Yapay sfinkter, anal kanal etrafında yerleştirilmiş şişme bir banttır. Şişirilmiş olan cihaz tuvalet ihtiyacı doğuncaya kadar anal sfinkteri kapalı tutar. Tuvalete gitmek için, cihazın küçük bir harici pompa ile havası boşaltılır ve dışkılama yapılır. Cihaz daha sonra kendini şişirecektir.
  • Sfinkterin onarılması: Bu ameliyatta uyluktan bir kas alınır ve sfinkter kasına sarılır.
  • Kolostomi: Bu ameliyat karın bölgesinde açılan bir delikten dışkılama yapılmasını gerektirir. Özel bir torba dışkının toplanması için bu açıklığa bağlanır. Kolostomi ameliyatı genellikle diğer tedavilerden sonuç alınamadığında son çare olarak uygulanır.  HAYATINIZDA BU DEĞİŞİKLİKLERİ YAPIN!!!
  Kegel egzersizleri:
  Kegel egzersizleri pelvik taban kaslarını ve bağırsakları güçlendirerek ve kadınlarda rahme destek sağlayarak dışkı kaçırmanın önüne geçmeye yardımcı olur. Kegel egzersizleri şöyle yapılmaktadır: İdrar yaparken idrarın normal akışını durdurmak için yaptığınız gibi normal şekilde anal kasları kasınız (büzülmesini sağlayınız). Üç saniye kasları kasın daha sonra üç saniye kasları bırakın ve dinlenin. Bu şekilde 10 kez tekrarlayın. Kaslarınızın güçlenmesiyle üç saniye olan kaslıma süresini uzatmaya çalışın ve bu egzersizleri her gün 3 set şeklinde yapınız.


  Diyet değişiklikleri


  Beslenmenizle ilgili yapacağınız aşağıdaki değişikliklerle dışkılama kontrolünü arttırabilirsiniz:
  • Ne yediğinize dikkat ediniz. Bir hafta boyunca neler yediğinizin bir listesini yapınız. Bu şekilde yediğiniz bazı besinlerle dışkı kaçırma arasında bir ilişki bulabilirsiniz. Soruna neden olan gıdaları belirledikten sonra alımını durdurunuz. İshal veya gaz oluşumuna neden olan ve dışkı kaçırmayı kötüleştiren gıdalara baharatlı gıdalar, yağlı gıdalar, gazlı içecekler, tütsülenmiş etler ve süt ürünleri örnek verilebilir. Kafein içeren içecekler, alkol, yapay tatlandırıcılar içeren şekersiz sakız ve diyet soda gibi ürünler de laksatifler gibi etki gösterebilir.  • Yeterli miktarda lif alınız. Lifli besinler dışkı yumuşatır ve kontrolünü kolaylaştırır. En çok meyve, sebze, tam tahıllı ekmekler ve hububat ürünlerinde bulunur. Günlük olarak 20 ila 30 gram arasında bir miktar almaya çalışınız. Çok fazla lifin birden alınması şişkinlik ve gaz oluşmasına neden olarak rahatsız verebilir.
  • Daha fazla su içiniz. Dışkıyı yumuşak tutmak için bol sıvı tüketiniz. Tercihen su içiniz. Günde en az sekiz bardak su içmeye çalışınız.


  Cilt bakımı
  Anüs çevresindeki deriyi mümkün olduğunca temiz ve kuru tutmaya çalışarak dışkı kaçırmanın neden olduğu rahatsızlıkları azaltabilirsiniz. Anal rahatsızlığı gidermek ve olası koku oluşumunu ortadan kaldırmak için:  • Bölgeyi su ile yıkayın. Her tuvalet ihtiyacından sonra su ile temizlik yapınız. Duş veya banyo yapılması da faydalı olacaktır. Sabun kullanılması cildi kurutabilir ve tahrişe yol açabilir. Kuru tuvalet kağıtları pürüzlü olduğundan sürtünmeye neden olabilir, yumuşak olanları kullanılabilir. Nemlendirilmiş, alkolsüz peçeteler veya mendiller de anüs bölgesi temizliği yapılabilir.  • Bölgeyi iyice kurulayın. Mümkünse, kurutmayı hava üfüren bir cihazla yapınız. Zamanınız yoksa tuvalet kağıdı veya temiz bir bez ile yavaşça kurulama yapabilirsiniz.
  • Krem veya pudra sürünüz. Nemlendiricili keremler kullanılması dışkının direkt olarak deriye temas etmesini önler ve bariyer görevi görür. Herhangi bir krem uygulamadan önce bölgenin temiz ve kuru olduğuna dikkat ediniz. Talk pudrası veya mısır nişastası da anal rahatsızlıkları gidermeye yardımcı olur.
  • Pamuklu iç çamaşırı ve rahat giysiler giyiniz. Dar kıyafetler hava almasını engellediği için cilt sorunlarını daha kötü yapar. Kirlenmiş iç çamaşırlarını erken değiştirin.  Tıbbi tedaviler dışkı kaçırma problemini tam olarak ortadan kaldıramadığında emici pedler ve tek kullanımlık iç çamaşırları kullanılması sorunla başa çıkmada yardımcı olacaktır. Eğer ped veya yetişkin çocuk bezi kullanıyorsanız, bu ürünlerin cildinizi korumak için nem emici esnek katmana sahip olduğundan emin olunuz.  KAÇIRMAYI NASIL ÖNLEYEBİLİRİM?
  Altta yatan nedene bağlı olarak dışkı kaçırma problemini önlemek mümkün olabilmektedir. Aşağıdaki öneriler yardımcı olacaktır:
  • Kabızlığı azaltın. Bunun için egzersizleri arttırın. Lifli gıdaları daha çok tüketin ve bol sıvı alın.
  • İshali kontrol altına alın. İshal nedenleri ortadan kaldırılarak ve bağırsak enfeksiyonu gibi hastalık durumları için uygun tedavi uygulanarak dışkı kaçırma önlenmeye çalışılır.
  • Dışkılama sırasında ıkınma ve zorlanmadan kaçının. Ikınma anal sfinkter kaslarında hasar oluşmasına ve sinirlerin zayıflamasına yol açabilir.

   
Dışkı kaçırma nedenleri ve tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Horlama: Nedenlerİ Ve Tedavİsİ

  Horlama: Nedenlerİ Ve Tedavİsİ

  Normal erişkin insanların en az %45’i zaman zaman horlamaktadır. %25’i sürekli olarak horlamaktadır. Horlama problemi en sık şişman erkeklerde görülür ve yaşla birlikte her geçen gün artar. A.B.D. de 300 den fazla firma horlamaya karşı cihaz geliştirmiştir. Bazı modeller pijama arkasına tenis topu yapıştırmak gibi eski bir modelin modifikasyonlarıdır (Sırt üstü yatarken horlama daha çok...
 2. Kadınlarda idrar kaçırma ve tedavisi

  Kadınlarda idrar kaçırma ve tedavisi

  idrar kaçırma hangi bölüm Sevgili melekler ;kadını sosyal hayattan koparan 'idrar kaçırma' sorunu erkeği de etkiliyor. Neden erkeği yani eşini etkilesin ki diye düşünmeyin çünkü gerçektende etkiliyormuş.Bu etkiler; kadının cinsel ilişki kurmaktan utanır hale gelmesiyle erkek çözümü dışarıda aramasına kadar gidiyor.. Oysa artık teknoloji çağında olduğumuz şu yıllarda idrar kaçırma probleminden...
 3. Migren tedavisi ve nedenleri

  Migren tedavisi ve nedenleri

  migren, nedir, belirtileri, tedavisi, ilaçları, çeşitleri, ağrısı, ilacı, ağrısı nasıl geçer, belirtileri nelerdir, nedenleri Bir migren hastası olarak, bu hastalığa dair bildiklerimle yorum yapmam gerekirse şayet; migrenin sebepleri tam olarak kesinleşmemiş olsada, çok açlığa ve aç karınla sigara içmeye, sigara içinlen ortamlarda havasız kalma gibi nedenleri vardır. Migrenin çeşitleri...
 4. Çocuklarda idrar kaçırma nasıl kontrol altına alınır?

  Çocuklarda idrar kaçırma nasıl kontrol altına alınır?

  Çocukların çoğu 2–4 yaş arasında idrarlarını hem gece hem de gündüz tutmayı becerirler. Çoğu zaman mesane gelişimindeki gecikmenin bir sonucudur, bu nedenle de yaşla sıklığı azalır. Üç yaşındaki çocukların %40’ı altını ıslattığı halde bu oran 5 yaşında %20’ye, 6 yaşında %10’a düşmektedir. Erkek çocuklar kızlara göre daha sık altını ıslatma sorunu yaşamaktadır. Gece altını ıslatmanın iki...
 5. Çocuklarda Alt Islatma ve Dışkı Kaçırma

  Çocuklarda Alt Islatma ve Dışkı Kaçırma

  Çocuklarda Alt Islatma ve Dışkı Kaçırma Alt Islatma Çocukların 5 yaşına kadar gece ve gündüz alt ıslatmaları normal bir durumken, 5 yaşından sonra devam eden alta ıslatma ise “Enürezis” olarak adlandırılır. Alt ıslatmanın enürezis olarak kabul edilmesi için çocuğun 3 ay boyunca haftada iki kez altını ıslatması gerekmektedir. Çocuğun alt ıslatması doğumdan itibaren devam ediyor ve tuvalet...

Sayfayı Paylaş