gebe
 1. *GüMüŞ*

  *GüMüŞ* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2008
  Mesajlar:
  3.733
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  Dna'nin Duplİkasyonu Nasil Olur

  Konu, 'Biyoloji bilimi' kısmında *GüMüŞ* tarafından paylaşıldı.

  DNA'NIN REPLİKASYONU (DUPLİKASYONU)
  DNA'nın replikasyonu DNA'nın kendini eşlemesidir yani bir DNA molekülünden iki DNA molekülü oluşmasıdır.Bir hücre replikasyon geçirip DNA miktarını iki katına çıkaramazsa bölünemez.Bu kural bakteriler ve virüsler için de geçerlidir.

  DNA'nın kendini eşlemesinde üç farklı replikasyon teorisi öne sürülmüştür. Bunlar;Konservatif,Semikonservatif ve Dispersif replikasyon teorileridir.Konservatif teoriye göre yeni DNA molekülünde ana DNA molekülünden hiçbir parça bulunmaz. Semikonservatif teoride, yeni DNA molekülünün bir ipliği eski DNA molekülüne aitken diğeri yeni senaaalenmiştir.Dispersif teoriye göre ise yeni DNA molekülünde hem ana DNA molekülünün parçaları, hemde yeni senaaalenen parçalar bir mozaik halinde bulunurlar.

  SEMİKONSERVATİF DNA REPLİKASYONU

  Replikasyonun gerçekleşebilmesi için;

  * Kalıp DNA

  * Deoksinükleosittrifosfatlar

  * Mg+2

  * Replikasyon enzimleri gereklidir.

  Kalıp DNA;oluşacak yeni DNA molekülünün,anlamlı şifre taşıyabilmesi için gereklidir.

  Deoksinükleosittrifosfatlar;oluşacak yeni DNA molekülünün yapıtaşlarıdırlar.Deoksinükleositdifosfat ve deoksinükleositmonofosfatlar polimerize olamazlar

  Mg+2;DNA polimeraz ve primaz enzimlerinin kofaktörüdür.Hücrede Mg olmazsa bu enzimler inaktiftir.

  REPLİKASYON ENZİMLERİ

  1.)DNA POLYMERASE :Bu enzimler kalıp ipliği 3'-5' yönünde okuyarak, 5'-3' yönünde senaaa yaparlar.Bu enzimlerin polimerizasyonu başlatma yetenekleri yoktur,ancak başlamış olan polimerizasyonu devam ettirebilirler.

  DNA polimerazın baktrilerde,1,2,3, ökaryotlarda ise alfa,beta ve gama olarak isimlendirilen altbirimleri vardır.Bakteriyal ve ökaryotik DNA polimerazlar, birbirlerinden farklı, büyüklük ve fonksiyonlara sahiptirler.

  2.)DNA LIGASE [​IMG]enaaalenmiş olan DNA ipliği parçalarını,birinin 5' P ucu ile diğerinin 3' OH ucu arasında fosfodiester bağı kurarak birbirine bağlar.

  3.)TOPOISOMERASE NA molekülünün süper heliks yapısını çözen enzimdir.

  4.)PRIMASE (RNA POLYMERASE) :polimerizasyonun başlaması için gerekli olan primer yapısını senaaaleyen enzimdir.Primer RNA karakterinde bir nükleotid zinciridir.Primaz primeri senaaaledikten sonra polimerizasyonu DNA polimeraz devam ettirir.

  5.)HELICASE :Bu enzimler bazlar arasındaki hidrojen bağlarını kopararak iki ipliğin birbirinden ayrılmasını sağlarlar.

  6.)EXONUCLEASE :Nükleotid yıkımı yaparak, polinükleotid ipliğinin depolimerize olmasını sağlayan enzimlerdir.RNA yapısındaki primerlerin yapıdan çıkarılması DNA polimeraz 1'in 5' eksonükleaz etkisi ile olur.

  7.)PRIMOSOME :primozom kompleksi replikasyonun başlangıç yerini bulur ve primazın görevini yapabilmesi için gerekli şartları hazırlar.

   
Dna'nin Duplİkasyonu Nasil Olur konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Allah’i Anmak Nasil Olur?

  Allah’i Anmak Nasil Olur?

  Müminler, Allah'ın her an kendilerini gördüğünü ve işittiğini, karşılaştıkları her olayı Allah'ın yarattığını bilirler. Yaşamlarının her anında kendi kendilerine Allah'ı düşünüp anarlar. Allah'ı anmak, karşılaşılan herşeyi, meydana gelen her olayı Allah'ın yarattığını bilmek, Allah bana bununla ne göstermek istiyor diye düşünmek, Allah'ın yaratışındaki hikmetleri anlamaya çalışmak, her an...
 2. Nasil Saglikli Bir Aile Oluruz

  Nasil Saglikli Bir Aile Oluruz

  Nasil Saglikli Bir Aile Oluruz “Öze saygı duygusunun önce kendimizde başlaması gerekir” diyor uzmanlar. Bu yüzden de sağlıklı bir ailede; 1 - Veliler kendi özlerine saygılı olmaya dikkat etmeliler. Kendi bardağımız boş olursa ailemizdeki başka bireylerin bardaklarını nasıl doldurabiliriz? Kendiniz için ne yapıyorsunuz? Bir gün de bulaşıkları bırakıp...
 3. Is makinalarindan nasil lunapark olur.

  Is makinalarindan nasil lunapark olur.

  Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
 4. Nasil basarili olurum?

  Nasil basarili olurum?

  nasıl adam olurum ben nasıl başarılı olurum başarılı komik akıllı dersimiz.com
 5. dengeli beslenme nasil olur?

  dengeli beslenme nasil olur?

  dengeli beslenme, dengeli beslenmek, dengeli beslenme nedir Meleklerim hepimiz saglikli ve dengeli beslenmek istiyoruz. Ve cogumuz hatta dengeli beslendigimizi düsünüyoruz. Ama dengeli beslenmek nasil olur? Bu konuda yeterli bilgimiz varmi? Beslenmek sadece yemekten ibaret deyildir. Bilinçli beslenmek, sağlıklı olmanın ilk koşuludur. Öncelikle, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu Besinler'i...

Sayfayı Paylaş