1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  DoĞru Olani Yapmak

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  DOĞRU OLANI YAPMAK (Fırsatlardan yararlanmak değil, doğru olanı yapmaktır önemli olan.)

  On bir yaşındaydı ve gölün ortasındaki adadaki evlerinde ne zaman eline bir fırsat geçse hemen balığa giderdi. Levrek avı yasağının kalkmasından bir gün önce, babasıyla akşamın ilk saatlerinde küçük güneş balıklarından yakaladı. Sonra oltasına yem takıp, oltayı fırlatma talimi yaptı. Yem suya değdiği zaman gün batımında suda altın haleler oluşturmuş, daha sonra gölün üzerinde ay doğmuştu. Oltasının hızla çekildiğini hissedince, oltaya büyük bir balık geldiğini anladı. Babası oğlunun balığı çekişini hayranlıkla izledi.

  Çocuk sonunda yorgun düşen balığı sudan çıkardı. O güne kadar gördüğü en büyük balıktı, bir levrek; ama av yasağının kalkmasına sadece saatler kalmıştı. Baba oğul güzelim balığa baktılar, pulları ay ışığında ışıl ışıl parlıyordu. Babası bir kibrit yakıp saatine baktı. Saat on olmuştu. Av yasağının bitmesine daha iki saat vardı. Önce balığa, sonra oğluna baktı.

  “Suya geri bırakman gerekiyor, oğlum,” dedi.


  “Baba!” diye itiraz etti çocuk ağlamaklı bir sesle.
  “Başka balıklar da var,” dedi babası.

  “Ama hiçbiri bunun kadar büyük değil!” dedi çocuk.

  Göle şöyle bir göz attı. Gölde hiçbir balıkçı teknesi yoktu. Babasının yüzüne baktı bu kez. Kendilerini hiç kimsenin görmemiş olmasına, kimsenin ne balığı yakaladıklarını bilmesinin olanaksız olmasına karşın, babasının sesinden bu konuda hiçbir ödün vermeyeceğini anlamıştı.

  Oltanın ucunu balığın ağzından çekti ve balığı gölün karanlık sularına bıraktı. Balık suya düşer düşmez, şöyle bir çırpındı ve gözden kayboldu.

  Çocuk bir daha bu kadar büyük bir balık tutamayacağından emindi.

  Bu olay bundan tam otuz dört yıl önce oldu. Bugün o çocuk şehrin ünlü mimarlarındandır. Babasının küçük evi hâlâ o adadadır. Oğlunu ve kızlarını hâlâ o adadaki küçük eve balık tutmaya götürür.

  Çocuk haklıydı. Bir daha o kadar büyük bir balık tutamadı.

  Fakat değerler konusunda bir ikilem yaşadığı zaman hep o balığı gözünün önüne getirir. Babasından öğrendiği gibi değerler doğru ile yanlışın ne olduğu konusunda çok basit bir konudur. Güç olan yalnızca değerlerin uygulanabilmesidir.

  Birileri görmediği zaman da doğru olanı yapabiliyor muyuz? Evet, küçüklüğümüzde bizlere balığı suya geri bırakmak öğretilseydi, doğru olanı yapabilirdik. Çünkü gerçeğin ve doğrunun ne olduğunu öğrenmiş olurduk.

  Doğru olanı yapma kararı belleklerimizdeki canlılığını hiçbir zaman yitirmez. Bu anıyı dostlarımıza ve torunlarımıza göğsümüz kabara kabara anlatırız.

  Fırsatlardan yararlanmak değil, doğru olanı yapmaktır önemli olan.

  ÇOCUĞUNU ÖYLE KARŞILA Kİ; eve geldiği zaman, en güzel yere geldiğini hissetsin...

  EŞİNİ ÖYLE KARŞILA Kİ; yanına geldiği zaman, en doğru insana kavuştuğunu hissetsin.

  ANNENİ ÖYLE KARŞILA Kİ; doğumundaki ağrıları lezzetle takas etsin.

  BABANI ÖYLE KARŞILA Kİ; ömür boyu bir başka evlada imrenmesin.

  İŞ ARKADAŞINI ÖYLE KARŞILA Kİ; dünyanın en iyi insanıyla, dünyanın en heyecanlı işini yapıyorum hissini yaşası

  FAKİRİ ÖYLE KARŞILA Kİ; ona serdiğin sofradan, daha büyük bir dua sofrası sersin.

  ZENGİNİ ÖYLE KARŞILA Kİ; gönlünü gördüğünde, kendi gönlünün fakirliğinden kahretsin.

  Oysa şimdi dünyamızda yükselen değerler, ne kadar ‘uyanık’ olduğumuzu ve insanları nasıl atlatıp fırsatları değerlendirerek akıllı ve becerikli olduğumuzu kanıtlayan bir birey olduğumuzu göstermek değil mi?   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: DoĞru Olani Yapmak


  Süper ya... Rüyam bugün döktürüyorsun ve bana harika demek kalıyor sadece. Çok hoşuma gitti bu yazı. Ne güzel söylemiş ya. Ellerine, yüreğine, emeğine sağlık canım.
   
DoĞru Olani Yapmak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ümre yapmak

  ümre yapmak

  Rüyada umre yapmak ömrünün sonuna geldigine delalet eder. Bazisi da. umre yapan kimse için malinin çok, ömrünün uzun olmasina delalet eder, diyor. Rüyada hacca gittigini veya umre yaptigini gören kimse, Cenab-i Hakk katinda makbul ve ömrü uzun olur. Bir baska rivayete görede: Rüyada umre yapmak ömrün nihayetine ve hastanin ömrünün sonuna kavusmasina isarettir.Bazen de umre yapmak, umre yapan...
 2. bant yapmak

  bant yapmak

  1- resimden biraz daha büyük bi yer açın ve resmi oraya yapıştırıp ortalayın 2- Rectangle Tool ile resmin köşesine FEF5DB renginde bi dikdörtgen yapın 3- Edit > Transform > Rotate ( ctrl+t) 4- bant layeri seçiliyken opacity yi düşrüün 5- şimdi ucunu filan keserseniz daha güzel olur ama en sade hali böyle...
 3. tahta yapmak...

  tahta yapmak...

  1- D YE basın siyah beyaz renk paletinde beyaz yerine yazabildiniz kadar 0 yazın sonra beyaz yerine e28c13 bu rengi girin 2- filter>noise> add noise amount 29-30-31 gibi bişi yapın manocrofic ve uniform işaretli olsun 3- filter>blur> motion blur distance 15 px angle 90° olsun 4-layer dupcalete layer deyin bu yeni layerin adı egomanyak1 olsun 5- opacity 30 olsun yeni layerde 6-...
 4. ütü yapmak doğru,pratik püf noktalarıyla daha da kolay

  ütü yapmak doğru,pratik püf noktalarıyla daha da kolay

  kolay ütü yapmak ütü tabanı temizliği yapma oyunları tabanı temizleme nasıl temizlenir Kırışık gömlekler, çizgileri kaçmış pantolonlar ve yumak olmuş kazaklar derken, bir bakmışsınız sabah toplantınıza geç kalıyorsunuz. Yıkarsınız buruşurlar, dolabınıza asarsınız sıkışır, yine buruşurlar. Ütülemenin pratik püf noktalarından bahsedelim biraz. Öncelikle giysilerinizin etiketinde bulunan yıkama...
 5. Doğru Adresler,Doğru Aşklar

  Doğru Adresler,Doğru Aşklar

  Sevgili Melek :') Artık seni gerçekten seven,anlayan ve her halinle sahiplenecek bir erkek arkadaş mı arıyorsun? onu nerede bulabileceğini gerçekten biliyormusun? işte ruhunun eşine rastlayabileceğin adresler... Beyaz atlı prens arayışlarına girdiysen ve inatla bu konuda doğru insana ulaşabileceğine inanıyorsan hiç durma devam et!asıl önemli olan onu nerede bulacağın.Tabii ki kimin...

Sayfayı Paylaş