1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.439
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Dİyarbakiri Merak Edenler

  Konu, 'Memleketim' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Resİmlerle Dİyarbakir
  diyarbakir evliyalari diyarbakır evliyaları diyarbakırdaki evliyalar
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Şehri baştanbaşa kuşatan surların güney batı-bölümüne Benusen surları denir. Bu bölümdeki surlar içinde bilhassa Yedi kardeş ve Evlibeden (Ukubeden ) burçları ayrı bir değer taşır. Çok sağlam, çok süslü kitabeli burçlarıdır. Bu burçlara ve bulundukları çevreye Benüsen denmesinin günümüze kadar gelmiş efsanesi şudur.

  Zamanın hükümdarı bu mıntıkada çok süslü, çok sağlam ve çok güzel iki büyük burç yaptırmak istemiş ve bir müsabaka açmış. O sıralarda şehirde baş usta ,iki kişi varmış, biri bu işlerin ustası, diğeride onun kalfası imiş. Bunlar müsabakaya girmişler Yedikardeş burcunu usta, Evlibeden burcunu da kalfası yapmaya başlamışlar. Burçlar tamlanmış. Hükümdar, erkanıyla, şehrinileri gelenleriyle bura gelmiş. Neticede kalfanın yaptığı Evlibeden burcunun birinciliğine karar verilmiş. Buna çok üzülen usta hırsından kendini Yedikardeş burcundan aşağı atmış, param parça olup ölmüş. O günden bugüne, buraya Benüsen denir.Halk hekimliği, folklorun kollarundan biridir. Diyarbakır’ın halk hekimliğinde karpuzun ayrı bir yeri vardır. Karpuzun idrar söktürücü, böbrek taşlarını döktürücü olduğuna inanılır ve şöyle denir.
  Kavun ye bilegen bağ,
  Üzüm ye rengen bağ,
  Karpuz ye işegen bağ

  Ayrıca karpuzun, hazmı çok kolaylaştırıcı niteliğe sahip oldundan inanılır. Bunun birde efsanesi var.

  Lokman Hekim, peygamberlik mertebesine erişmiş, bütün dertlerin dermanını bilen bir hekimmiş. Herhangi bir hastalığın dermanını bilir, başını alır kırlara, dağlara çıkar dolaşırmış. O, dolaşırken,her ot, her çiçek, her nebat ona hangi derdin dermanı olduğunu söylermiş. O da buna göre, her hastalığın dermanını bulurmuş.Günün birinde Lokman Hekim ölümsüzlüğün dedermanını bulma sevdasına kapılmış, kırları dolaşa dolaşa, dağları aşa aşa, diyar diyar gezerek yolu Diyarbakır’a varmış. Urum (Urfa) Kapısı’ndan içeri girmiş, zerzavatçılar (sebzeciler) meydanına gelmiş. Orada gözü yığın yığın patlıcanlara deyince “ Hayret “ demiş. Bu patlıcanları yiyen halk, nasıl oluyorda hasta olmuyor? “ Biraz daha yürümüş, dağlar kimi (gibi) üst üste yığılı koca koca karpuzları görünce “ Ha” demiş. “Yemekten sonra bu karpuzdan bol bol yiyiyorlar, sebebi bu” diyerek, karpuzun birçok derde deva olduğuna kanaat getirmiş.
  Diyarbakır Kalesi’yle Harput Kalesi aynı zamanda, iki usta kardeşin nezaretinde yapılmıştır. Diyarbakır Kalesi’nin kireci yumurta akıyla, Harput Kalesinin ki sütle karılmıştır. Bu iki kalenin baş ustaları olan iki kardeş hala sağdırlar,onlar ölümsüzlük suyundan içmişlerdir.Yanlız ara sıra uyanıp Diyarbakır Surları yıkıldımı? Harput Kalesi duruyor mu? Diye sorarlar ve cevaplarını alıp tekrar uykuya dalarlar. Çünki bu iki kalenin yıkılması kıyametin kopacağına işarettir.
  Diyarbakır kale kapılarının dördünün de Dersim’deki kilise kapıları olduğu ve buradan sökülerek getirildiği rivayeti Diyarbakır’da da Dersimde’de yaygındır.
  Her insanın bir şeytanı olduğu gibi, her şehrin de bir şeytanı vardır. Yanlız Diyarbakır şehrinin yoktur. Vaktiyle şeytan, Diyarbakır şehrinin altını üstüne getirmek , halkın rahat ve huzurunu bozmak için, ortalığı karıştırmaya başlamış.Şehir halkı iki eşraf ailesinin etrafına toplanarak birbirlerine girmişler. Hergün döğüş,kavga, talan halk bundan bizar olmuş. Diyarbakır etrafı evliyalar, nebiler, sahabilerle dolu kutsal bir şehirdir. Şehrin bu perişan haline acıyan evliyalardan biri şeytanı yakalamış bir demir parçası haline sokarak İçkale Kapı’sının sol üst tarfına zincirlemiş. Böylece şehir, yeniden huzur ve rahata kavuşmuş, şeytansız tek şehir olmuş.
  Şeytanı sembolize eden bu demir parçası bugün de içkale Kapısı’nın sol üst yanında zincirle duvara tespit edilmiş vaziyette duruyor.Bundan 15-20 sene evveline kadar İçkale’ye giren herkes bu şekle tükürür ve “ Şeytana lanet olsun “ diyerek kapıdan içeri girerdi.
  Vaktiyle Karacadağ’ın tepesinde dağ kada büyük, kara ejderha varmış. Ağzından saçılan nefesi bir alev gibi her tarafı yakarmış. Günün birinde gökten çok kalın bir zincirin şakırtılar çıkararak dağa sarkıtıldığı ve ejderhanın boynundan zincirlenip güklere çektirildiği görülmüş. Halk ancak bundan sonra rahata kavuşmuş. Dağın, taşlarının hala kara oluşu bundandır. Buralar ejderhanın nefesiyle yanan yerlerdir.
  Bu efsaneyi anlatan o bölge köylüleri dedelerinin bu ejderhayı göğe çeken zincirin şakırtılarını ve ejderhanınbir gök gürlemesini andıran sesini duyduklarını ısrarla söyler ve buna inanırlar. [​IMG]
  Ah deyesen kan kusasan

  2- Allah siye dert vere derman vermeye

  3- Al duvah görmiyesen

  4- Betrey söne

  5- canıya ataş düşe

  6- Cigeri agzıya gele

  7- Cigeri tahtalarda dorgana

  8- Çıra kımın sönesen

  9- Epriyesen çüriyesen

  10- Gidesen dönmeyesen

  11- Hakkım siye haram olsın, kat katran olsın

  12- Her tıkey bi dağda kala

  13- İki göziy avcuma düşe

  14- İşşiğıy söne

  15- İki gözy avcuma düşe

  16- Ocağiy söne

  17- Sen olasan parça tike olasan

  18- Son hemamıyız ola

  19- Şıtılken devrılasen

  20- Kızken kızdırasan

  21- Kanıya bölenesen

  22- Körocah kalasan

  23- Kökiyiz kurıya

  24- Kan kusasan irin ahtarasan

  25- Kınıyan kınamdan yahsın
  __________________
  Herşey zehirdir,hiçbirşey zehir değildir.Doz meselesi...
   
  Son düzenleme: 3 Ocak 2008
 2. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.103
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113
  Diyarbakıra ait sözler acayipmiş ya :) 22- Körocah kalasan

  23- Kökiyiz kurıya
   
 3. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.439
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113
  oyyy çitosumla birlikte gezdik buraları bidenem ne güzel günlerdi valla doyamadım yavrım ne sana ne Diyarbakır'a:D Bıyıklı ablama benden selamlar hahaha
   
 4. Dişeps

  Dişeps Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  702
  Beğenilen Mesajlar:
  7
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul
  BIYIKLI ABALMIIII:ruyam:
   
 5. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.439
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113
  hahaha Sadminim körocah kalasan yani çocuğun olmasın kısır ol anlamında :hhh: burda çok kullanılan cümlelerden biridir Mawişim söz bidahaki gidişimde o bıyıklı hatuna traş seti götürecem :hhh:

   
Dİyarbakiri Merak Edenler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dİyarbakir

  Dİyarbakir

  camiye inen melekler camiye inen melek DİYARBAKIR GENEL BİLGİLER Yüzölçümü: 15.355 km² Nüfus: 1.094.996 (1990) İl Trafik No: 21 Isının 40-50 dereceye vardığı yaz günlerinin bunaltıcı sıcaklığından kurtulmak amacıyla gelişen düz damlı evleri ile tipik yöre mimarisinin günümüzde de yaşatıldığı Diyarbakır, uzun surları, Malabadi Köprüsüyle görülmesi gereken bir ildir. İLÇELER:...
 2. Doğum hikayemi merak edenler...

  Doğum hikayemi merak edenler...

  Merhaba arkadaşlar. Bazılarınız beni tanır. Geçen yıl bu zamanlar ne çok üzüldüğümü, telaş yaptığımı da... pko dan muzdariptim. Şükürler olsun Allahıma buna rağmen bazı arkadaşlarım gibi meleğime kavuştum, güzeller güzeli kızıma... Alkım'ımıma... 39+4 te yani 9 ay+8 günde bebeğim geldi. Normal doğum istiyordum fakat son anda sezeryane dönüldü. İki doğum şeklini birden yaşadığım için zor oldu....
 3. Kabir Azabını Merak Edenlere!

  Kabir Azabını Merak Edenlere!

  kabir azabı kabir azabı nedir kabir azabı nasıl olur Her fani kendisine bahşedilen ömrü yaşar ve bir şekil de bu dünyada ki yaşam süresini doldurup ahiret hayatına intikal eder. Öldüğü andan itibaren konulduğu kabir de bu dünyada yaşarken işlediği günahlarının bedelini ödemeye başlar. Kabir azabı taki kıyamet günü gelip mahşer zamanı hesap verene kadar devam eder. Kabir azabı nasıl olur?Kabir...

Sayfayı Paylaş