1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Doğru Cevap için Doğru Soru

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  doğru sorular doğrularla ilgili sorular doğrular ile ilgili doğru ile doğrularla ve cevaplar DOĞRU CEVAP İÇİN SORUYU DOĞRU SORUN!
  Samimi ya da başka tür bir ilişkide, istediğiniz şeyi ne kadar kolay elde ediyorsunuz? Peki, istediğiniz ya da ihtiyaç duyduğunuz şey hakkında ne kadar kolay soru sorabiliyorsunuz?

  Pek çok kişi, ilişkilerinde sıkıntı yaşar; çünkü görünürde, ihtiyaç duyduğu ya da istediği şeye ulaşamamıştır. Bazen, istediğiniz şeye ulaşamamanızın tek nedeni, ricada bulunmamanızdır. Bazen de arka arkaya yapılan ricalar sonrasında, istediğiniz şeye halen ulaşamamış olduğunuzu görürsünüz.

  Söz konusu durum, hemen her ilişkide yaşanabilir. Buna, samimi ilişkiler, flörtler, aile ve iş ilişkileri dahildir. Bu yazıda, samimi ilişkilere odaklanacağız. Öte yandan, aşağıda sunulan bilgiler, diğer ilişki türlerinde yaşayabileceğiniz sorunlarda da yardımcı olacaktır:

  Herhangi bir ilişkide istediğiniz şeyi elde etmenin bazı püf noktaları vardır. Ve işin güzeli, bunlar manipülasyonun tersidir. Mümkün olan her an istediğiniz şeyi elde etmek için yapmanız gereken 10 eylem aşağıdadır:

  Soru Sormak Normaldir

  Bu, ilk ve en önemli püf noktasıdır. İstediğiniz ya da ihtiyaç duyduğunuz herhangi bir şeyle ilgili soru sormaya hakkınız olduğunu bilmelisiniz. Akşam çocuklara bakacak birine ihtiyaç duyabilir; küçük işler için yardım isteyebilir; kişisel gelişiminize yönelik bir yatırım yapmayı düşünebilir ya da istediğiniz bir hediyeye sahip olmayı arzulayabilirsiniz. Her zaman, ama her zaman, istediğiniz şey için ilgili kişiye ricada bulunun.

  ‘Evet’ Ya Da ‘Hayır’ Yanıtını Duymaya Hazır Olun

  Soru sormanın etkili bir yolu da ‘evet’ ya da ‘hayır’ yanıtını duymaya hazır olmaktır. Bu durum, soru sorduğunuz kişiye seçim hakkı tanıyacaktır. İnsanlar, özgürlüğü ve gerçek anlamda seçim yapabilme gücünü severler. Bu şekilde sorun; büyük ihtimalle, ‘evet’ yanıtı alacaksınız.

  ‘Hayır’ Yanıtını Asla Hataya Dönüştürmeyin

  Ricanıza ‘hayır’ yanıtı gelirse, kibar olun. Kibar bir tepkinin dışındaki her şey, rica etmek yerine talepte bulunduğunuz anlamına gelir. Talepler, asla iyi karşılanmaz ve her zaman dirençle karşılaşır. Bir ‘hayır’ yanıtını hataya dönüştürdüğünüzde, daha fazla ‘hayır’ yanıtı istiyorsunuz demektir. Kibar davranırsanız, çok geçmeden ‘evet’ yanıtı alırsınız.

  Alternatif Bir Stratejiniz Olsun

  Sizin ricada bulunma hakkınız olduğu gibi, ricada bulunduğunuz kişinin de ‘hayır’ deme hakkı vardır. Bunun anlamı, hoşunuza gitsin ya da gitmesin, alternatif bir stratejinizin olması gerektiğidir. Biri ‘hayır’ derse, onu istediğiniz şeyi yapmaya ya da vermeye zorlayamazsınız. Ama yine de istediğinizi elde edeceğinizden emin olabilirsiniz.

  Başka Türlü Davransaydınız, Yanıtın ‘Evet’ Olacağını Farz Edin

  Bir ricada bulunduğunuz kişi ya da kişilerin sizin menfaatinizi düşündüklerini farz edin. ''Hayır'' yanıtı alırsanız, ricanızın gerekçelerinin açık olmadığını aklınıza getirin. Gerekçeleriniz biliniyor olsaydı, ricanızın da yerine getirilmiş olacağını varsayın. Gerekçelerinizi nazikçe aktarın.

  Üzerinizdeki Etkinin Bilinmesini Sağlayın

  ''Evet'' ya da ''hayır'' yanıtı sizi nasıl etkilerdi? Ricada bulunduğunuz kişi ''evet'' ya da ''hayır''ın etkisini biliyor mu? Küçük şeyler, üzerimizde derin etkiler yaratabilir. Öyleyse, ''evet'' ya da ''hayır'' yanıtının sizde yaratacağı etki hakkında net bir fikre sahip olun. Bu bilgiyi, ricada bulunduğunuz kişiyle paylaşın

  Karşınızdakinin İsteklerini Yerine Getirin

  Siz nasıl ‘evet’ yanıtını duymak ve istediğiniz şeyi elde etmek istiyorsanız, karşınızdaki kişi de aynı şeyi ister. Ona istediğini düzenli olarak verirseniz, siz de istediğinizi daha sık elde edersiniz. Burada önemli olan, karşınızdaki kişinin istediğini düşündüğünüz şeyi değil, sizden talep edilen şeyi vermek ya da yapmaktır.

  Asla Dırdır Etmeyin

  Dırdır etmek, kişinin direncini kırmak ve istediğiniz şeyi zorla elde etmek için, tekrar tekrar aynı şeyi talep etmenin bir yoludur. Bazen kısa vadede istediğinizi elde etmeye yarayabilir. Ama her zaman geri teper; çünkü gerek dırdır eden, gerekse dırdır edilen kişinin çok sinirlenmesine neden olur. Bir talebi arka arkaya tekrar etmeniz gerekiyorsa, bunu yukarıdaki fikirlerin ışığında yapın.

  Usanmadan Teşekkür Edin

  ‘Evet’ yanıtı aldığınızda, bunu iyi kullanın. Karşınızdaki kişinin kendisini iyi hissetmesini sağlayın. Onlar az önce yüreğinize su serptiler; siz de bir iyilikte bulunun. Ne kadar çok takdir ederseniz, karşınızdaki kişi de o kadar çok size destek olur. Bir minnettarlık hissetmiyorsanız bile öyleymiş gibi davranın. Bir süre sonra minnet duymaya başlarsınız.

  ‘Sizden Bu Ricada Bulunmamam Gerekirdi’ Kaygısını Yok Edin

  Birinden ilk etapta yapmış olması gereken bir şeyi şimdi yapmasını isterken duruma ne kadar içerliyorsunuz? Bu tür bir eylemde bulunmasını istemek zorunda kalmaktan dolayı sinirlenmiyor musunuz? Böyle anlarda, karşınızdaki kişinin kasıtlı olarak sizi kırmadığını ya da sizden faydalanmadığını hatırlayın. O sizin gibi olamaz; farklı bir insandır; farklı standart ve öncelikleri vardır. İstediğiniz şeyi talep etmek zorundasınız. Bunu yapın, yeter.


   
 2. toi avec moi

  toi avec moi Üye Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2010
  Mesajlar:
  292
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  18
  bu devirde ricayi tessekkùrù az kisi kullaniyor artik zoraki seyler daha el ùstùnde tutuluyor yani kacan kovalaniyor meselesi
   
 3. gamselim

  gamselim Mekanın en şık Meleği Üye

  Kayıt:
  6 Ekim 2009
  Mesajlar:
  3.764
  Beğenilen Mesajlar:
  184
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  SAMSUN
  tşklerr paylaşım için....
   
Doğru Cevap için Doğru Soru konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğru bronzlaşmak için.....

  Doğru bronzlaşmak için.....

  Günümüzde bir TREND yaratmış olan bronzlaşma için önerileri inceleyiniz ... :) Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte bronz bir ten, ışıldayan bir cilt herkesin hayali ve bu deri rengi sağlıklı bir cilt ile ilişkilendirilse de uzmanlara göre; bronzlaşmanın anlamı deri hasarlanmasıdır. Deri ne kadar bronzlaşmış ise o kadar hasar almış anlamına gelir. Peki sağlıklı bronzlaşmak mümkün mü ve bunun...
 2. Hadi bakalım ilk kim doğru cevabı vercek :) :)

  Hadi bakalım ilk kim doğru cevabı vercek :) :)

  İlk kim bilcek bakalım :D 1. A-C-G-L-N-O Hangi harf farklıdır ??? 2.Bay X'in çoçuklarının yaşları 4'ten büyük 19'dan küçüktür.Çoçukların yaşlarının çarpımı 60060 olduguna göre bay X 'in kaç çoçugu oldugunu bulunuz.
 3. Cilt sorunlarınız için doğru beslenin

  Cilt sorunlarınız için doğru beslenin

  Cildi kuru oaln, sivilcesi olan, cildi çok yağlı olan, daha doğrusu problemli bir cildi olan tüm Melek'lerimiz, aşağıda ki bilgileri dikkate alınız! Cilt sorunlarınız için, uyguladığınız bakım ve kozmetik ürünler yerine, doğru bir şerkilde beslenmeniz, daha yerinde bir çözüm olur Melek'lerim. Kuru cilt Genellikle vücudun ihtiyacı olan temel yağ asitlerinin eksikliğinden kaynaklanıyor....
 4. Doğru Tartı İçin Nasıl Tartılmalıyız ?

  Doğru Tartı İçin Nasıl Tartılmalıyız ?

  nasıl tartılmalıyız doğru tartılma Kilo fazlası olanlar her gördükleri tartıya çıkar, sonra kendilerini en düşük gösteren tartının ölçüsünü kabul eder melekler :D:D Onlara göre diğer tartılar yanlıştır. Zayıflama psiklojisinden olsa gerek, sanki 2 kg fazla ya da eksik olmanın çok bir farkı varmış gibi. Kilolusun işte, zayıflaman lazım ! :D:D Neyse melekler, biz dönelim konumuza ve şu işi...

Sayfayı Paylaş