1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  Diziler nerelerde çekiliyor Merak ediyorsanız buyrun

  Konu, 'Reytingli Diziler' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  ezel çekim mekanları diziler yaprak dökümü çekim mekanları yaprak dökümünün çekildiği yerler gırgıriye nerede çekildi
  Her hafta ekranların başında sabırsızlıkla beklediğiniz dizileriniz var.Benim de var:D Özellikle yaprak dökümü,ezel ve kalp yarası adlı dizileri hiç kaçırmadan izliyorum.Gerçi yaprak dökümü tam 5 senedir ekranlar da ve ben hiç bir bölümünü kaçırmadım:DDizi neredeyse benim oğlanla yaşıt:DEzel dizisi de yeni başladı sayılar ama baya ilgi gördü gerçekten de her izlediğim de şaşkınlıkla izliyorum dizi değil labirent mübarek:DKalp ağrısına gelince.Halide edip adıvarın ''aynı'' adlı eserinden alıntı yapılan kalp ağrısı adlı dizi başladğı ilk bölümden beri beni bayağı bir etkiledi.Sevdiğim oyuncular ve sevdiği bir roman olduğu için kendimi izlemekten alamadım.İşte bu saydığım ve öyle denk geldikçe izleidğim bir çok dizi çeşitli mekanlar da çekiliyor.Ama nerde???İşte....

  [​IMG]
  İstanbul’un Boğaz hattı şu sıralar dizi setine dönüşmüş durumda. Çünkü ekranda izlenme rekorları kıran birçok dizi bu hattaki tarihi köşk ve yalılarda çekiliyor. Bu mekanları kiralamanın aylık bedeli 15 bin YTL’den başlıyor, 35 bin YTL’ye kadar çıkıyor.
  Beylerbeyi’nin arnavutkaldırımlı yokuşlarında dolaşıyoruz. Neredeyse her sokakta ufak tefek de olsa bir çekim var. Özellikle de köşkler çok hareketli. Örneğin, “Yaprak Dökümü” (Kanal D) dizisinin çekildiği “Lazın Köşkü” turizm sektörüne de hizmet eder olmuş. Öyle ki Almanya, Hollanda, Kanada ve İran gibi ülkelerden bile insanlar bu köşkü görmek için Beylerbeyi’nin yolunu tutuyor.
  “Hatırla Sevgili” (atv) dizisi bir süre önce ekranlara veda etti ancak dizinin çekildiği Merih Konak yenisine hazırlanıyor.
  Yeniköy’deki Ferik Ahmet Afif Paşa Yalısı ise bu sıralar “Binbir Gece”nin (Kanal D) çekimlerine ev sahipliği yapıyor. TMSF’nin el koyduğu ve Şehrazat (Bergüzar Korel) ile Onur’un (Halit Ergenç) oturacağı bu yalıya her ay 30 bin YTL ödeneceği basında yer almıştı.
  Sarıyer hattında “Dudaktan Kalbe”nin (Show TV) çekimleri dikkat çekiyor. Sariyer’deki tarihi yalının önünde sadece çekim ekibi değil; çeşitli şehirlerden gelen, belki bir “ünlüyle” karşılaşırım diye yalının önünde fotoğraf çekmek için saatlerce bekleyen, sevdikleri oyuncuyu göremeyince de yalının fotoğrafını çekmekle yetinip oradan ayrılanlar da var.
  Sarıyer’de çekilen başka bir dizi de “Aşk-ı Memnu” (Kanal D). Bu dizinin çekimleri Rahmi Koç’a ait bir villada yapılıyor. Yani İstanbul’un Boğaz şeridi bu sıralar koca bir sete dönüşmüş durumda…
  İstanbul’un Boğaz hattında yalı ve köşk kiralamak isteyen dizi yapımcılarının sayısı her geçen gün artıyor. Retürk Alize Acentesi’nden emlakçı Ayşem Dalman ise Beylerbeyi hattındaki hemen hemen bütün yalı ve köşklerden sorumlu. Yani dizi için köşk kiralamak isteyen yapımcıların neredeyse hepsi ona başvuruyor.
  Dalman “Köşk kiralamanın aylık bedeli 15 bin YTL’den başlıyor. Şu sıralar 25 bin, hatta 35 bin YTL’ye bile çıkmış durumda. İnsanlar sürekli bana gelip ‘Benim evimi de dizilere kirala’ diyor. Beylerbeyi halkı bu işe soyundu. Günlüğüne 1000 YTL’ye razı olanlar bile var.
  “Binbir Gece”nin kahramanları Şehrazat ile Onur artık bu yalıda oturacak
  Ferik Ahmet Afif Paşa Yalısı (“Binbir Gece”)
  Ferik Ahmet Afif Paşa Yalısı 95 yaşında. İstinye-Yeniköy yolu üzerinde. İlk sahibi Koca Reşit Paşa’nın kızı Ferendiz Hanım. Yalıya adını veren ikinci sahibi ise Refia Sultan’ın kocası Ferik Ahmet Afif Paşa. Afif Paşa yalıyı yıktırarak mimar Alexandre Valluary’ye bugünkü binayı yaptırınca yalı onun adıyla anılmaya başladı. Sonraki sahiplerinin elinde harabeye dönen yalıyı 1986’da Kemal Uzan aldı. Ciddi bir restorasyon geçirdi. TMSF yalıya dört yıl önce el koydu.


  [​IMG]
  Yalı “Binbir Gece” dizisinde Onur ile Şehrazat’ın evi olarak kullanılacak. Bunun için TMSF’ye her ay 30 bin YTL ödeneceği söyleniyor. 21 odası ve dört seyir kulesi var.
  “Hatırla Sevgili” ve “Berivan” da burada çekilmişti
  Tekstil sektöründe dış ticaretle uğraşan Sabahattin Varan da eşiyle birlikte yaşadığı konağı yıllardır dizilere kiralıyor. Geçen sezon “Hatırla Sevgili”nin çekildiği Beylerbeyi’ndeki bu konakta 20 yıldır oturduklarını anlatıyor: “Konağın adı Merih Konak. Bu ismi biz koyduk, tarihi bir anlamı yok. İlk dizi ‘Canım Kocacığım’dı. 2002’de çekildi. Yönetmen Erden Kıral, başrol oyuncuları da Memet Ali Alabora ve Sanem Çelik’ti. Bugüne kadar mesela ‘Hatırla Sevgili’, ‘Berivan’, Pınar Altuğ ve Oktay Kaynarca’nın birlikte rol aldığı ‘İlk Aşkım’ dizisi çekildi. Şu an yine yeni teklifler var. Kanal D bir avukatlar dizisi çekiyor. Orada yaşlı bir avukatın evi olacak büyük bir ihtimalle bizim ev. Bütün teklifleri kabul etmiyoruz. Kabul etsek burası Sinan Çetin’in Plato’su gibi çalışır.”
  Varan bazen hiç para almadıklarını, bazense günde 500-600 YTL aldıklarını söylüyor. Böylece evin ufak tefek masraflarının çıktığına da değiniyor. “Biz evimizde renk olsun diye ara sıra bu çekimleri kabul ediyoruz. Biraz da sanata katkımız olsun istiyoruz” diyor.
  Eşi Melahat hanım ise magazin programlarındaki olayları kendi evinde yaşamaktan ve sanatçılarla bir arada olmaktan çok memnun: “Emre Kınay, Aytaç Arman, Şükran Güngör gibi insanlarla bir arada olduk burada. Bu sayede entelektüel bir atmosfer tadıyoruz, sanatsal bir ortama giriyoruz. Biz de onları kameraya çekiyoruz. Hatıra oluyor.”
  Merih Konak
  Sahibi Sabahattin Varan adlı bir harita mühendisi. Emekli, şu an dış ticaretle uğraşıyor.
  Beylerbeyi’ndeki ahşap konak 1876 yılında yapılmış. Mimarı ve kimin inşa ettiği bilinmiyor. Şu an yeni bir dizi çekimi için görüşülüyor.
  Galata Köprüsü’nün tahsildarı Mehmet Efendi konağın ilk sahiplerinden. Daha sonra onun mahdumu Fatma hanım buraya yerleşmiş ve bugüne kadar çeşitli sahipleri olmuş.
  Bir diziye ilk kez kiralandı
  “Saip Paşa’nın Yalısı” (“Dudaktan Kalbe”)
  Sarıyer’deki dört katlı yalı yaklaşık 150 yaşında. Çevrede dizideki adıyla
  “Saip Paşa’nın Yalısı” olarak tanınıyor.
  Yaklaşık bir yıldır burada “Dudaktan Kalbe” çekiliyor. Bir diziye ilk kez kiralanıyor.
  “Aşk-ı Memnu”nun çekildiği üç katlı villanın 10 odası var
  Rahmi Koç’un villası (“Aşk-ı Memnu”)
  Halid Ziya Uşaklıgil’in “Aşk-ı Memnu” adlı romanı Rahmi Koç’a ait Sarıyer’deki bir villada çekiliyor.
  Üç katlı villanın 10 odası var. Koç ailesinin villanın çekim için aylığı 6 bin dolara kiraladığı söyleniyor.
  “İnsanlar bu iş için evinin dekorasyonunu bile değiştiriyor”
  Ayşem Dalman (Beylerbeyi Retürk Alize Acentesi)
  Beş yıldır Beylerbeyi’nde emlakçılık yapıyorum. Uzmanlık alanımız Boğaz hattındaki yalılar ve tarihi köşkler. Normal müşterilerin dışında film şirketleriyle de birlikte çalışıyoruz. Bugüne kadar pek çok diziye köşk ve yalı bulduk. “Yaprak Dökümü”, “Hatırla Sevgili”, “Pulsar”, “Arka Sokaklar” hep Beylerbeyi’ndeki köşklerde çekilen diziler.
  “Hatırla Sevgili”den sonra bir sektör oluştu. Türk edebiyatının eski kitapları dizi olmaya başladı. Biz de bunların çekilebileceği evlerin bulunduğu tarihi bir semtte yaşıyoruz.
  Dizi çekmek için köşk kiralayan film şirketlerinde neredeyse yüzde 100’lük bir artış var. Buradaki evlerin fiyatları da diziler sayesinde arttı. Satılık bir köşk 500 bin dolardan 4 milyon dolara kadar çıkıyor.
  Genellikle köşklerin sahipleri eski Beylerbeyi sakinleri, 20-30 yıldır burada yaşayan insanlar. Bu, Kuzguncuk ve Çengelköy için de geçerli. İnsanlar sadece bu iş için evinin dekorasyonunu bile değiştiriyor.
  “Gırgıriye” de burada çekilmişti
  Beylerbeyi’ndeki köşk turistlerin akınına uğruyor
  İzzet Tuzcuoğlu köşkünü 26 yıldır dizilere kiralıyor. Burada şu sıralar “Yaprak Dökümü” çekiliyor. Tuzcuoğlu bu evde 1967’den beri oturduğunu anlatıyor: “Rizeliyim. Bu nedenle evim ‘Lazın Köşkü’ olarak bilinir. Bugüne kadar burada onlarca dizi çekildi. Sayısını bilmiyorum. İlk başladığımda özel kanalların hiçbiri yoktu. Beni bu işe Osman Seden bulaştırdı.”
  Çaykur’dan emekli olan Tuzcuoğlu “Gece vardiyasında çalışırdım. Sabah saat 6’da eve gelir, ekibe kapıyı açardım. Akşama kadar onlarla çalışırdım” diyor büyük bir gururla. Perran Kutman, Müjdat Gezen, Adile Naşit, Kemal Sunal, Münir Özkul, Yılmaz Erdoğan, Kartal Tibet onun evine girip çıkan sanatçılardan birkaçı.
  Tuzcuoğlu’nun söylediklerine göre Lazın Köşkü yerli yabancı turistlerin de akınına uğruyor. Azerbaycan, Kanada, İran, Irak, Hollanda, Belçika, Yunanistan, Almanya, Kıbrıs gibi ülkelerden pek çok insan köşkü görmeye geliyor.

   
 2. ilkimsu

  ilkimsu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Ekim 2009
  Mesajlar:
  5.041
  Beğenilen Mesajlar:
  118
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  San Juan
  askı memnu yalısı mükemmel :D
   
Diziler nerelerde çekiliyor Merak ediyorsanız buyrun konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. şehirlerin isimleri nasıl konuldu merak ediyorsanız (buyrun)

  şehirlerin isimleri nasıl konuldu merak ediyorsanız (buyrun)

  Van Van’ı Asur kraliçesi Semiramis kurdu. Bundan dolayı şehre “Şahmirankent” adı verildi. Daha sonra Persler döneminde buraya Van adında bir vali geldi ve şehri bayındır hale getirdiğinden şehre onun adı verildi. Uşak Çocuk veya genç adının halk dilinden söylenişidir. Bazı rivayetlere göre ise uşak (ayınla söylenişi) kelimesinin aşık kelimesinden geldiği söylenmiştir. Urfa Eski adı “Orhoe...
 2. Osmanlı Tokadı dizisinin konusunu merak ediyorum

  Osmanlı Tokadı dizisinin konusunu merak ediyorum

  Osmanlı Tokadı diye bir dizi başlayacakmış. İsmine bakılırsa komik birşeye benziyor. Acaba konusu ne olacak bu dizinin ?
 3. Hangi Dizi Nerede Çekiliyor Buyrun Öğrenin..

  Hangi Dizi Nerede Çekiliyor Buyrun Öğrenin..

  Bu konu; dizilerin çekim yerleri hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, dizikoliklerin dizi izlerken en merak ettikleri konulardan biri hiç şüphesiz dizilerin çekim yerleri. Hayran oldukları oyuncuyu ve dizi ortamını yakından görmek için araştırılan dizi çekim yerlerini siz dizisever meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz için bir araya getirdik. İşti dizilerin çekim mekanları.....
 4. şefkat tepe dizisinin çekildiği yeri merak ediyorum

  şefkat tepe dizisinin çekildiği yeri merak ediyorum

  Şefkat Tepe dizisi yeni yeni dikkatimi çekti ve konusunu çok beğendim. Acaba bu dizi nerde çekiliyor? İstanbulda ve yakındaysa sete gitmek isterim :)
 5. Çalıkuşu Dizisi Nerede Çekiliyor Diye Merak Edenlere...

  Çalıkuşu Dizisi Nerede Çekiliyor Diye Merak Edenlere...

  çalıkuşu dizisi, çalıkuşu dizisi çekim yeri, çalıkuşu oyuncuları Sevgili melekler, merakla beklenen yeni sezon dizilerinden biri olan Çalıkuşu dizisi, Fahriye Evcen ve Burak Özçivit hayranlarını ekran başına kilitleyecek. Bu oyuncuların hayranı olanlar ise belki onları yakında görmek, onlarla resim çektirmek isteyebilirler diye düşündük ve dizinin çekim yeri konusunda araştırma yaptık. Hemen...

Sayfayı Paylaş