Etiketler:
 1. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  854
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  Doğum Sonrası Egzersiz

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

  Gözünüz aydın! Çok şükür sağlıklı, nurtopu gibi bir bebeğiniz oldu.” Her anne bu sözleri duymak için heyecanla bekler. Sonunda beklenilen an ve müjdeli haber gelir. Bebeğinizin sağlıklı ilk üç-dört ayından sonra dikkatinizi kendinize vermeye başlarsınız. Vücudunuz hayli değişmiş, genişlemiş, biraz da deforme olmuştur. Ne kadar az kilo alsanız, kontrollu beslenseniz de eski sıkı, esnek ve güçlü karın kaslarına sahip olmak için çareler araştırmaya başlarsınız. Pek çoğunuz çareyi diyette bulur. Ama unutmayın ki bebeğinizin, sağlıklı beslenen bir anne sütüne ihtiyacı vardır. Yemeğinizden kısmak, canınızın çektiği şeyleri yemeyi ertelemek sizi birazda gerginleştirebilir. Oysa gerilmesi gereken siz değil, karın kaslarınızdır. Her türlü vitamini doğal olarak alacağınız sağlıklı bir beslenme düzenine geçerken, yapacağınız egzersizlerle sağlıklı beden, güçlü bir vücut, esnek kaslar ve pozitif bir enerji, yaşamınızı bir anda değiştirecektir. Eskiler, yeni doğum yapan annenin karnına; doğum sonrası esneyen karın kasları, ağırlık altında daha fazla sarkma fırsatı bulmasın ve kendini biran önce eski haline alsın diye kum torbası koyarlarmış. Sizlere önereceğimiz egzersizlerle, kaslarınızı içten dışa çalıştıracak köklü bir çözümle, eskisinden daha sağlıklı ve güçlü olacaksınız. Bunun sonucunda da kendinizi daha güzel ve iyi hissedeceksiniz. Neler yapabilirsiniz?
  Öncelikle hareketlere boyundan başlamalısınız. Tepeden tırnağa devam edecek bu programda önemli olan tüm vücudu çalıştırmaktır. Nefes ve doğru duruş çalışmalarını yapmadan hareketlere başlamayın. Boyun hareketlerinde en önemli husus ses hareketlerden kaçınmaktır. Düzenli boyun egzersizleri kireçlenme, sinir sıkışması hatta kulak problemleri önlenebilecektir.
  Egzersizler
  Aşağıdaki hareketleri en az 10 defa tekrarlamalısınız.
  ● Oturduğunuz yerde veya ayakta, boynunuzu dik bir şekilde tutun. Sol omzunuza göz ucuyla bakacak şekilde boynunuzu çevirmeye başlayın. Göğüs ortası, sağ omuz ve tavanda gözlerinizi gezdirerek sol omza geri dönün. Burada önemli olan başınızın yavaşça bir daire çizmesi ve bunu yaparken de bahsedilen bu noktalara mutlaka bakılmasıdır.
  ● Omuzlarınızın ikisini birden yukarı “istemem” der gibi kaldırıp indirin. Sonra omuzları tek tek aynı şekilde çalıştırmaya devam edin.
  ● Ellerinizi birbirine çapraz olarak üstüste koyup öne doğru uzatın. Ayak parmak ucuna kalkarken kollarınızı da yana doğru, yere paralel açın. Kollarınızı önde ve el el üstünde çapraz yaparken nefes alın. Ayak ucunda kollarınızı yana doğru açarken de nefes verin.
  ● Ellerinizi öne doğru yere parelel uzatın. Ayaklarınızı omuz açıklığına getirin ve dik bir duruşla yere çömelin.
  ● Yere yüzüstü uzanın. Kollarınızı öne doğru birbirine parelel şekilde uzatın. Ayaklarınızı da, kollar-ayaklar biraz havada, başınız yere bakar pozisyonda yüzüyormuş gibi (kol–ayak aynı anda) çırpın. Vücudunuzda sadece karın bölgeniz yere değsin.
  ● Sırt üstü yatın. Ayaklarınızı kalçanıza doğru çekin. Omuzlarınız yerde, kalçanız havada yarım köprü pozisyonunu alın. Kalçanızı ileri geri hareket ettirin. Sonra ayaklarınızın parmak ucuna kalkın ve kalçanızı sıkarak ona kadar sayın ve kendinizi yavaşca yere bırakın.
  ● Yere oturun. Dizlerinizi kendinize çekin. Dizlerinizin arasına yastık koyun. Ayaklarınızı birbirine bitişik tutun. Dik pozisyonda oturun. Dizlerinizi küçük küçük 10'na kadar sayarak sıkın, 1 dakika sıkılı bekleyin ve rahatlayın.
  ● Bu hareketler gibi tüm vücudunuzu toplayacak, bir an önce fit olmanızı sağlayacak hareketleri yapmak için pilates derslerinden faydalanabilirsiniz. Unutmayın sadece diyet yetersizdir. Mutlaka egzersiz yapmalısınız.
  Sem Tutal
  Pilates Eğitmeni
   
Doğum Sonrası Egzersiz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğuma Hazırlık Egzersizleri

  Doğuma Hazırlık Egzersizleri

  doğuma hazırlık egzersizleri normal doğuma hazırlık bilek güçlendirme hareketleri doguma hazirlik egzersizleri normal Normal doğum esnasında “ıkınırken” güçlü bir nefese ve güçlü karın kaslarına ihtiyaç duyacaksınız. Aşağıda karın kaslarınızı güçlendirmek için gebelik döneminde uygulayabileceğiniz egzersizlerle ilgili ayrıntılı bilgiler bulacaksınız. Karın kaslarını güçlendirici egzersizler:...
 2. doğum için egzersizler...

  doğum için egzersizler...

  Doğum İçin Egzersizler NEFES EGZERSİZLERİ: Özel bir çaba harcamadan nefes alındığında, yani kendiliğinden nefes alındığında, havanın vücudunuza giriş şekline dikkatedilmez. Göğüs ve karın yavaşça ve hafif kalkarlar. Nefes alış şeklinizi gözlemleyin, bir elinizi göğsünüze koyun, diğerini karnınıza. Hangisi daha çok kalkıyor? Şimdi biraz göğüs nefesi egzersizleri yapalım: Egzersize...
 3. doğumdan sonra egzersiz

  doğumdan sonra egzersiz

  doğum sonrası karın sıkılaştırma doğum sonrası sıkılaşma doğumdan sonra karın sıkılaştırma rahim sıkılaştırıcı hareketler göbek Bu forma girme programı sadece anneler ve yenidoğan bebekleri için. Bu program sayesinde hem siz doğumdan önceki formunuza kavuşacaksınız, hem de bebeğiniz sizinle girdiği bu yakın ilişkiden ötürü mutlu olacak; algısı ve vücudu daha kolay gelişecek. Doğumunuzdan sonra...
 4. Doğum İçin Egzersizler

  Doğum İçin Egzersizler

  a) NEFES EGZERSİZLERİ: Özel bir çaba harcamadan nefes alındığında, yani kendiliğinden nefes alındığında, havanın vücudunuza giriş şekline dikkat edilmez. Göğüs ve karın yavaşça ve hafif kalkarlar. Nefes alış şeklinizi gözlemleyin, bir elinizi göğsünüze koyun, diğerini karnınıza. Hangisi daha çok kalkıyor? ?imdi biraz göğüs nefesi egzersizleri yapalım: Egzersize başlamadan önce derin bir...
 5. Doğumda yardımcı egzersizler

  Doğumda yardımcı egzersizler

  Hamile meleklerim bu konuya bir göz gezdirin..Size doğum sırasında çok yardımcı olcagına eminim :) Sancı başlarsa Her sancıda burnunuzdan derin nefes alın ve ağzınızdan bırakın. Hızını sancı süresine göre ayarlayın . Oksijen dengesi sağlamak için aldığınız kadar hava çıkarın. Ağrı sıklaşınca Ağrı sıklaşınca burundan derin derin soluk alın ve ağızdan verin. , En şiddetli...

Sayfayı Paylaş