1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.313
  Beğenilen Mesajlar:
  2.305
  Ödül Puanları:
  113

  Doğum öncesi bakım

  Konu, 'Gebelik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Gebelik; aileye yeni bir üye katılımının beklentisi ve heyecanıyla yaşanılan çok önemli bir süreçtir. Bu süreçte verilen doğum öncesi bakımla; anne karnındaki bebek gelişiminin yakından takip edilmesi, gebelikteki risk oranlarının saptanması, gereksiz müdahalelerden kaçınılması, anne ve bebek ölümlerinin önlenmesi veya asgariye indirilmesi amaçlanmaktadır. Gebeliğin hedeflendiği şekilde; sağlıklı bir bebek ve sağlıklı bir anneyle sonuçlanması, gebenin ve ona bakım veren sağlık ekibinin görev ve sorumluluğu kapsamındadır. İngiltere de 1915 yılına kadar gebeler ancak doğum anında doktor veya ebe tarafından görülebiliyorlardı. Ülkemizde bunun önemi gün geçtikçe daha iyi anlaşılmakla birlikte, halen büyük bir sorun olarak önemini koruduğu dikkati çekmektedir.
  Doğum öncesi bakım ebelerin ev ziyareti, gebelerin pratisyen hekimlere gitmeleri veya daha ideal şekliyle konunun uzmanlarınca gerekli lâboratuvar desteği altında kliniklerde izlenmeleri şeklinde olmalıdır.
  Doğum öncesi bakım uygulamalarının prensipleri:
  o Gebelik süresince beslenme ve diğer konularda gerekli eğitimin verilmesi, fiziksel ve ruhsal iyilik halinin temini ve devamını sağlamak.
  o Doğumsal engel oluşumuna yol açabilecek nedenleri ortadan kaldırmak veya zamanında tanının konmasının temini ile, bebeğin canlı, sağlıklı ve gününde doğmasını sağlamak.
  o Anne ve bebeğinin hayatını tehdit edebilecek veya sağlığını bozabilecek durumları tespit ve tedavi etmek.
  o Anneyi sosyal, fiziksel, psikolojik ve eğitsel olarak en üst düzeye çıkarmak suretiyle doğuma, emzirmeye ve bebek bakımına hazırlamak.
  o Anneye; genel vücut bakımı, beslenme, aile planlaması, gebelikte tehlike belirtileri, yeni doğanın bakımı ve ihtiyacı olabilecek diğer konularda eğitim verilmesi sağlanabilir.
  Son yıllarda tıbbi ve teknolojik gelişmelere paralel olarak hamilelik bakımının zamanında ve etkin bir şekilde yapılması ile genetik hastalıkların anne karnında iken tespit edilmesi ve gereken tedbirlerin geç kalmadan önceden alınması sağlanmış, anne ve bebek ölümleri büyük bir oranda azaltılmıştır.
  Gebelik ve doğuma bağlı nedenlerle dünyada her yıl 600 bin kadın başka hiçbir sağlık sorunları olmamasına rağmen yaşamını kaybetmektedir. Bu kadınların ölüm nedenleri incelendiğinde, ilk sıralarda doğum öncesi bakımla önlenebilecek kanama, iltihaplanma (enfeksiyon) ve gebelik zehirlenmelerinin olduğu görülmektedir. Bu nedenle doğum öncesi bakım; gebelik oluştuğu anda başlanmalı ve sağlıklı bir bebek dünyaya gelene kadar aksatılmadan devam edilmelidir.
  Sorun olmadan ilerleyen bir gebelikte, doktor tarafından aksi söylenmediği takdirde planlı ve düzenli bir şekilde yapılması gereken doğum öncesi bakım ve kontroller; gebeliğin ilk üç ayında bir kez, 4-7 nci aylar arasında ayda bir, 8 nci ayda 15 günde bir ve 9 ncu ayda ise haftada bir kez olmak üzere yapılması gerekir. Kontrol süreleri ve bu kontrollerde yapılacak işlemler aşağıdaki çizelgede belirtilmiştir.
  Doğum Öncesi Bakım Periyodu:
  İlk 12 Hafta :
  Şikâyetlerin ve soruların dinlenmesi,
  Psikolojik ve sosyal desteğin sağlanması,
  risklerin belirlenmesi,
  Sağlık durumunun değerlendirilmesi,
  Genel danışmanlık hizmeti ve öneriler
  13-24 Hafta :
  Gelişimin ve ağırlık artışının takibi,
  Nabız ve Kan basıncı kontrolleri
  Rahim büyümesi
  Çocuk kalp sesi takibi (ÇKS)
  Beslenme ile ilgili öneriler
  Şeker hastalığı yönünden değerlendirme(Şeker yükleme testi)
  Genetik inceleme (Üçlü Tarama Testi)
  Gerekirse Amniosentez (çocuk kesesinden su alınması)
  28-32 Hafta :
  Rahim içindeki bebeğin gelişimi
  Gebelik krizleri yönünden takip
  Tetanoz aşısının yapılması
  Doğuma hazırlık
  Bebek bakımı ve doğum kontrolü ile ilgili eğitimin verilmesi
  Kan basıncı, nabız ve solunum = Normal & Şişlik (ödem) = Yok & İdrarda albümin (protein) =Yok ise Diğer kontrollerde idrar tetkiki gerekmez
  34-36 Hafta :
  Bebeğin gelişiminin takibi,
  Annenin kan seviyesinin değerlendirilmesi
  Bebeğin pozisyonu ve rahim içi yerleşimi
  Doğum yapılacak merkezin belirlenmesi
  Doğum belirtileri ve doğum yardımı
  Meme muayenesi ve emzirme eğitimi
  Doğum sonu aile planlaması eğitimi
  37-38-39-40 Hafta :
  Bebeğin geliş pozisyonunun tespiti
  Doğum eylemi
  Vücudun genel inceleme bulguları
  Genel danışmanlık hizmetinin verilmesi

   
Doğum öncesi bakım konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. doğumuma az kaldı doğum öncesi nasıl bakım yapmalıyım

  doğumuma az kaldı doğum öncesi nasıl bakım yapmalıyım

  doğuma az kaldı nasıl doğum yapmalıyım nerede doğum yapmalıyım doğuma kaç gün kaldı doguma az kaldi Doğum öncesi yapmanız gerekenler sayesinde hamileliğinizle ilgili öğrenmek istediğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz. Buna tabii ki kendi sağlığınız ve bebeğinizin de sağlığı dâhil. Doğum öncesi bakım;...
 2. Doğum öncesi bazı öneriler

  Doğum öncesi bazı öneriler

  Ağrılarınız başladıktan sonra sıvı gıdaları tercih edin. Bağırsaklarınızın boş olması doğumu kolaylaştırır. -Hastaneye gitmeden önce ılık bir duş alarak rahatlayın. -Sularınız geldiyse ayakta durmayın, en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. -Korkmayın. Korku ve endişe ağrılarınızın düzenini bozarak doğumun uzamasına neden olur. -İki ağrı arasında düzenli nefes alıp vererek kendinizi ve...
 3. Evlilik Öncesi Bakım

  Evlilik Öncesi Bakım

  doğum öncesi ağda düğün öncesi bakım düğün ağda düğünden önce evlilik bakım Düğün öncesi yapılan bakım sizi çok daha güzel bir gelin yapacaktır...Masallardaki gibi bir gelin olmanız için düğün öncesi yapmanız gerekenler :tik: Evlilik hazırlığında vücut ve güzellik bakımı : Diyet yaparken mutlaka vücut bakımını da özen gösterilmeli yüz bakımı saç bakımı manikürvarsa stresten dolayı oluşan...
 4. Doğum Öncesi Kursların Önemi

  Doğum Öncesi Kursların Önemi

  doğum öncesi kurslar doğum öncesi kursların önemi Bilinçli ve sağlıklı annelerin yetiştireceği çocuklarla toplumumuz daha sağlıklı bireylerden oluşabilir melekler :) Bu bit,reyleri de yine bu bilinçli anneler yetiştireceğinden geleceğimiz daha temiz bir topluma emanet olacaktır. Buradan yola çıkarak ülkemizde de iyice yaygınlaşan doğum öncesi kurslar verilmektedir. Bu kurslarla ilgili...
 5. Doğum öncesi ve doğum sonrası bakım

  Doğum öncesi ve doğum sonrası bakım

  doğum,doğum öncesi,doğum öncesi bakım,doğum sonrası,doğum sonrası bakım , doğum öncesi ve sonrası bakım hakkında bilgiler Gebelik bakımı, hamilelik öncesi (doğumdan önce) ve doğum sonrası sağlık bakımından oluşur.Doğum öncesi bakım, gebelik sırasında riskleri azaltmaya yardımcı olur ve güvenli ve sağlıklı bir doğum yapma şansını artırır. Düzenli prenatal ziyaretler, doktorunuza...
Etiketler:

Sayfayı Paylaş