Dogum Methodlari!!!

sky35

Yeni Üye
Üye
Dogum Methodlari!!!
kafatasında şişlik bebek kafasında şişlik bebeklerde kafada bebeklerin kafasında
Normal doğumun avantajları
Kadınlar genelde doğumdan dolayı tedirginlik yaşar, ağrılardan ve kontrolü kaybetmekten korkarlar. Christina Sattler �Ben önce her kadını normal doğum yapması için ikna etmeye ve korkusunu almaya çalışıyorum.�

Münih şehiriçi üniversitesi kadın hastanesi başhekimi olan Bayan Christina Sattler �Doğum insanlığın ilk döneminden beri var olan bir eylemdir ve doğum esnasında, doğanın karşı konulmaz kuvveti kadının bedenini sarar. Ancak hiçbir kadın acıdan kıvranarak doğurmak zorunda değildir. Bölgesel bir anesteziyle doğumu sancısız bile yaşayabilir.�

Doğum yapacak kadına, ebenin haricinde annesi, kız kardeşi veya kız arkadaşı gibi güvendiği bir kadının eşlik etmesi, doğum seyrini çok olumlu etkileyebilir. Doğum yapan kadın daha rahat olur, kendisinde doğuştan varolan güçler kuvvetlenir. Bu Oksitosin isimli sevgi hormonunun salgılanmasına yol açar ve böylece stres azalır ve ağrı eşiği yükselir. Mutluluk hormonları �endorfinler� çoşku yaratır ve tüm çekilen acıları unutturur. Oksitosin, doğumdan sonraki son derece hassas bir saatlik süre içindeki anne-çocuk bağı (bonding) konusunda da sorumluluk taşır. Doğal doğum için başlıca argüman, doğum esnasında duygusal olarak yaşananlar. Kadınlar, profesyonel bir sporcunun bir zafer elde etmesi ile kıyaslanabilecek büyük bir icraatı başarmış gibi hissederler kendilerini.


İstek üzerine yapılan sezeryan

İstek üzerine sezeryan, bir çocuğun bu doğum şeklini gerektirecek bir zorunluluğun olmamasına rağmen sezeryan ile doğması demektir. Uzman çevrelerinde bu konu giderek daha fazla tartışılmaktadır. Birkaç ünlü kadının bu doğum metodunu seçmesinden sonra bu doğum şekli halkın büyük bir kısmının aklına yerleşti.

Bu doğum şeklinin savunucuları şu argümanları öne sürüyorlar:

- Doğum planlanabilir.

- Aşırı sancı korkusu engellenmiş olur.

- Annenin daha önce yaşamış olduğu doğumlardan kalan doğum travmasına karşı konulmuş olur.

- Bu doğum şekli çocukta, örneğin oksijen eksikliğinden kaynaklanabilecek beyin hasarları riskini azaltır.

- Kadında örneğin vajina girişinin kesilmesi, yırtılması gibi hasarlar oluşmaz. Cinsel ilişkide problemler yaşanmaz.

Bu doğum şeklini eleştirenler ise şu konulara dikkat çekiyorlar:

- Sezeryan ile doğum yapan kadınlarda, normal doğum yapan kadınlara göre ölüm oranı daha yüksektir.

- Sezeryan ile doğumdan sonra oluşan şikayetler belirgin şekilde fazladır.

- Sezeryan ile doğumda uzun vadeli problemler ortaya çıkabilir, örneğin karın içinde yapışıklıklar meydana gelebilir. Doğum yapan kadında yaralar kolay geçmiyorsa, kabarık bir yara izi kalabilir. Normal doğuma göre daha sık görülen bir durum da, sonradan yaşanacak bir hamilelikte, yumurtanın rahmin daha derinlerine yerleşmesi ve plasentanın bebeğin başının önüne veya yanına yatmasıdır (plasenta praevia). Bu durumda tekrar sezeryan yapılması zorunludur. Döl yatağı yırtılmaları da biraz daha fazla görülür.

Normal doğum için öne sürülen başlıca argüman, duygusal olarak yaşanan tecrübedir. Oksitosin hormonunun ve endorfinlerin salgılanmasıdır. Birçok kadın doğumu, hayatının en muazzam tecrübesi olarak anlatıyor.


Vantuz ile (vakumlu) doğum

Çocuğun doğum anında bir tehlike durumu söz konusu ise, çocukta bir oksijen eksikliğini önlemek için, doğumun biran önce sonuçlandırılması gerekir.

Vantuz ile (vakum) doğumu gerektiren başka bir sebep de kalp hastası bir hamilenin ıkınmasının yasak olmasıdır.

Vantuz küçük, yayvan bir çanak şeklindir ve vajinadan içeri girilip, düşük basınç yaratıldıktan sonra çocuğun kafatasına yapıştırılır.

Vantuzlu doğumun şartları:

* Çocuğun kafasının aşağıya doğru olması gerekiyor.

* Rahim ağzının tamamen açılmış olması gerekiyor.

* Kafanın en büyük çap kısmı en azından kalçanın orta kısmında bulunmalıdır. Daha aşağıda, yani kalçanın çıkışına doğru olması daha iyidir.

* Çocuğun kafasının büyüklüğü ile doğum yolu arasında bir orantısızlığın olmaması gerekiyor.

* Tekniğe çok iyi hakim olunması gerekiyor.

Vantuzlu doğum şu şekilde yapılıyor

Rahim ağzı, yatış şekli, ayar ve kafanın duruşunun muayenesinden sonra vajina kısmına lokal bir anestezi yapılır ve muhtemelen vajinaya bir kesik uygulanır. Doğumu yaptıran doktor/ebe, vantuzu çevredeki dokuların koruması altında içeriye doğru iter ve çocuğun kafasına yerleştirir.

Sonra da el ile kontrol edip, annenin dokusunu sıkıştırmadığından emin olur. Yavaşça artan düşük basıncın yardımıyla bir emme etkisi yaratılır ve çocuk sancıların ritmiyle doğum kanalından çekilir. Kafanın çıkmasından sonra, vantuzun fanus kısmı çıkartılabilir ve normal doğumda olduğu gibi devam edilir.

Muhtemel (nadir) komplikasyonlar:

Çocukta:

* En geç bir gün sonra tekrar kaybolan, kafada fanusun şeklinde zararsız bir şişlik.

* Fazla hızlı bir basınç düşüşünden kaynaklanan beyin kanamaları.

* Vantuz kafadan çıkartılırken kafa derisinin yaralanması.

Annede:

* Rahim ağzı veya rahim girişine yapılan kesiğin yırtılarak büyümesi gibi doğum kanalı yaralanmaları.

* Doğum sonrası sancıların olmaması (plasentanın ve yumurtalık zarının yeterince çözülmemesi veya vücuttan atılmaması).
 
Üst