Doğum sancısının nedeni gelişmiş akciğerler

Mirmiga

Mirmiga

Yeni Üye
Üye
Doğum sancısının nedeni gelişmiş akciğerler
ABD'li bilim adamları, doğum sancılarının, anne karnındaki bebeğin akciğerlerinin gelişimini tamamladığı zaman başladığını açıkladılar

PNAS dergisinde yayımlanan habere göre, nefes alıp vermede önemli rol oynayan ve akciğerlerin gelişme sürecinin sonunda üretilen bir proteinin, bir dizi reaksiyon sonucunda doğum sancısına neden olduğu tespit edildi.

Dallas'taki Texas Üniversitesi'nde görevli Jennifer Condon ve ekibi, fareler üzerinde yaptığı deneylerde, fetusun, gebeliğin 32. haftasından sonra, akciğerlerin oksijen alımında önemli rol oynayan SP-A ismindeki bir proteini üretmeye başladığını saptadı.
Bu protein doğmamış bebeğin akciğerlerinden amniyo sıvısına geçip, orada bağışıklık sisteminin makrofaj denilen hücrelerine yerleşiyor. Bu hücreler de rahme yapışarak bir tür enfeksiyon reaksiyonuna neden olabiliyor. Enfeksiyon ise rahmin kasılma hareketini uyardığı için sancılar başlıyor.

Bilim adamları, bu reaksiyon zincirini çok sayıda deneyle teyit ettiklerini ifade ettiler.Gebeliğin erken evrelerinde SP-A proteini verilen farelerin erken doğum yaptığını söyleyen bilim adamları, aynı şekilde, SP-A proteininin işlevini bloke ettiklerinde, doğum sancılarını önlediklerini kaydettiler.

Bilim adamları, insanlarda da benzer bir mekanizmanın sancıların başlamasında rol oynayabileceğini ifade ederek, SP-A proteininin insanlarda da bulunduğunu belirttiler. Erken doğum sancılarının bir başka nedeninin de bakteriyel enfeksiyonlar olabileceğini kaydeden bilim adamları, bu enfeksiyonların da farelerde makrofajların neden olduğu sürece yol açtığını söylediler.
 

Benzer İçerikler

birtutamanne
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
birtutamanne
birtutamanne
kaprisli
Cevaplar
1
Görüntüleme
867
mehtap bulut
M
*GüMüŞ*
Cevaplar
0
Görüntüleme
759
*GüMüŞ*
*GüMüŞ*
*GüMüŞ*
Cevaplar
0
Görüntüleme
999
*GüMüŞ*
*GüMüŞ*
Üst