1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Doğru Alan Tercihi Nasıl Yapılır?

  Konu, 'Rehberlik' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  alan dışı tercih alan dışı tercih yapmak nasıl yapılır seçimi nasıl yapılır bolum dısı tercıh yapılabılır mı OKS telaşından yeni kurtulmuştuk, '9. sınıftayız, biraz rahatladık' derken bir de baktık ki herkes alan seçiminden bahseder oldu. Bir karara varma zamanı geldi çattı. Tüm kararsızlıklarımıza rağmen artık düşünüp taşınmak, kendimize en uygun alanı belirlemek zorundayız. Peki bu o kadar basit bir seçim mi?
  Alanımızı belirlerken ders başarımızı mı, anne babamızın isteklerini mi, yoksa içimizdeki sesi mi dikkate almalıyız?
  Alan seçimi geri dönülmez bir yolu belirlemek midir? Alan değişimi yapmak imkânsız mıdır? Üniversite sınavında alan dışı tercih yapmak imkânsız mıdır? Bu konuyla ilgili şu ana kadar aklımızdan geçen her düşünceyi bir tarafa bırakalım ve alan seçiminin neden bu kadar önemli olduğunu anlamaya çalışalım.

  ÖSYM, 1999 yılından itibaren üniversiteye girişte, öğrencilerin 'Ağırlıklı OrtaÖğretim Başarı Puanları'nı farklı katsayılarla çarpmaktadır. 'Ortaöğretim Başarı Puanı' (OBP) hesaplanırken öğrencinin ortaöğretimi boyunca derslerinde göstermiş olduğu başarılar dikkate alınır.

  'Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı' (AOBP) ise öğrencinin mezun olduğu ortaöğretim kurumunun ÖSS'deki başarısı oranında artan ya da azalan değerlerde öğrencinin başarı puanına eklenir. İşte alan tercihi de bu noktada önem kazanır. Öğrenci bu sisteme göre mezun olduğu alana uygun bir meslek tercihinde bulunduğunda AOBP 0.8 ile, alan dışı bir tercih yaptığında ise 0.3'le çarpılır. Bunun somut örneğini okul birincileriyle gösterebiliriz. Genel liselerde okul birincilerinin kendi alanlarıyla ilgili bir mesleği seçmeleri durumunda alacakları puan 80 olmasına rağmen alan dışı tercih yaptıklarında ham puanlarına eklenecek puan 30'dur. Bunun anlamı farklı alandan tercih yapan öğrencilerin istedikleri bölümü kazanma şansının az olduğudur.


  Psikolojik açıdan alan seçimi
  Dokuzuncu sınıf dönemi ergenin kendisini ve çevresini yeni yeni tanımaya başladığı, sıkıntılı bir süreçtir. 'Artık büyüdüm' diye sevinirken, anne-babaların 'Daha küçüksün' azarlamalarıyla frenlenirsiniz. Kimsenin sizi anlamadığından yakınırsınız. Zihniniz karışıkken, bir de geleceğinize yön vermenizi bekleriz. Kurallar belirlenmiştir. Anne ve babaya düşen çocuklarını iyi tahlil ederek doğru yönlendirmeler yapmaktır. Doğru yönlendirme için de hem çocuğun ilgi, yetenek ve başarılarını hem de güncel gelişmeleri yakından takip etmek gerekir.


  Önce kendini tanı
  Alan seçimi, hayat yolunda önemli bir virajdır. Doğru alanı belirlemek için öncelikle kendimizi iyi tanımamız gerekir. İlgi alanlarımızı, yetenek ve becerilerimizi, ders başarımızı iyi tahlil etmeliyiz. Ezber yapmaktan ya da yorum yapmaktan nefret eden bir öğrenci için sözel alanı tercih etmek başlı başına bir başarısızlık nedenine dönüşebilir. Soyut düşünme yeteneğiniz gelişmişse mühendislik bilimleri sizin için biçilmiş kaftan olabilir. Bu durumda seçmeniz gereken alan fen bilimleri olur. Alanınızı belirlerken dikkat etmeniz gereken bir başka nokta ders başarınızdır. Başarısız olduğunuz dersler sizi iki yıl boyunca gereğinden fazla meşgul edebilir. Bu da zamanla genellemelere 'Ne kadar çalışsam yapamıyorum, zaten hayatta hiç başarılı olamadım' gibi yersiz ve zamansız yakınmalara dönüşerek kendinize olumsuz bakmanızı sağlar.


  Hatalı yaklaşımlar
  'En sevdiğim arkadaşım sözel bölümü seçti, yalnız kalmaktansa sözel bölümden mezun olurum', 'Fizik dersinden çok başarısızım ama annem doktor olmamı istiyor. Mecburen fen bölümünü seçeceğim', 'Bilgisayarlardan nefret ederim ama bilgisayar mühendisliği için geleceğin mesleği diyorlar'... Örneklerini çoğaltabileceğimiz bu gibi söylemler sıkça rastlanan fakat yanlış yönelimlere neden olan düşünceler. Alan seçimi yapmadan önce öğretmenlerinize, özellikle rehber öğretmenlerinize danışmanız doğru karar almanıza yardımcı olacaktır.

  Rehberlik Uzmanı

  Çiğdem KAYNAK
   
 2. bilyana

  bilyana Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Eylül 2009
  Mesajlar:
  242
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  aslında iç sesinizi dinleyin o zaman herşey daha doğru oluyor
   
Doğru Alan Tercihi Nasıl Yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğru makyaj nasıl yapılır?

  Doğru makyaj nasıl yapılır?

  doğru makyaj nasıl yapılır doğru makyaj nasıl yapılır video dogru nasil yapilir erkek erkek makyajı Kozmetik, bakımlı ve güzel görünmekten vazgeçemeyen bayanların en fazla önem verdiği alanlardan bir tanesidir. Makyaj yaparken doğru ürün kullanarak daha güzel görünmek ve yüzünüzde ön plana çıkmasını istemediğiniz noktaları örtmek mümkün. Kadınların kimi ara sıra, kimi günün her saati, kimi...
 2. Üniversite için doğru tercih nasıl yapılır

  Üniversite için doğru tercih nasıl yapılır

  üniversite tercihleri nasıl yapılır 2010 üniversite tercihleri ne zaman yapılacak ne zaman yapılacak 2010 Üniversite puanlarının sonucu bu aralar belli arkadaşlarım, peki bizler aldığımız puanlara göre nasıl tercih yapmalıyız, nerelere yönlenmeliyiz? Eski okuyanlar iyi bilirler eskiden bunun için gidelen dersanelerde yardım edilirdi öğrencilere şimdi sizlere daha güzel birşey sunuyoruz...
 3. Doğru Makyaj Nasıl Yapılır

  Doğru Makyaj Nasıl Yapılır

  Doğru Makyaj Nasıl Yapılır lütfen bana makyaj yapımı ile ilgili bilinmesi gereken püf noktaları ve önerileri yazın kızlar.
 4. Üniversite Doğru Tercihi Nasıl Yapılır Haydi Gelin Öğrenelim!

  Üniversite Doğru Tercihi Nasıl Yapılır Haydi Gelin Öğrenelim!

  Üniversite Doğru Tercihi Nasıl Yapılır Üniversite Doğru Tercih yapmak için Sizlere daha önce http://www.meleklermekani.com/faydali-bilgiler/210464-2012-universite-gecme-notu.html hakkında bilinmesi gereken ve merak edilen bilgileri aktarmıştık. Şimdi ise üniversitede doğru tercih nasıl yapılır diyen tüm arkadaşlarımız için, bu yazımızda üniversitede doğru tercih yapmak için ilgili tüm...
 5. Ev Aydınlatmasında Doğru Tercih Nasıl Olmalı?

  Ev Aydınlatmasında Doğru Tercih Nasıl Olmalı?

  evde doğru aydınlatma, doğru aydınlatma, ev nasıl aydınlatılmalı Sevgili melekler, gayet şık ve özenle dekore ettiğiniz evinizde bir o kadar önemli bir husus da aydınlatmadır. Hem sağlık açısından hem de görsellik ve dekorasyonla uyum açısından önemli olan ev aydınlatması ile ilgili olarak aşağıdaki makalede işinize çok yarayacak bilgiler bulunuyor... Doğru aydınlatma armatürleri ile...

Sayfayı Paylaş