Diyet Anne Sütünü Azaltırmı?

Uzman SühaN

Administrator
Diyet Anne Sütünü Azaltırmı?
emzirirken kilo verilirmi,emziriken diyet yapılırmı,emzirme döneminde rejim yapmak,emzirme döneminde kilo vermek sakıncalımı ,emzirme döneminde rejim yapmak anne sütünü azaltırmı,rejim yapmak sütümü azaltırmı,emzirme döneminde diyet yapma hakkında bilgiler


em.jpg

Doğum sonrası kilo verme hızı ve zamanı aslına gebelikte alınan kiloyla ilgilidir. Gebelik dönemini 9 - 12 kg alarak normal tamamlamış bir anne, ilk altı ayın sonunda dengeli beslenme ve etkin süt verme sonunda normal kilosuna kavuşabilir. Ancak gebelik döneminde 18 - 30 kg gibi aşırı kilo almış annelerin normal kilosuna dönmesi daha uzun zaman alacaktır.

Normal süreçte emzirme dönemiyle birlikte anne kilo kaybetmeye başlar. Sütün veriminin artması için aşırı yağlı ve şekerli yiyen yanlış beslenen anneler ise tam tersi süt verirken kilo alabiliyor, hatta doğum sonrası kilolarının üzerine çıkan anneler dahi oluyor. Bugün örnek liste yayınladığımız Derya Hanım da ihtiyacından fazla tükettiği için maalesef bu dönemde kilo almış.

Emzirirken dengeli beslenmeli
Emzirme döneminde anne her gün yaklaşık 6 -7 çay bardağı yani 700 ml süt salgılar. Bunun için her gün 500 -700 kalori harcar Bu kalori kaybı bir saat orta seviyede egzersize eş değerdir. Bu nedenle emzirirken dengeli beslenen ve yeterli sıvı alan anne, eğer doğumu normal kilo artışıyla bitirdiyse altı ay sonunda doğumda aldığı fazla kilolardan kurtuluyor.

Önerim, annenin bir beslenme ve diyet uzmanı ile görüşmesi, randevuya gitmeden önce bir hafta boyunca yediklerini ve bebeğini emzirdiği zamanları kaydetmesi. Çünkü süt verimi ve beslenme ilişkisi çok önemli.

Düşük kalorili diyet yapmayın
Hızlı kilo kaybı için yapılan düşük kalorili diyetler annenin sütünü azaltır. Özellikle karbonhidrat ve proteinden fakir beslenme, annenin sütünü azaltır. Protein ve kalsiyum açısından zengin süt, yoğurt, peynir, yumurta anne için çok önemlidir ayrıca her gün mutlaka et - tavuk veya balıktan birini tüketmelidir.

SÜTÜ AZ OLAN ANNE NE YAPMALI?
Sütü az olan annenin beslenmesi daha dikkatli gözden geçirilmelidir. Beslenmede mutlaka beş temel gruptan besinler olmasına dikkat edilmelidir. Az ve sık beslenmek yani üç saat arayla küçük öğünler yapmak süt verimini artırabilir. Her emzirme sonrası 250 ml sıvı alınmalıdır.

Bilimsel olarak süt verimini çok artıracak tek başına hiçbir besin saptanmamıştır ancak kişisel tecrübesi olanlar bu konuda tavsiyelerde bulunabilir. Her anne psikolojik olarak bazı besinlerin sütünü artırdığına inanabilir ve bunu uygulayabilir.

Sütün artması için annenin huzurlu, dinlenmiş, uykusunu almış olması da önemlidir. Başlarda göğüs ağrısı olabilir ancak sabretmek gerekir, ne kadar emzirirseniz sütünüz o kadar artar.
Çay, kahve ve bitki çayları şekersiz olarak tüketilebilir.
Ekmekler tam buğday, kepek, çavdar veya çok tahıllı olabilir.
Günde 8-10 bardak su içilmesi önerilir.
Zeytinyağlı sebze yemeklerinde 1 kg için 2 çorba kaşığı yağ kullanılabilir.
Yoğurt, süt ve peynirler yağsız / az yağlı olmalıdır.
Etli sebze yaparken yağ ilave etmeye gerek yoktur.
Günler ve öğünler yer değiştirebilir.
 
Üst