1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Diyarbakır gezisi New York Times'ta

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  New York Times gazetesi, “Türk Başbakanı önemli bir Kürt kentine elini uzatıyor” yorumunu yaptı. Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır gezisini izleyen New York Times gazetesi, “Türk Başbakanı önemli bir Kürt kentine elini uzatıyor” yorumunu yaptı. Gazete,“Türkiye’nin Kürtleri, ülkenin nüfusunun beşte birini oluşturuyor ve uzun bir süreden beri Türk devletinin baskıları altında” iddiasında da bulundu.

  New York Times gazetesinin Türkiye muhabirini Sabrina Tavernise, Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır gezisini izleyen çok sayıda gazeteci arasında yer aldı. Tavernise, Diyarbakır izlenimlerini aktardığı “Türk Başbakanı önemli bir Kürt kentine eline uzatıyor” başlıklı haberinde “Başbakan bir zamanlar Kürt direnişinin merkezi olan bu kente halkının ‘birinci sınıf vatandaşlar’ olduğunu söyledi” diye yazdı. Haberde şöyle denildi:

  “Türkiye’nin Kürtleri, ülkenin nüfusunun beşte birini oluşturuyor ve uzun bir süreden beri Türk devletinin baskıları altında. Sayın Erdoğan tezahürat yapan kalabalığa diğer vatandaşlarla eşit haklarının olduğunu, partisinin bölgede daha gelişmiş ve zengin Batı bölgeleri ile aynı miktarda kaynak tahsis edeceğini söyledi.“

  ABD’li gazete, “Türk otoritelerinin bir Kürt ayrılıkçı grubu olan ve PKK olarak bilinen Kürdistan İşçi Partisi’ne karşı büyük bir savaş sürdürdüğü için yıllarca Güneydoğu’nun büyük partilerce gözardı edildiği”ni de savunduğu haberinde Erdoğan’ın 2007 genel seçiminde “Kürt oyları”nı kazanmak için bölgede “agresif” bir kampanya yürüttüğünü, stratejinin sonuç verdiğini ve partinin Güneydoğu’da süpürdüğü görüşünü de dile getirdi.


  “KÜRTLER MESELESİ HASSAS KONU”

  Buna karşın AKP’nin henüz Diyarbakır’ı kazanmadığını belirten gazete, “Kürtler meselesi burada hassas bir konu ve geçmişte kamuoyu önünde Türkiye’nin Kürt nüfusuna her zaman iyi muamele etmediğini kabul ederek milliyetçi Türkleri şoke eden Sayın Erdoğan, bunu herkesten iyi biliyor. Bir saat 19 dakika süren konuşmada dikkatle konuştu” diye yazdı.

  “BÖLGEDE 65 BİN TON BEDAVA KÖMÜR DAĞITILDI


  PKK’nın bölgede destek kaybetmesine karşın DTP’nin geleneksel olarak bölgedeki siyasete hakim olduğunu kaydeden New York Times, DTP’nin başlıca rakibi olan AKP’nin oy kazanmak için ellindeki tüm kaynaklarını kullandığını da öne sürdü. Gazete, bir örnek olarak Erdoğan’ın konuşması sırasında bölgedeki 65 bin ailenin bedava kömür aldığını gururla ifade ettiğine de dikkat çekti.

  NYT değişikliklerin yavaş gittiğini ancak AKP yetkililerinin başarılara işaret ederek Kürt TV’den söz ettiklerini belirtirken de “Ancak hala büyük eksiklikler var. Örneğin Türk yasaları, seçim kampanyalarında Türkçe’den başka dillerde konuşma yapılmasını hala yasaklıyor” değerlendirmesini yaptı.

  FIRAT: TÜRKÇEDEN BAŞKA DİL YASAĞI MANTIKLI DEĞİL


  Bu çerçeveye gazeteye konuşan AKP’li Dengir Mir Mehmet Fırat da, seçim kampanyalarında Türkçe’den başkan dillerin kullanılması yasağı için ”Bu çok mantıklı olmadığını düşünüyorum. (Eğer bir kişi tek bir dil konuşuyorsa) oyunu isteyen, onun dilde konuşabilmelidir” dedi. Buna karşın Türkiye’nin değişmekte olduğunu söyleyen Fırat “Bu tür adımlar zor adımlar olduğunu düşünmüyorum” diye konuştu.

  Öte yandan, NYT, Erdoğan’ın demecinde iddialı bir biçimde Türkiye’yi dünya sahnesinde önde gelen bir oyuncu olarak gösteren ifadeler kullandığına da dikkat çekti.


   
Diyarbakır gezisi New York Times'ta konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. NYSE - New York Stock Exchange

  NYSE - New York Stock Exchange

  New York Menkul Kıymetler Borsası’nın tarihçesi, 1792 yılına kadar iner. Bu tarihte, tüccar ve komisyoncuların oluşturdukları 24 kişilik bir grup, Wall Street’te bir ağacın altında toplanarak senet alım satımlarına başladı. Yağışlı havalarda, işler bir kahvehanede yürütülüyordu. Her isteyenin gruba serbestçe katılmasıyla, açık havada borsa işlemleri yapanların sayısı giderek arttı. Menkul...
 2. New York Borsası Yükseldi

  New York Borsası Yükseldi

  New York Menkul Değerler Borsası kapanışta yükseldi. Borsanın temel göstergesi olan Dow Jones, 76,17 puan yükselerek 13,815.56 puandan günü kapatırken, teknoloji endeksi Nasdaq 14,82 puan artışla 2,666.48 puana çıktı.
 3. Mazhar Alanson - New York Sokakları

  Mazhar Alanson - New York Sokakları

  ki yüz doları cebime attım birden kendimi birşey sandım iki kız gördüm yan yan baktım dedim beraber olalım aldım kızları diskoya gittim yüz doları yedim bitirdim ikisini birden tavlamak için oturmadım hep dans ettim tamam be dedim işler yolunda bir gün esmer sonra sarışınla dans dans ettim bir ara kızlar tuvalete gitti dönüşleri bir hayli gecikti ne oluyor dedim merak ettim gittim kapıya çok...
 4. New York borsası düştü

  New York borsası düştü

  Günün sonunda Dow Jones endeksi düşüşle, Nasdaq endeksi ise yükselerek kapandı. Borsanın temel göstergesi Dow Jones 44,13 puan düşerek, 12.832,18 puana geriledi. Teknoloji endeksi Nasdaq ise 6,63 puan artarak 2.495,12 puana yükseldi. kaynak:AA
 5. New York

  New York

  New York, Amerika Birleşik Devletleri'nin nufus bakımından en büyük kenti. Aynı isimli New York eyaleti'nde yer alır. Dünyaca önemli bir siyaset, ticaret, moda, eğlence ve finans merkezidir. Birleşmiş Milletler Genel Konseyi binası bu kenttedir. New York, aynı zamanda bir uyuşturucu ticareti ve mafya merkezidir. Fakir semtlerinde ise çok sayıda işsiz ve evsiz yaşar. 8,1 milyon olan kent...

Sayfayı Paylaş