Diyet hatalarını bilin kilolardan kurtulun

M

Misafir

Forum Okuru
Diyet hatalarını bilin kilolardan kurtulun
Diyet mevsimi hiç bitmez. Kadınların verilecek fazla kiloları hep vardır. Ancak değişik diyetler denense de sonuç çoğu kez hayal kırıklığıdır. ‘Artık hüsrana uğramak istemiyorum’ diyenler; diyetlerde yapılan 10 hatayı dikkatle okuyun, mutlu sona ulaşın!.
Diyet yaparken boşa kürek çekmekten bıktıysanız, bir türlü kilo verememiş ya da verdiğiniz kiloları fazlasıyla geri aldıysanız; aşağıdaki 10 diyet hatasını okuyun ve kendinize ona göre bir rota belirleyin. Mutlu sona ulaştığınızı göreceksiniz…
FAVORİ YİYECEKLER
Bir daha asla hamur işi yemeyeceğiniz ya da dondurmanın yanından bile geçmeyeceğiniz konusunu tam olarak hallettiniz mi? Buzdolabında dondurma stoklamaktansa canınız çektiğinde bir kaşık diyet dondurma yemeyi deneyin!

ÜNLÜLERİN DİYETLERİ
Ünlü Hollywood yıldızı Jennifer Aniston gibi görünme fikri çekici gelebilir ama pek çok diyetisyen, bu sene çok moda olan ünlülerin diyetlerini eleştiriyor. Ünlülerin yaptığı çoğu diyet, belli bir besin ya da besin grubunu programın dışında tutmaya yönelik olduğundan; bağlı kalınmaları ve başarılı olunması zor diyetlerdir. Bunun yerine hem karbonhidrat hem protein içeren az yağlı bir diyet tercih edilmelidir.

KENDİNİ ALDATMAK
Diyetinizi harfiyen uyguladığınızı düşünüyor, ancak eğer hala kilo veremiyorsanız; o zaman yedikleriniz konusunda kendinizi kandırıyor olabilirsiniz. Mesela çayın yanında yediğiniz o iki tane bisküviyi, çikolatalı pastayı, ağzınıza attığınız bir avuç fıstığı saymayı unutuyorsunuzdur belki… Bunlar biriktikçe, kilo verememenizin sebebi olup çıkıverir. En iyisi; bir beslenme günlüğü tutun ve yiyip içtiğiniz her şeyi yazın. Haftanın sonunda, niye kilo veremediğinizi göreceksiniz.

EGZERSİZ YAPMAMAK
Pek çok insan zayıflamak istediğinde, aldığı kalori miktarını azaltıyor ama egzersizi bu programa dahil etmeyi düşünmüyor. Tabii ki egzersiz olmadan kilo verebilirsiniz. Ama egzersiz, :):):):)bolizmanızı hızlandıracağından, sadece diyetle vereceğinizden fazla kaloriyi yakabilirsiniz. :):):):)bolizmayı hızlı tutmanın en iyi yolu, günde 20-30 dakikayı egzersize ayırmak.

HİÇ YEMEMEK
Eğer uzun vadeli bir diyet yapmak istiyorsanız, sevdiğiniz besinleri hiç yemeden o diyete devam edebilmeniz mümkün değil. Aslında işin hilesi şu: Sevdiğiniz besinlerden ufak bir porsiyonu arada bir yemek. Haftada bir kendinize sevdiğiniz bir besinden bir porsiyon yeme hakkı tanıyın.

ÖĞÜN ATLAMAK
Öğün atladığımızda, kan şekeri seviyesi düşer. Böylece, tatlı besinlere olan ihtiyacınız artar. Bunun anlamı da; günün ileriki saatlerinde canınızın tatlı çekmesi demektir. Eğer kaçırdığınız öğünü yeseydiniz, yiyeceğiniz tatlıdan çok daha az bir kalori alacaktınız.

DÜŞÜK KALORİLİ BESİNLER
En sık yapılan hatalardan biri de; düşük kalorili gıdaların sağlıklı gıdalar olduğunu düşünmek. Çünkü çoğu sağlıklı besin aslında oldukça kalorilidir. Mesela zeytinyağı, fındık gibi yemişler ya da peynir, içerdiği yüksek miktardaki kaloriye oranla sağlıklı besinlerdir. Burada önemli olan, bunları sınırlı miktarda tüketebilmeyi öğrenmektir.

ÖDÜLLENDİRME
Her kilo verdiğinizde kendinizi yiyecekle ödüllendirmeyin. Sinema, elbise, küpe gibi hediyeler bu döneminize daha uygundur. Üstelik başarılı olduğunuzu anlamak için illa ki hedeflediğiniz kiloya ulaşmış olmanız gerekmiyor değil mi?

KALORİLİ İÇECEKLER
Sağlıklı şekilde beslenip, abur cubura itibar etmiyor olabilirsiniz, ama özellikle sodalı içecek ve meyve sularından tüketip, kremalı kahve içip, kahve ve çaya şeker koyuyorsanız; kilo vermede gene problem yaşayacaksınız demektir. Mesela şöyle bol çikolatalı nefis bir cappucin onun size getirisi 120 kalori ve 8 gram yağ. Ancak çikolatalı yerine tarçınlı içmeniz, yağ oranını hemen hemen sıfıra indirirken, kaloriyi de 60′a düşürüyor.

ÇOK xxx TARTILMAK
Diyetin en zevkli kısmı, tartıldığınızda ibrenin sola doğru kaydığını görmektir. Ancak bunu abartarak sık tartılmak, kilo kaybını zorlaştırır. Çoğu kadının kilosu, vücuttaki su tutulmalarından dolayı iner çıkar. Bu sebeple, zaman zaman kilo almadıkları halde, almış gibi hissederek endişelenirler. Bu da işi zorlaştırır. Başarılı bir diyette kilo kaybı yavaş ve daha kalıcıdır. Ayrıca kas kütlenizin artması da yanıltıcı olabilir. Çünkü kas, yağdan ağırdır. Bu sebeple, haftada bir kez ve günün aynı saatlerinde tartılmak faydalı olacaktır.
 
Üst