Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Doğum kontrol hapları oral kontraseptifler

  Konu, 'Gebelik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Yumurtlama (ovulasyon) sürecinin geçici olarak durdurulmasını sağlayan haplardır. En yaygın kullanılan doğum kontrol hapları östrojen ve progesteron adı verilen kadınlık hormonlarının ikisini birden içeren haplardır. Düzenli olarak kullanıldıklarında doğum kontrol haplarının koruyuculuk oranları çok yüksektir. Nasıl Kullanılır?
  Her gün belli bir saatte bir tablet tok karnına alınır.
  Kutuda 21 tablet bulunur.
  İçinde bulunan 21 tabletin bitiminden sonra bir hafta ilaç alınmaz.
  Bu bir haftalık dönemde adet görülür.
  3 hafta kullan- 1 hafta bırak, veya
  21 gün kullan- 7 gün ara ver; şeklinde özetlenebilir.
  Bazı doğum kontrol hapları günlük tablet alma alışkanlığını bozmamak için 28 tablet içerirler. Bu tabletlerin 21 tanesi diğerleri gibi olup 7 tanesinin içinde genellikle demir vardır. Bu tip haplarda 21 gün sonra 1 hafta farklı renkli bu demir hapları yutulur ve bu bir hafta içerisinde adet görülür. Daha sonra diğer bir kutuya başlanır ve uygulama bu şekilde korunma istendiği sürece devam ettirilir.

  Avantajları ve gebelikten koruma dışındaki yararları: İlaçların düzenli alınması koşuluyla çok güvenli bir korunma yöntemidir.
  Daha önce doğum yapmamış, yeni evli olan ve korunma isteyen, belli bir süre çocuk istemeyen kadın için en uygun seçenektir.
  Gebelikten koruma dışında çok sayıda yararları vardır: Adet kanamasının miktarını azaltarak gereksiz kan kaybını önlerler.
  Adet sancısı, doğum kontrol hapı kullananlarda daha az sıklıkla görülür.
  Adetin düzenli olmasını sağlarlar.
  Uzun süreli kullanan kadınlarda endometrium (rahim iç tabakası) kanseri ve over (yumurtalık) kanseri çok daha az sıklıkla görülür.
  Over kistleri ve memenin iyi huylu hastalıkları daha az görülür.
  Dezavantajları
  Her gün bir tablet alınmak zorunda kalınması bazı kadınlar için sıkıcı olabilir.
  Meme kanserini artırıp artırmadıkları konusunda halen çelişkili sonuçlar mevcuttur. Ancak uzun süreli kullanan kadınlarda muhtemelen meme kanserini artırmamaktadırlar.
  Riskleri
  Doğum kontrol hapları damar sistemi üzerinde çok önemli etkiler yaptıklarından bu sistemin herhangi bir bölümünde tıkanıklığa yol açabilirler. Bu durum teorik olarak her zaman olabilir, ancak günümüzde kullanılan düşük doz ilaçlar sayesinde ender görülür hale gelmiştir.
  Yan etkiler
  En sık görülen yan etkisi hafif bulantıdır. Bu durumda bulantı giderici ilaç kullanılabilir.
  İlk üç ayda ara kanamaları yapabilir. Bu geçici bir durumdur ve ilacın koruyuculuğunu azaltmaz. Üçüncü aydan sonra da bu durum devam ederse ilacı değiştirmek gerekebilir.
  Baş ağrısı yapabilir ve bu ağrı genellikle ağrı kesicilere cevap verir.
  Kimlerde Uygulanması Sakıncalıdır?
  Gebelik şüphesi bulunanlarda,
  Nedeni henüz belirlenmemiş adet dışı kanaması olanlarda,
  Tromboflebit (damar iltihabı) geçiren ya da tromboflebit öyküsü olanlarda,
  Beyin damarlarında tıkanıklık olan ya da öyküsü olanlarda,
  Vücudun diğer organlarında damar tıkanıklığına yol açan bir durumun varlığında ya da önceden böyle bir rahatsızlık geçirmiş olanlarda,
  35 yaş ve üzeri olan ve sigara içen kadınlarda,
  Yetmezlikle seyreden kronik karaciğer hastalığı olanlarda,
  İlaç içindeki etken maddelere karşı allerjisi olanlarda kesinlikle kullanılmaz.
  Migren öyküsü, çeşitli kalp hastalıkları, nedeni bilinmeyen başağrıları, hipertansiyon, diabet gibi hastalığı olanlarda ise ileri incelemeler yapıldıktan sonra doktor kontrolü altında kullanılabilir.
  Özel Durumlarda Kullanılma Şekli
  Doğum kontrol hapları düşük ve kürtajdan hemen sonra başlanabilir.
  Anne sütünü bozabileceklerinden emzirme döneminde uygulanmaları uygun değildir. Emzirmeyi düşünmeyenlerde ise doğumdan 6 hafta sonra başlanabilir. Daha önce başlandığında damarsal problemler oluşabileceğinden lohusalık döneminde kullanılmamalıdır.
  Uyarılar
  Jinekolojik muayene olmadan kullanılmamalıdır.
  İlaç alma unutulursa ertesi günü iki adet birden alınmalıdır. İlaç üç günden daha fazla unutulursa kalan tabletler yine düzenli olarak alınmaya devam edilir ancak o ay prezervatif gibi ek bir korunma yöntemi uygulanır.
  Ağrı kesicilere cevap vermeyen başağrısı, görme bozukluğu, göğüs ağrısı, bacaklarda şişme ve ağrı, karın ağrısı gibi durumlarda ilaç alımı kesilip doktora müracat edilmelidir
  Doğum Kontrol Hapı Kullanımında Oluşan Özel Durumlar
  Gebelik oluşması:
  Düzenli olarak doğum kontrol hapı kullanılması durumunda pratik olarak gebelik imkansızdır. Ancak ilaç alımının unutulması, ilacın son kullanma tarihinin geçmiş olması ya da bilinmeyen bazı nedenlerle gebelik oluşabilir.
  Gebelik oluştuktan sonra anne adayı doğum yapmaya karar verirse bebeğin gelişimi dikkatlice izlenmelidir. Doğum kontrol hapı kullanılması esnasında oluşan gebeliklerden doğan bebeklerde ciddi anomalilerin ortaya çıkma olasılığı ilacı kullanmamış olanlara göre çok yüksek değildir. Ancak bu tür olguların bildirildiği bilimsel yayınların sayısı bu konuda bir sonuca varmak için yeterli değildir.
  Ara kanamaların uzun süre devam etmesi:
  Hapların kullanılması esnasında ayın ilk haftasında lekelenme tarzında ara kanamaları sık görülür. Bu durum kadının bünyesi ilaca uyum sağladıktan sonra genellikle en fazla üç ay içinde kaybolur. Üç aydan daha uzun süren kanamalarda kadının yaşı 35 yaşın altındaysa ilaç değiştirilerek yöntem uygulanmasına devam edilebilir. Ancak 35 yaş ve üstü olan kadınlarda ilaç kullanımına son verilmesi ve buna rağmen kanamaların devam etmesi durumunda endometrial biopsi (rahim içerisinden parça alınması) yapılması gerekir.
  İlaç kullanımına son verilmesine rağmen adet görülememesi:
  Bazı durumlarda ilaç kullanımının kesilmesine rağmen düzenli adetler geri dönmeyebilir. Bu durum ilk üç ayda sıklıkla ortadan kalkar. Ancak bir yıla kadar adet görülmeyen durumlar olabilir. Doğum kontrol haplarının kadın üreme sisteminde kalıcı bir hasar bırakmaları söz konusu olmadığından adet görememe durumunda uygun tedaviyle ya da kendiliğinden düzenli adetler tekrar oluşur


   
Doğum kontrol hapları oral kontraseptifler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Oral Kontraseptifler

  Oral Kontraseptifler

  Doğum kontrol hapı, psikolojik durum ve cinsel davranış üzerinde karmaşık etkiler gösterir. Bu ilaçlar son derece etkin kontraseptifler olduklarından, psikolojik etkileri genellikle olumludur. Ancak, yan etkilerin görüldüğü de bilinmektedir ve duyarlı kadınların bu tür şikâyetlerde bulunmaları olasılığı da yüksektir. Aynı şekilde seyrek rastlanan zararlı etkilerin de varlığı bilinmektedir;...
 2. doğum kontrol hapları

  doğum kontrol hapları

  doğum kontrol hapları isimleri doğum kontrol hapı isimleri hormon ilaçları kadın hapları düşük yaptıran mide ilacı Doğum kontrol hapları ya da bilimsel adıyla oral kontraseptifler (OK) tüm dünyada yaygın şekilde kullanılan ve ucuz. basit ve oldukça yüksek etkili ilaçlardır. İçinde hormon olduğunun bilinmesi kadın sağlığı açısından son derece yararlı olduğu bilinen bu ilaç grubu hakkında pekçok...
 3. doğum kontrol hapı

  doğum kontrol hapı

  bilginize ihtiyacım var arkadaşlar ya ben suan oğlanı emziriyom ama ebeler doğum kontrol hapı kullanabilirsin dediler 6 aylık olduktan sonra ama ben 1 aydır kullamıyom sakıncası var mı ki biliyonuz mu yada kullanan var mı
 4. Doğum Kontrol Hapları

  Doğum Kontrol Hapları

  yazz doğum kontrol hapı reçetesiz doğum kontrol hapı yaz yazz yan etkileri yaz dogum hapi Merhaba melekler sizleri bir konuda uyarmak istedim.Yasmin ve Yaz marka doğum kontrol hapları ülkemizde reçetesiz ve en doğal doğum kontrol hapı olarak eczacılar tarafından tavsiye ediliyor.Amerikada bu ilaçları kullananların çeşitli yan etkiler nedeniyle hastalandığını ölümler olduğunu bilmenizi...
 5. Doğum kontrol hapı

  Doğum kontrol hapı

  Slm kızlar Türkiye CYPRODERM isimli Doğum kontrol hapı varmı? Bilgisi olan var mı? Veya o hapa yakın hangı hap kullanabilirim?? Cevaplarınız için teşekkür

Sayfayı Paylaş