gebe
 1. SadmiN

  SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.519
  Beğenilen Mesajlar:
  1.024
  Ödül Puanları:
  113

  Dİyabet HastaliĞi . . . .

  Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  DİYABET HASTALIĞI . . . .
  --------------------------------------------------------------------------------
  Diyabet nedir?
  Pankreasın yeterli miktarda insülin salgılayamaması veya salgılanan insülinin yeterli derecede kullanılamaması nedeniyle kan şekerinin yükselmesi durumu olarak tanımlanan diyabet ciddi bir halk sağlığı sorunu olarak nitelendiriliyor.
  Diyabetin iki ayrı tipi var: "Tip 1" ve "Tip 2"
  "Tip 1" diyabet insülin hormonu eksikliği sonucu meydana geliyor. Sıklıkla çocukluk ve gençlik çağlarında başlıyor. Türkiye'de şeker hastalarının yüzde 10'unu "Tip 1" diyabetliler oluşturuyor. "Tip 2" diyabeti ise daha çok erişkinlerde görülüyor. 40 yaşın üstündeki kişilerde enfeksiyon, stres, ameliyat, gebelik ya da fazla kilo alınması hastalığı ortaya çıkarabiliyor.

  Kimlerde daha fazla görülür?
  Uzmanlar ailesinde diyabet olanlarda, şişman kişilerde, 4 kilodan daha ağır bebek doğuran kadınlarda ve aşırı stres altında yaşayan insanlarda diyabet görülme riskinin daha sık olduğu belirtiliyorlar.


  Belirtileri neler? Sık idrara çıkma, ağız kuruluğu, çok su içme, açlık hissi, cilt yaralarının geç iyileşmesi, kuru ve kaşıntılı bir cilt, ellerde ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma, erişkinlerde görülen diyabetin en önemli belirtileri arasında yer alıyor. Bu belirtiler zaman içinde yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

  Tedavinin esasları neler?
  "Tip 2" diyabetin tedavisinin ilk adımını beslenme ile yaşam tarzının değiştirilmesi ve egzersiz programlarına başlanması oluşturuyor. Bu ilk adımda kan şekeri normal sınırlara getirilemezse ağızdan hap olarak alınan "şeker düşürücü ilaçlar" tedaviye ekleniyor. Ancak bazı hastalarda kan şekeri düzeyini normal sınırlar içinde tutabilmek için insüline ihtiyaç duyuluyor.
  "Tip 1" diyabetin değişmez kuralı ise hastanın düzenli insülin yapması. Düzenli diyet ve egzersiz de tedavinin vazgeçilmez adımları.

  Diyette dikkat edilecek noktalar neler?
  Diyabete uygun bir beslenme biçimi hastanın yaşam kalitesinin korunmasını sağlıyor. Kan şekerini normal sınırlar içinde tutmak, kan şekeri yüksekliğini ve düşüklüğünü önlemek ve en uygun vücut ağırlığını sağlamak beslenme programının temel hedeflerini oluşturuyor. Diyetteki posa miktarı artırılıyor.

  Egzersiz kan şekerini nasıl etkiliyor?
  Egzersiz insülinin işlevini artırıyor. Kaslar tarafından glikozun tutulmasını sağlıyor. Düzenli yapılan egzersiz yiyecekler yoluyla kana ulaşan şekerin vücut tarafından daha iyi kullanılmasına yardımcı oluyor. Vücudu ürettiği insüline karşı daha duyarlı hale getiriyor. Egzersizin bir diğer faydası ise bilinçli bir beslenme programı ile uygulandığında hastanın kilo vermesini sağlaması. Buna bağlı olarak tansiyon ve kan kolesterol düzeyleri de olumlu yönde etkileniyor.

  Diyabet hastası gebeler nelere dikkat etmeli?
  Gebelik süresince, hatta gebelikten önce, kan şekeri değerlerinin kontrol altında tutulması hem annede hem de bebekte doğacak sorunların azalmasını sağlıyor.

  Kimler diyabete daha yatkındır?
  Ailesinde diyabet hastalığı olanlar
  Şişman ve kilo fazlalığı olanlar
  Hareketsiz yaşantı sürenler
  Gebeliği sırasında kan şekeri yükselmesi olanlar
  Yüksek tansiyonlu hastalar
  Kan şekerini yükselten ilaç kullananlar
  Neden hastalar çok susar ve idrara çıkar?
  Kandaki şeker hücre içine giremediği için kan şekeri düzeyi yükselir.
  Vücut kandaki yüksek şekerin bir kısmını idrarla atmak ister.
  Şeker idrar yoluyla dışarı atılırken birlikte bol miktarda suyu da sürükler.
  İdrarla çok miktarda su kaybı olunca susama hissi doğar ve çok su içilir.

  Hastalar neden çok yedikleri halde kilo kaybederler?
  Şeker hücre içine giremediği için beyindeki doyma merkezine açlık uyarısı gönderilir.
  Bu nedenle yemek yenilse bile açlık hissi devam eder.
  Öte yandan kandaki şeker hücreler tarafından kullanılamadığı için hasta zayıflar.

  Neden hastalar sürekli yorgunluk hisseder?
  İnsülin eksik olduğu için hücreler kandaki şekeri alamaz ve enerji üretmek için kullanamaz. Vücutta yeterince enerji üretilemediği için hastalar yorgunluk hissederler.

  Diyabet teşhisi nasıl konulur?
  Kesin tanı için diyabet şüphesi olan hastalarda kan şekeri ölçümleri yapılmalıdır.
  1- Açlık plazma kan şekeri 110 mg/dl. üzerinde ise;
  2- Herhangi bir saatte bakılan plazma kan şekeri 200 mg/dl. üzerinde ise;

  Diyabetin yol açtığı sorunlar neler?
  Diyabette yıllar geçtikçe etkilenen organlara göre değişik sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu sorunlar ;
  · Göz problemleri
  · Ayak yaraları
  · Böbrek bozuklukları
  · Kalp ve damar bozuklukları
  · Enfeksiyonlara yatkınlık.
  · Cinsel problemlerdir.

   
Dİyabet HastaliĞi . . . . konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Şekersİz Dİyabet

  Şekersİz Dİyabet

  Diyabetes insipidus nedir? İsim benzerliğine rağmen diyabetes insipidus diyabetes mellitusla ilgili değildir. Bu nedenle halk arasında şekersiz diyabet olarak da bilinir. Diyabetes insipiduslu hastalar idrarlarını yeterince yoğunlaştıramazlar; bu nedenle çok sık idrar yapmak zorundadırlar. Gece idrara gitmek için 2-3 kez kalkmaları gerekir. Bu hastalar sürekli susuzluk duyarlar. Şekersiz...
 2. Damar Hastaliklari

  Damar Hastaliklari

  DAMAR HASTALIKLARI Armut, damarların içinde biriken tortuları eritip, idrarla dışarı atar. Ayçiçek yağı (soğuk preslenmiş) damar kireçlenmesine çok iyi gelir. Damar sertliği, kolestrol ve tansiyona içerdiği pektin maddesi nedeniyle iyi gelir. Çavdar lezzetli bir ürün olup vücuda enerji verir. Damar sertliği ve dolaşım bozukluğu sorunu yaşayanlar için yararlı bir üründür. Domates,...
 3. Lejyoner HastaliĞi

  Lejyoner HastaliĞi

  1976 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde bir otelde yapılan bir konferansa katılan Eski Muharipler Derneği’nden 200 kişi çok fena bir şekilde hastalanınca doktorlar şaşkına döndüler. Ateş, titreme, kırıklık, öksürük, ishal ve karın ağrısı gibi belirtiler gösteren ve zatürreye benzeyen bu hastalık nereden çıkmıştı ? Hastalığın otelin ısı düzenleme sisteminde üremekte olan bir mikroptan...
 4. Diyabetin komplikasyonları

  Diyabetin komplikasyonları

  Şeker hastasısınız ancak bu durumu önemsemiyorsunuz.O zaman sizlere başınıza gelebilecek rahatsızlıkları sıralamalıyız.Belki bunları görmek sizi tedavi olmaya ikna eder. Diyabetin komplikasyonları Mikrovasküler ve Makrovasküler bozukluklar; Diyabet, iyi takip ve tedavi edilmediğinde yıllar içinde çeşitli organların ve sistemlerin çalışmasını etkileyebilmektedir. Bunlar arasında kılcal...
 5. Diyabet belirtileri

  Diyabet belirtileri

  diyabet dıyabet belırtılerı Şeker hastalığının belirtilerini mi yaşıyorsunuz?Acaba ben şeker hastası mıyım, diye düşünüyorsanız bu belirtileri okuyun.Eğer bu belirtiler sizde mevcutsa bir doktora görünmelisiniz. Diyabet belirtileri Tip I diyabet: Diyabet belirtilerinin bilinmesi hastalığın erken devrelerinde tanı ve tedavi olanağı sağlar. Tip I diyabetin yani, çocuklarda ve gençlerde...

Sayfayı Paylaş