1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.108
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  diyaliz nedir

  Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  diyaliz nedir diyaliz makinesi nedir makinası makinesi nasıl çalışır diyalize neden girilir Genel Bilgiler
  Vücutta birikmiş üre gibi zararlı maddelerin ve aşırı suyun bir membran aracılığı ile vücuttan uzaklaştırılması işlemidir. İlerlemiş böbrek yetmezliğinin tedavisinde kullanılır. Diyaliz tedavisi bozulmuş böbrek işlevlerinin bir kısmını düzenleyerek yaşamın devam etmesini sağlar. 30-40 yıl önce ilerlemiş böbrek yetmezliği olan hastalar günler-haftalar içinde kaybedilirdi. Diyaliz teknolojisinde sağlanan gelişmeler, bu hastalarda önce yaşam süresini uzatmış, daha sonra yaşam kalitesinin artmasını sağlamıştır. Bu nedenle günümüzde diyaliz hastaları şanslıdır.
  Diyaliz tedavisi iki şekilde uygulanabilir.
  1. Hemodiyaliz
  2. Periton diyalizi

  Hemodiyaliz
  İlk kez 1944 yılında Hollandalı bir hekim olan Kolff tarafından yapılmıştır. Özel bir membran ile hastanın kanının makineler aracılığı ile temizlenmesi işlemidir. Hemodiyaliz işleminin gerçekleşmesi için yeterli kan akımı sağlanmalı, bir membran ve hemodiyaliz makinesi sağlanmalıdır. Yeterli kan akımınının sağlanması için hastanın atar ve toplar damarı arasında bir pencere ( arteriyovenöz fistül ) yaratılmalı veya hastanın büyük bir toplar damarına geçici kateter konmalıdır.
  Hemodiyaliz tedavisi hastanın böbrek yetmezliğinin şiddetine, yaptığı idrar miktarına bağlı olmak üzere haftada 2 - 3 kez 4 - 6 saat süre ile uygulanır. Yetersiz hemodiyaliz tedavisi hastada hasara ve ölümlere yol açabilir. Hemodiyaliz tedavisi genellikle hastanede veya bir hemodiyaliz ünitesinde uygulanır. Ancak uygun makine ve ekipmanla evde de uygulanabilir.
  Türkiye’de yaklaşık 15 bin hemodiyaliz hastası vardır.
  Periton diyalizi
  Periton karın boşluğunda bulunan organların etrafındaki zar için kullanılan tıbbi terimdir. Periton zarının (membran) insanlardaki yüzey alanı yaklaşık 2 m2’dir. Periton diyalizinde (hemodiyalizden farklı olarak özel bir membran yerine) periton membranı kullanılır. İlk kez 1923 yılında Ganter tarafından gerçekleştirilmiştir. Periton diyalizinin gerçekleşmesi için 3 teknik unsura gereksinim vardır:
  1.Karına yerleştirilmiş kateter
  2.Uygun diyaliz sıvısı
  3.Kateter ve diyaliz sıvısı arasındaki bağlantı sistemi
  Periton diyalizi tedavisi değişik şekillerde uygulanabilir. Bunlardan en sık uygulanan teknik sürekli ayaktan periton diyalizidir. Periton diyalizi makinesi kullanılarak değişik periton diyalizi teknikleri geliştirilmiştir.
  Sürekli ayaktan periton diyalizi
  Periton boşluğuna doldurulan diyaliz sıvısının 4-8 saat beklemeyi takiben yenisi ile değiştirildiği basit bir yöntemdir. Genellikle günde 4 kez hastanede veya evde yapılır. En önemli avantajı hasta tarafından evde yapılabilmesidir. Bu tedavinin başarılı olmasında eğitim çok önemlidir. Türkiye’de yaklaşık 1500 periton diyalizi hastası vardır. Hastalar tıbbi bir engel yoksa hemodiyaliz veya periton diyalizinden birisini seçebilirler.

   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 31 Mayıs 2017
diyaliz nedir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Diyaliz makinesinin icadı

  Diyaliz makinesinin icadı

  diyaliz makinesinin icadı diyalizin icadı diyaliz makinesini kim icat etti diyalizi kim buldu diyalizin tarihçesi 1985’ TE Willem J. Kolff, diyaliz makinesini icat etti. Böbrek hastaları için en büyük icat kuşkusuz diyaliz makinesidir. Bugün bu makine sayesinde böbrek yetmezliği çeken pek çok hasta, hastalıklarının seyrini yavaşlatıyor ve böbrek nakli sıralarını beklerken rahat nefes...
 2. Kavacık Hayat Diyaliz Merkezi Nerede

  Kavacık Hayat Diyaliz Merkezi Nerede

  Kavacık Hayat Diyaliz Merkezi Nerede bilgisi oaln var mı lütfen acil Kavacık Hayat Diyaliz Merkezi iletişim ya da adresini verin.
 3. Kavacık Hayat Diyaliz Merkezi hakkında bilgiler

  Kavacık Hayat Diyaliz Merkezi hakkında bilgiler

  Kavacık Hayat Diyaliz Merkezi Nerede Adresi Kavacık Hayat Diyaliz Merkezi Nerede Hakkında Bilgi "Kavacık Hayat Diyaliz Merkezi Nerede?" diyen misafirimiz için bu sayfamızda, Kavacık Hayat Diyaliz Merkezi iletişim bilgilerini ve adresini sizlerle paylaşıyoruz Melek'ler. Kavacık Hayat Diyaliz Merkezi Telefon Numarası: (0216) 537 81 91 Kavacık Hayat Diyaliz Merkezi...
 4. Türkmed Kartal Diyaliz Merkezi Nerede acaba

  Türkmed Kartal Diyaliz Merkezi Nerede acaba

  Merhaba arkadaşlar benim cuma günü Türkmed Kartal Diyaliz Merkezine gitmem lazmı ama yerini tam olarak bilmiyorum aranızda Türkmed Kartal Diyaliz Merkezi Nerede bilen varsa bana yazabilir mi acaba?
 5. Diyaliz nedir kimler diyaliz hastasıdır ?

  Diyaliz nedir kimler diyaliz hastasıdır ?

  Diyaliz, böbrekler düzgün çalışmadığı zaman kandaki fazla miktardaki sıvıyı ve atıkları çıkarmak için kullanılan bir prosedürdür. Başarısız veya hasarlı böbrekleri olan insanlar kandaki atıkları ve istenmeyen suyu gidermede güçlük çekebilirler. Diyaliz, bu işlemi gerçekleştirmenin yapay bir yoludur. Bu makale diyaliz,diyaliz nedir,diyalize girme, diyaliz tedavisi hakkın da bilgiler...

Sayfayı Paylaş