gebe
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  34.326
  Beğenilen Mesajlar:
  2.277
  Ödül Puanları:
  113

  doğru işi bulmada etkili yöntemler,doğru iş bulmak için yapmanız gerekenler

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  en etkili dualar iş bulma duası iş bulmak için en etkili dua işe girmek için dua 11 adım duası çok Bütün ve etkili bir iş arama sürecini yürütmek için herhangi bir sihirli formül yoktur. Aşağıda birkaç pratik tavsiye yer almaktadır. Bunlar size sonuç getirecektir.”Kariyer kimliğiniz” nedir? Kendinizi tanımlamalısınız.

  İş dünyasına çıkmanın sebebi nedir, pazarlanabilir becerileriniz nelerdir? Bir işten diğerine geçerken taşımış ve sahip olduğunuz transfer edilebilir becerileriniz nelerdir? Bugüne kadar ki kariyer başarılarınız nelerdir? İşyeri tercihleriniz nelerdir, ne çeşit bir ortamda ve nasıl insanlarla çalışmak istersiniz, ne şekilde bir çalışma tarzı hoşunuza gider? Eğer bu sorulara cevap veremiyorsanız kendinize bir kariyer değerlendirmesi yapabilir veya profesyonel bir kariyer danışmanından yardım isteyebilirsiniz. Hatırlamak gerekir ki, iş arama kişinin kendisiyle ilgilidir. Sürecin içinde olduğunuzdan emin olun.

  Kariyer hedefiniz nedir/iş aramada neye odaklanıyorsunuz?

  Kişisel kariyer değerlendirmesine bakarak ne çeşit bir iş dünyasına uygun düşüyorsunuz? Ne çeşit bir iş istiyorsunuz? Nasıl bir rol üstlenmek istiyorsunuz? Ve ne çeşit bir organizasyonun bir parçası olmayı istiyorsunuz? Ve bu organizasyondan ne çeşit avantajlar sağlamayı düşünüyorsunuz, örneğin ücret ve ek kazançlar vs.? Bütün tercihleri araştırmalısınız. İnterneti, kariyer merkezlerinin kaynaklarını ve kütüphaneyi iyice kullanmalısınız. Açık, net ve gerçekçi olmalısınız. O alanda çalışan insanlara veya arkadaşlarınıza danışabilirsiniz. Hatırlamalısınız ki, nereye gittiğini bilmezseniz oraya gidemezsiniz.

  Size destek olacak materyalleri hazırlayınız.


  İş aramada kullanacağınız kişisel destek materyallerini içeren bütün bir paket hazırlamalısınız. Bu, en azından CV, kişisel kariyer biyografisi, ve kartvizitleri kapsamalıdır. Ayrıca, mülakat sırasında tartışabileceğiniz kariyer başarılarınızın listesini kapsayabilir. CV sizinle ilgili bütün kariyer detaylarını yansıtır, biyografi okuyucuya kariyeriniz hakkında genel bir bilgi verir, ve kartvizitler sizinle nasıl bağlantı kuracaklarını gösterir. Özellikle davranışlarıyla bunu destekleyen ve işi ciddiye alanlar için, bunların üçü birlikte en doğru etkiyi bırakır.
  Konusunda uzman olanlarla bağlantı kurunuz.

  Seçmiş olduğunuz meslekte kişisel ve profesyonel/iş bağlantılarından oluşan bir network oluşturun. Profesyonel derneklere katılın ve gönüllü olarak yardım edin. Firmalar ve organizasyonlar konusunda araştırma yapıp, bilgi toplama bazlı mülakatlara katılın ve kontakt listenizi genişletmeye çalışın. Doğru pozisyonda ve uygun biri ile kuracağınız iyi bir kişisel bağlantı kişisel olmayan yüzlerce e-mailden daha değerli olabilir.

  Bir hareket planı geliştiriniz.

  Kapsamlı bir iş/kariyer arama planı geliştiriniz ve uygulayınız. Bu, atacağınız bütün adımları ve tanışmanız gereken kişileri, bilgi alma amaçlı yürüteceğiniz mülakatları, katılmanız gereken grup toplantılarını, kariyer/işle ilgili araştırma hedefleri ve gönüllü iş fırsatlarını kapsamalıdır. Bütün bunlar kağıt üzerine aktarılırsa yapılması daha kolay olacaktır. Hareket halinde olmaya çalışınız ve bunun üzerinde düşünmenin herhangi bir şeyi çözmeyeceğini unutmayınız.

  Formaliteler için hazırlıklı olunuz.

  Mülakata hazırlık gayet önemlidir. Zamanınız varken, mülakatta çıkması muhtemel zor sorulara verilebilecek cevaplar için hazırlık yapmalısınız. Örneğin, işten ayrılma, işe alım gibi konulardaki boşluklar vs. gibi sizi rahatsız eden herhangi bir şey olabilir. Arkadaşınızla deneme amaçlı mülakatlar yapınız ve bunu ciddiye alınız. Oyunun % 90′ı sizin kendinizi nasıl hissettiğinize bağlıdır.

  İş arayanların Yaptıkları 10 Hata

  İnsanların çoğu iş arama konusunda yeterince tecrübeye sahip değillerdir. Oldukça sık rastlanan hatalar aşağıda açıklanmaktadır.

  Net olmamak

  Başarıların, becerilerin, değerlerin, ilgilerin ve beklentilerin farkında olamamak veya karşı tarafı ikna etmek için kendini uygun ve net bir şekilde ifade edememek.

  Pasif bir yaklaşım sergilemek

  İş ararken bütün yolları kullanmak gereklidir. Bilgi toplama amaçlı mülakatlar yapmak, kişisel bağlantılar kurmak, makale yazmak ve profesyonel ticari organizasyonlarda aktif rol almak proaktif aktivitelerdir.

  Hedefi tayin edememek

  En etkili iş arama yaklaşımı hedef belirleyerek olur. Özgeçmişi hedefe uygun bir şekilde hazırlamak, toptancılıktan kaçınmak ciddi bir avantaj sağlayacaktır.

  Tutarsız yaklaşım sergilemek

  Teklif alınabileceğini düşünülse bile her gün iş arama projesi için bir şeyler yapılmalıdır. Bu şekilde, sürekli ileriye atılan adımlar mülakatlarda daha fazla güven kazanmanızı sağlayacaktır.

  Özgeçmişin önemsenmeyeceğini farzetmek

  Özgeçmiş karşı tarafta etki bırakmak için en önemli bir fırsattır. Hayat hikayenizi anlatmak yerine onu hedefe uygun pazarlama aracı olarak hazırlayın. Çok kapsamlı bir geçmişiniz olsa dahi kısa ve anlaşılır olmasına çalışın.

  Potansiyel işvereni kötü biri olarak düşünmek

  İşverenlerin işe alım sürecinde iş arayanları bezdirmek gibi niyetleri yoktur. Onlar ihtiyaçlarını karşılayacak en uygun kişiyi bulmak durumundadırlar. Bu süreç içerisindeki yeriniz, karşı tarafı onların istediği en iyi aday olduğunuz konusunda ikna etmektir.

  Mülakatı yapanın becerilerini büyütmek

  Birçok yönetici mülakatlar konusunda eğitim almamıştır. Mülakat sürecini anlayıp, süreci yönlendirmek sizin avantajınızadır.

  İşe alım otoritelerini dikkate almamak

  Merak-heyecan duymak ile endişe arasındaki çizgi çok incedir. Bu geçişi ne zaman yaptığınızın farkında olun. Aşırı iddialı olmamaya çalışın.

  Süreci takip etmemek

  Teşekkür mektupları oldukça önemlidir ve mülakatı yapan kişiye sizin ilgi ve becerilerinizin uygunluğu konusunda iyi bir hatırlatma yoludur.
  Yalnız başına bu sürece girmeye çalışmak

  İş arama çok stresli bir süreç olabilir. İş avlama bir beceridir ve geliştirilebilir. Bilgi, destek, cesaret ve danışmanlık çok değerlidir. İşsiz olarak geçirdiğiniz her haftanın size maliyeti çok fazla olduğu için profesyonel yardım ve danışmanlık almak için yatırım yapmak daha ekonomik olabilmektedir.

  Bir kez başarılı olursanız, lütfen rahatlamanız gerektiğini düşünmeyin. Kariyer gelişimi uzun dönemli bir projedir. Bu sadece yeni bir sürecin başlangıcıdır. Artık, hayatta sürekli park yapabileceğimiz yerler yoktur. İşe alınmış olsanız dahi geleceğinizi yaratmaya devam etmelisiniz.


   
doğru işi bulmada etkili yöntemler,doğru iş bulmak için yapmanız gerekenler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğruyu bulmak için güzel bir dua

  Doğruyu bulmak için güzel bir dua

  doğruyu bulma duası Doğruyu bulmak için güzel bir duaSual: Akılla doğruyu bulamaz mıyız? CEVAP Aklımıza uyarsak doğruyu bulmamız çok güç olur. Her fırkadaki insan, “Bu fırka doğru yolda” diyerek ona girmiştir. Bu işte selim olmayan akıl ölçü olmaz. Ölçü olsaydı, 72 sapık fırka meydana çıkmazdı. Dini veya dinsiz fırkalara girenler de, aklına göre bu fırkaları tercih...
 2. Doğru işte misiniz?

  Doğru işte misiniz?

  Haydi bakalım aşağıdaki soruları yanıtlayın ve bakın bakalım acilen iş değiştirmeniz gerekiyor mu! 1) Çalışma Nedeniniz Nedir? A) Para İçin B) Para ve bir şey yapmış olmak için C) İş tatminin ve para için 2) Ne kadar sıklıkla yeni bir işe başvuruyorsunuz? A) Yılda ikiden fazla B) Yılda iki kez C) Yılda ikiden az 3) İş felsefenizi hangisi en iyi tanımlar? A) Hayatın angaryası...
 3. Anneler İşte yapmanız gerekenler..

  Anneler İşte yapmanız gerekenler..

  Ailelerin Yaptığı 10 Büyük Hata "Ailelerin çocuk yetiştirirken yaptıkları 10 büyük hatayı öğrenin. Bir annenin işi asla bitmez. Gece gündüz küçük büyük birçok sorunla ilgilenir. Siz belki 'Süperanne' olabilirsiniz ancak hiç kimse fazlasını kaldıramaz. Programınızda kişisel ihtiyaçlarınıza da yer vererek kendinizi ihmal etmeyebilirsiniz. Bunu 'anne gezileri'...
 4. İş Hayatında Doğru Giyinme Tüyoları

  İş Hayatında Doğru Giyinme Tüyoları

  sunumda ne giyilir Biz çalışan bayanların ortak sorunudur ne giysem nasıl giyinsem diye...Her sabah gardolabının kapağını açar bakarız...Acaba bugün nasıl giyinsem diye...Kızlar şimdi iş ortamında nasıl giyineceğinize dair ipuçları olan bir yazı paylaşıyorum... Bir ortama girdiğinizde sözlerinizden önce kıyafetleriniz sizi ele verir... Bir odaya ilk defa girdiğinizde içerdeki daha önce...
 5. İşte Fotojenik Olmak İçin Adım Adım Yapmanız Gerekenler

  İşte Fotojenik Olmak İçin Adım Adım Yapmanız Gerekenler

  nasıl fotojenik olunur nasıl fotojenik poz verilir nasıl fotojenik olabilirim Sevgili melekler, hepimizin başına zaman zaman gelir, çekindiğimiz fotolara bakıp ay ne kadar kötü çıkmışım diye burun kıvırır, o resmi ortadan yok etmeye çalışırız. :) Bu lafımıza karşılık neysen o çıkıyor işte diye şaka yapanlar da aslında yanılıyorlar. Fotoğraf çekmek de çekinmek de teknik işidir. Şimdi...

Sayfayı Paylaş