1. almira

  almira Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  7 Kasım 2007
  Mesajlar:
  624
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  ...Doğru Sözcükleri Seçmenin 10 Yolu...

  Konu, 'Hayatın İçinden & Hayata Dair Herşey' kısmında almira tarafından paylaşıldı.

  Doğru zamanda uygun ve doğru sözler söylemek için çok yol kat etmek gerekir. Sözcük dağarcığı ve eleştirel düşünce biçimi, fikirlerin iletişiminde ve gereken dikkatin çekilmesinde, ilginin ve profesyonelliğin bir kanıtıdır.
  1. Doğru, uygun ve alışılmış sözcükler kullanın. Dinleyicilerin bilip anlayabilecekleri konulara odaklanın.

  İnsanlarla ilişkilendirin. Alıcılarla bağlantılı önermeler düşünün. Bunların elbette doğru olması gerekir; ama aynı zamanda anlaşılır olmalıdır.

  2.Teknik terimleri, mesleki dili, deyimleri, kısaltmaları ve argoyu çok nadir kullanın. Mümkün olan her fırsatta onlardan kurtulun. Bunlar, profesyonel olmayan ve bazı dinleyicileri dışlayan kullanımlardır.

  Hedef, etkilemek değil, iletişim kurmak olmalıdır. Bu kısayollar, hem karışıklığa, hem de bazı dinleyicilerin küçümsenmesine yol açar.

  3. Aktif, pozitif ve renkli bir dil kullanın. Bu dil, insanların, anlattıklarınızın içeriğiyle daha çok ilgilenmelerini sağlar.

  Aktif ve betimleyici bir dil, insanların dikkatini çeker ve canlı tutar. İlginç olduğu kadar eğlencelidir de.

  4. Önermelerin güçlü, kesin ve iddialı olmasını sağlayın. Belirsizlikten kaçının. Bu, fikirlerinizi daha açık hale getirir ve iki anlamlılık riskini azaltır.

  Zayıf ifadelerden kaçının. "Dürüst olmam gerekirse", "Bence" ve benzeri hafifletici önermeler, daha az pozitif ve güven vericidir. Dinleyicileri, tatmin olmaktan ziyade bir arayış içinde bırakırlar.

  5. Bilgiyi en öz haliyle verin. Daha az sözcük daha iyidir. Mesaja katkısı olmayan gereksiz sözcükleri çıkarın. Belli bir noktaya odaklanın.

  Daha kısa ve basit olan, sonuç almak açısından daha etkilidir.

  6. Cümle uzunluklarını ve yapısını çeşitlendirin.

  İletişimi daha ilginç ve eksiksiz kılar. Düşünceyi ve yaratıcılığı gösterir. Dili kontrol eden insanlar, her durumu kontrol ederler.

  7. Doğru yapıyı kullanın. Seçtiğiniz sözcüğün, gramer açısından doğru ve uygun olduğundan emin olun.

  İmla ve gramer kontrolleri kaçınılmazdır.

  8. İyi tanımlanmış konular yaratın. Şüpheleriniz varsa, sözcüklere ve kullanım şekillerine bakın. Kesin konuşun.

  Bir gündeminiz olsun. Odaklanın ve yönetin. Teğet geçmekten kaçının.

  9. Dinleyiciyi sürece dahil edin. Katılmaya davet eden zamirler, soyutlamalardan ve üçüncü parti ifadelerden daha caziptir.

  İsimler ve özel sorular da caziptir.

  10. Gözden geçirin ve düzenleyin. Tema ne kadar açık olursa olsun, fark etmez; söylediklerinizi gözden geçirin ve daha fazla etki için gerekli ayarlamaları yapın.

  Yapılmaya değiyorsa, iyi yapılmaya değiyordur.
   
...Doğru Sözcükleri Seçmenin 10 Yolu... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğru bakıcıyı bulmanın 10 yolu

  Doğru bakıcıyı bulmanın 10 yolu

  1- Bakıcı seçerken mutlaka diksiyonunun düzgün olmasına dikkat edin. Çünkü özellikle bebekler, yedinci aydan itibaren çevresinde konuşulan dili öğrenmeye başlar ve hafızalarına her şeyi kaydeder. Yakınlarında birlikte oldukları kişinin konuşmasının bozuksa, ilk kelimelerden itibaren aynı yanlışları bebeğinizde de görebilirsiniz. Yani diksiyon önemli! 2- Bir bakıcıda aramanız gereken en...
 2. Doğru yoldan çıkmak

  Doğru yoldan çıkmak

  Rüyada Hakk yoldan çikip günah olan seyleri yapmak, hamile kadinin rüyada günah islemesi, halini vazedecegine ve çocuguna isaret eder.
 3. Doğru Giyinmenin Yolları

  Doğru Giyinmenin Yolları

  şık giyinmenin yolları güzel giyinmenin yolları güzel giyinmek istiyorum şık giyinmek istiyorum tarz Kıvrımlı bir vücuda sahipseniz... Toplu kadınlar genellikle bol giysiler ve gösterişsiz renklerle vücutlarını saklamak eğilimindedir. Ancak bunun yerine üzerinize oturan, göğüs ve kalçalarınızı saran giysileri tercih etmekte fayda var. Vücudunuz kıvrımlıysa, sezonun trendleri tam size göre....
 4. Doğru eş seçme....

  Doğru eş seçme....

  doğru eş seçme doğru eş seçme video seçmek Zengin bir tüccarın 4 eşi vardı, her nedense tüccar 4.eşini çok seviyor ve ona ihtimam gösteriyordu. Bundan dolayı ona en güzel elbiseleri ve en güzel seyleri alip vermeye calısıyordu. 3.eşini de en az 4. kadar seviyordu, okadar güzeldi ki onunla guru duyar ve onun herkesin görmesini isterdi, ancak baska bir adamla kacar diye de heran endişe duyar ve...
 5. Doğru Parfümü Seçmenin 8 Yolu

  Doğru Parfümü Seçmenin 8 Yolu

  Kızlar parfümünüzü değiştirmekmi istiyorsanız buyrun parfümü nasıl seçebilirsiniz cevabı :tik: 1- Parfüm kullanmayı sevenlerin yaptığı en büyük hata abartarak parfümü sıkmak. Burnunuz kokuya duyarlı hale gelince bir süre sonra parfümün kokusunu alamazsınız bu yüzden az mı çok mu sıktığınıza karar vermeniz zor olabilir. Bilek içi ve kulak arkası parfüm uygulamasındaki klasik bölgelerdir....

Sayfayı Paylaş