Doğal gaz faturasını nasıl düşürebilirim?

Uzman SühaN

Administrator
Doğal gaz faturasını nasıl düşürebilirim?
bu konu;doğal gaz faturası,doğal gazı en uygun nasıl kullanabilirim hakkında bilgiler vermektedirSoğuklar yaklaşıyor, ve en uygun ısınma biçimi olan doğal gazla ısınmanın da maliyeti yüksek oluyor.

Doğal gazı ,mutfakta ocak tüpü yerine,banyoda şofben yerine kullanıldığında bayağı bir karlı çıkıyorsunuz diyebilirim.Ama kışın ısınmak için kullanıldığında maliyeti bayağı yüksek oluyor.Doğal gazını kapatıp evine soba kuranları etrafımızda ,televizyon ekranlarında görmüşüzdür.Heleki yapılan son doğal gaz zammından sonra ,doğal gaz vanalarının tekrar kapanacağını düşünüyorum
Doğal gazı ,az bir maliyetle nasıl kullanabilirim diyorsanız,ayrıntılı bilgileri bu sayfamızda bulabilirsiniz

d-31f.jpgSoğuk geçen bugünlerde doğal gazda maliyetlerin düşürülmesi için bazı ayrıntıların önem taşıdığı, çatı yalıtımı ile enerjide yüzde 20, dış duvar yalıtımıyla yüzde 15 ve basit sızdırmazlık önlemleriyle yüzde 10 oranlarında tasarruf sağlanabileceği bildirildi.
Bursagaz Müşteri Hizmetleri Müdürü Osman Kipoğlu,Türkiye'de enerjinin yaklaşık yüzde 29'unun bina ısıtmadakullanıldığını belirterek, enerjisinin yüzde 60'ını ithal eden bir ülkede ısı tasarrufunun büyük önem taşıdığını vurguladı.

Binalarda uygun yalıtım yaptırılması durumunda, ısı kaybı azaldığından ve enerji verimlikullanıldığından yakıt tasarrufu, sağlıklı ve konforlu yaşam şartları sağlanacağını dile getiren Kipoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

Bu yalıtım aynı zamanda hava ve çevre kirliliğini azaltmaya katkıda bulunulacak, yoğuşma sebebiyle oluşacak demirlerin korozyonu önlenecek ve binanın ömrü uzayacaktır. Döviz kaybı azaldığından ekonomiye katkı artacağı ve kalkınmamızın hızlanacağı açıktır. Standartlarauygun yapılacak çatı yalıtımı ile enerjide yüzde 20, dış duvar izolasyonuyla yüzde 15, pencere-kapı yalıtımıyla yüzde 15, basit sızdırmazlık önlemleriyle de yüzde 10 oranlarında tasarruf sağlanabilir.''

Oda sıcaklığı 20 derece olmalı
Kipoğlu, ısı yalıtımı önlemlerinin, binanın toplam inşaat maliyetinin en fazla yüzde 3'ünü bulmasına rağmen, yıllık yakıt tüketiminde en az yüzde 50 tasarruf sağlayacağını bildirdi.

Yalıtımın dışında dikkat edilecek bazı ayrıntılarla doğal gazın daha ekonomikkullanılabileceğini belirten Kipoğlu, şu önerilerde bulundu:
''Sistemlerinize zaman ayarlı termostat monte ettirdiğinizde veya zaman ayarlı termostatı bulunan cihazlar kullandığınızda gaz tüketiminiz optimize olacaktır.
Mevcut yalıtımsız kapı ve pencerelerinizin kenarlarındaki boşlukları pencere süngeri ile kaplayınız.

Verimli ısınma için oda konforu 20 derecedir.
Pencerelerinizden güneş çekildiği zaman perdelerinizi kapatınız.
Radyatörleri mobilya ve benzeri eşyalar veya perdeler ile engellemeyiniz, kapatmayınız. Radyatörler örtülürse yüzde 15 yakıt tüketimi artar.
Doğal gazlı cihazınızın yıllık bakımını mutlaka yaptırınız. Bakımı yapılmayan cihazın daha fazla yakıt tüketeceğini unutmayınız.
Sıcak su termostatınızı 50 dereceye ayarlayınız.''
 
Üst