Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Doğum Kontrol Hapları

  Konu, 'Gebelik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Doğum Kontrol Hapları Hazırlayan: Dr.Serdar HEPGÜL


  1. Doğum Kontrol Hapları

  Vücudumuzda doğal olarak bulunan, yapılması ile adetlerinizin düzenini kontrol eden hormonların, sentetik şekillerini içerirler. Bu hormonlar östrojen ve progesteron hormonlarıdır.

  Bir çok doğum kontrol hapları, kadın yumurtalıklarından, yumurtanın serbestlenmesini önler, yumurtlamayı engellerler. Yumurta olamayınca da spermler tek başlarına döllenmeyi gerçekleştiremezler.


  2. Ne Kadar Güvenlidir?

  Doğum kontrol haplarının kullanılması %97-99 oranında koruyuculuk sağlar. Ancak ilişki ile bulaşan hastalıklara karşı bir koruyuculuğu yoktur.


  3. Nasıl Kullanılır?

  Her gün aynı saatte bir hap yutulmalıdır. Tek bir gün içilen hapın hiç bir etkinliği yoktur. İlaçların prospektüslerinde yazıldığı gibi başlanması ve devamı gerekir.

  Kullanımın ilk 6 ayında ve daha sonra da, yılda en az bir kez jinekolojik muayene önerilir. Herhangi bir neden ile de bir doktora başvurduğunuzda Doğum Kontrol Hapı kullanmakta olduğunuzu belirtiniz.


  4. Avantajları Nelerdir?

  Gebeliğin önlenmesinde çok etkindir.

  Kolay kullanılır.

  Münasebet öncesinde yapılacak herhangi bir hazırlığı yoktur.

  Adet aralıkları kısalabilir, daha hafif geçebilir.

  Daha az adet öncesi gerginlik, akne, demir eksikliği, kansızlık ve Romatoid Artirit görülür.

  Bazı yumurtalık ve rahim duvarı kanserlerine ve pelvik enfeksiyon hastalığı denen bir hastalık grubuna karşı, bir miktar koruma sağlar.

  Daha az dış gebelik görülür.


  5. Kimler Kullanmamalıdır?

  35 yaş üzerinde iseniz ve günde 15 ten fazla sigara içiyorsanız.

  Her gün aynı saatte ilaç alamayacaksanız.

  Sebebi anlaşılamayan vaginal kanamalarınız varsa.

  Kan pıhtılaşma anormalliği varsa.

  Karaciğer hastalığı olanlar.

  Kalp hastalığı olanlar.

  Meme veya rahim kanseri olanlar.


  6. Olası Sorunlar Nelerdir?

  Her gün aynı saatte hap almak unutulmamalıdır.
  Emzirme dönemlerinde kullanılamaz.


  Yan Etkiler


  Geçici düzensiz adet kanaması gibi kanamalar,

  Kilo alma olasılığı,

  Baş ağrısı,

  Bulantı,

  Göğüslerde hassasiyet,

  Ruhsal değişimler.


  Bu yan etkiler genelde 2-3 ayda kaybolur.


  7. Mutlaka Okuyunuz!

  Başlanan ilaca devam etmek ve o ay sonunda bırakarak tekrar hamile kalmak için hazır olabilirsiniz. Eğer aşağıdaki şikayetler sizde görülür ise bunlar ciddi olayların işaretleri olabileceğinden DERHAL HEKİMİNİZE BAŞVURUNUZ. Kendiliğinden geçmesini beklemeyiniz.


  Ciddi karın ağrısı

  Nefes darlığı ve ciddi göğüs ağrısı

  Ciddi baş ağrısı ve baş dönmesi

  Görüş bulanması, gözde şimşekler çkıyor gibi olması veya körlük

  Ciddi bacak ağrıları ve şişmesi

  Gözlerin beyaz kısmındaki ve ciltteki sarı rengin ortaya çıkması, sarılık


  Ciddi depresyon

  Bu istenmeyen durumlar çok az görülen durumlardır. Dünyada çok sayıda kadın tarafından kullanılmaktadır, siz de hekim kontrolünde güvenle kullanabilirsiniz.


   
Doğum Kontrol Hapları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. doğum kontrol hapları

  doğum kontrol hapları

  doğum kontrol hapları isimleri doğum kontrol hapı isimleri hormon ilaçları kadın hapları düşük yaptıran mide ilacı Doğum kontrol hapları ya da bilimsel adıyla oral kontraseptifler (OK) tüm dünyada yaygın şekilde kullanılan ve ucuz. basit ve oldukça yüksek etkili ilaçlardır. İçinde hormon olduğunun bilinmesi kadın sağlığı açısından son derece yararlı olduğu bilinen bu ilaç grubu hakkında pekçok...
 2. doğum kontrol hapı

  doğum kontrol hapı

  bilginize ihtiyacım var arkadaşlar ya ben suan oğlanı emziriyom ama ebeler doğum kontrol hapı kullanabilirsin dediler 6 aylık olduktan sonra ama ben 1 aydır kullamıyom sakıncası var mı ki biliyonuz mu yada kullanan var mı
 3. Doğum Kontrol Hapları

  Doğum Kontrol Hapları

  yazz doğum kontrol hapı reçetesiz doğum kontrol hapı yaz yazz yan etkileri yaz dogum hapi Merhaba melekler sizleri bir konuda uyarmak istedim.Yasmin ve Yaz marka doğum kontrol hapları ülkemizde reçetesiz ve en doğal doğum kontrol hapı olarak eczacılar tarafından tavsiye ediliyor.Amerikada bu ilaçları kullananların çeşitli yan etkiler nedeniyle hastalandığını ölümler olduğunu bilmenizi...
 4. Doğumdan sonra doğum kontrol hapı

  Doğumdan sonra doğum kontrol hapı

  Meleklerim hamilelik döneminiz sonlanıp bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra şimdi sıra korunmakta.Bebeğiniz büyüyünceye kadar ve vücudunuz doğumun etkisini atana kadar yeni bir gebelik oluşmaması için. DOĞUMDAN SONRA DOĞUM KONTROL HAPI Doğum kontrol hapları bebeklerini emziren kadınların sütlerinin gelmesini başlangıçta miktar ve kalite yönünden olumsuz etkiler. Günümüzde kullanılan düşük...
 5. Doğum kontrol hapı

  Doğum kontrol hapı

  Slm kızlar Türkiye CYPRODERM isimli Doğum kontrol hapı varmı? Bilgisi olan var mı? Veya o hapa yakın hangı hap kullanabilirim?? Cevaplarınız için teşekkür

Sayfayı Paylaş