Doğan Grubu'na haciz riski doğdu

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Doğan Grubu'na haciz riski doğdu
Doğan Yayın Holding, 862 milyon liralık vergi cezasının ardından ihtiyati haciz riskiyle de karşı karşıya..
Doğan Yayın Holding'in, 862 milyon TL vergi cezasının ardından yaptığı açıklamalarda Maliye'yi suçlayan ağır ifadeler kullanması, yeni bir davayı gündeme getirdi. Maliye Bakanlığı Hukuk Müşavirliği, Doğan Grubu gazete ve televizyonlarında 18 Şubat'tan bu yana verilen ilan, haber ve açıklamaları hukuki yönden değerlendirmeye aldı.

Maliye, içinde hakaret unsuru taşıyan açıklamaları ve haberleri yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunmaya ve tazminat davası açmaya hazırlanıyor.

UNAKITAN BEKLENİYOR

Doğan Grubu, vergi cezasının ardından, Maliye'nin "haksız ve kasıtlı" hareket ederek iftira atıldığını, "İnsafsız, kanunsuz ceza kesildiğini, olayın Maliye tarihine vicdansızlık olarak geçeğini" savunmuştu. Maliye yetkilileri de "Bakanlığımızı ve denetim elemanlarını hedef alan, kin ve husumet içeren çirkin suçlamalara ve hakarete kalkışılmasının hiçbir vicdana ve insafa sığmayan kanunsuz bir tutum olduğu açıkça ortadadır" açıklaması yaptı. Edinilen bilgiye göre, müşavirlik dava açmak için hafta başında ABD'de ameliyat olan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın olurunu alacak.

Yargı sürecinde, Doğan Grubu'nun en büyük kaygısı, 862 milyon TL'lik vergi cezası nedeni ile ihtiyati haciz uygulanması veya teminat talep edilmesi riski. Henüz gündemde olmamakla birlikte raporu düzenleyen kontrolörlerin talebi veya Halkalı Vergi Dairesi'nin girişimi ile Gruba ihtiyati haciz uygulanabileceği, gerekli görülürse teminat istenebileceği belirtiliyor.

Nitekim bu kaygı DYH Başkan Yardımcısı Soner Gedik tarafından da dile getirildi. Gedik, cuma günkü basın toplantısında, "Dava kaç yıl sürer bilmiyorum. Bir mükellef itibarlı değilse, mal varlığı yoksa kaçar diye ihtiyati haciz uygulanır. Maliye'nin başka art niyeti yoksa bizden ihtiyati haciz ya da teminat istenmez. Grubumuz geçen yıl 6.8 milyar TL vergi ödedi" demişti.

Geri