DNA Mikroarray nedir?

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
DNA Mikroarray nedir?
microarray nedir
DNA microarray teknoloji genetik ve tıbbi araştırmalarda bilim adamları aynı anda birkaç bin genin faaliyet çalışmaya izin vermek, hem de aralarındaki ilişki kullanılır. Geçmişte, bilim adamları sadece bir seferde birkaç gen analiz başardık. DNA microarrary teknolojisinin tanıtımı, binlerce gen aktivitesi ile eş zamanlı olarak izlenebilir. Bazı bilim adamları, araştırma gen etkinliği için bu teknolojiyi kullanır sağlık koşullarının kalp hastalığı, kanser ve obezite bulunuyor. Ayrıca bilim adamları kanser onlar menşei nereye dayanarak sınıflandırmak ve tümör hücre gen faaliyet desen sağlar.

Bir DNA microarray moleküllerin DNA olarak bilinen içeren bir damga boyutlu slayt oluşan, bir organizmanın veya bir parça için genetik kodu. DNA özel bir sırayla slayt ve düzenli aralıklarla yatay ve dikey çizgilerin bir desen üzerine robotik bir makine tarafından yerleştirilir. Özgül olarak sıralanması ve DNA boşluk bilim adamları kullanılan gen (ler) dizisini bilmek sağlar.

Bir bilim adamı slayt, hasta bir doku örneği, genellikle kan, bir genin aktivitesini ölçmek için güçlü önce tahsil edilmesi gerekmektedir. Doku örneği bir çözüm yerleştirilir ve mRNA, bir çekirdekten bir hücrenin diğer bölümlerine proteinleri yapmak için bilgi aktarımların bir ifade gen bir ürün toplanması için izin verir. MRNA DNA o kopyalanan iplikçik ücretsiz olarak yararlanabilirler.

Bir kez mRNA, mRNA bir bilim adamı olacak bind bir floresan boya ve toplanan bu slayda bir robot makine tarafından alınacaktır. DNA ücretsiz onun tamamlayıcı bağlayacak olan mRNA. slaytta bilinmektedir yerleştirilen DNA dizisi bu yana DNA ile bağlanır mRNA hücrede ifade spesifik DNA dizisi gösterir.

genler görüntülemek için, tarayıcı DNA microarray ve floresan alanları ölçer. floresan boyanın parlaklığı bir genin etkinliği ve floresan boya yokluğu gösteren bir gen etkin olmadığını gösterir. Bu nedenle, parlak floresan boya, daha aktif bir gen olduğunu. Floresan boya hafif, daha az aktif gen olduğunu.

bir genin etkinliği bilmek saptamak yardımcı olabilir belirli bir hastalığa neden olabilir overexpressed bir gen. Bir gen ekspresyonu zaten tespit edilmiştir eğer bir klinik ortamda, hasta ve alınabilir bir bilim adamı hedef gen ekspresyonu ölçmek için belirlemenize yardımcı olması için DNA microarray teknolojisini kullanarak belirli bir hastalık, bir doku örneği neden Belirli bir gen hastalığı hastanın sahip sebep olabilir eğer. DNA microarray güçlü bir şekilde hangi genlerin belirli bir hastalığa neden olan katılmaktadırlar belirlemektir.
kaynak:bilgi.didikle.com
 
Son düzenleme:
Üst