Doğum sonrası psikoloji ve depresyon

M

Misafir

Forum Okuru
Doğum sonrası psikoloji ve depresyon
doğum sonrası kadın psikolojisi doğumdan sonra kadın psikolojisi doğum sonrası anne
Yeni annelerin hemen hemen yarısı doğumdan sonraki ilk haftalarda ağlamadan, mutsuzluktan, heyecanlılıktan ve duygudurumlarındaki dalgalanmalardan yakınırlar.
Bu depresyon bulguları muhtemelen doğumdan sonra östrojen ve progesteronhormonlarındaki düşüşlere bağlıdır ve bir kaç gün içinde geçer.
Ancak bazı kadınlar ilk altı hafta boyunca gidip geldiğini ifade ederler. Daha az sıklıkla görülen (yeni annelerin %25’inde) ve daha uzun süren (aylarca sürebilir) gerçek doğum sonrası depresyondur. Bu depresyonda hormon değişimleri ile açıklanabilmektedir. Hormon salınımlarına duyarlılık kadından kadınadeğişmektedir.
Doğum sonrası depresyona katkıda bulunan bir sürü başka faktöründe olduğuna inanılmaktadır.
• Hamileliğin bitimi: özellikle zevkli bir hamilelik geçiren annelerde bunun bitimi ile sizi bir keder kaplayabilir. Ayrıca uzun zamandan beri ilgi odağı olan sizken yerini çocuğunuz almıştır.
• Artık anneyi bekleyen uykusuz ve yorucu geceler: özellikle bazı evlerde bebek için daha fazla çaba gösteren anne olurken bunun farkında olunup takdir edilmemesi ve tüm ilginin bebek üzerine yoğunlaşması anneyi hayal kırıklığına uğratır.
• Hastanede kalma: siz biran önce eve dönmeye hevesli iken çıkan bazı sorunlar nedeni ile hastanede kalışınızın uzaması sizi hayal kırıklığına uğratabilir.
• Fiziksel rahatsızlık ve ağrı:
• Yetersizlikhissi: yeni bir anne rolü üstlenmek size zor gelebilir. Eğer tamamen acemi iseniz “neden bakamayacağım birbebek doğurdum ki?” diyebilirsiniz. Eğer anne rolünde paralı bir iş yaparken gördüğünüzden daha az saygı görüyor iseniz o zaman kendinizi daha az değerli bir kişi gibi görebilirsiniz. Ve kendiniz hakkında iyi hissetmemek umut kırıcı olabilir.
• Suçluluk hissetmek. Belki hamile kaldığınızda bu bebeği istemediniz ve şimdi isteseniz bile suçluluk hissediyorsunuz. Yada bebeği ilk gördüğünüzde güzel olmadığını düşündünüz veya annelik duygusundan zevk alamıyorsunuz ve kendinizi suçlu hissediyorsunuz. Veya yakıngelecekte işe dönmeniz gerektiğini düşünüp bebeğiniz için üzülüyor ya da yeterli bir gelir getiremediğiniz için suçluluk duyuyorsunuz. Sebebi ne olursa olsun suçluluk hissi çok yıpratıcı ve moral bozucu olabilir.Bütün bunların gerçek bile olsa geçici durumlar olduğunu ve herşeyin düzeleceğini düşünüp kendinizi telkin etmelisiniz.
• Eski siz için kederlenmek. Kaygısız muhtemelen keriyerinize yönlendiğiniz günler bebeğinizin doğumu ile beraber artık geride kalmıştır(en azından geçici olarak). Aynı zamanda siz yada eşinizle bir çift olarak ikiniz, zaman alan hobileriniz,dersler sinemalar gerçekçi olarak biraz askıya alınmalıdır.
• Görünüşünüz konusunda mutsuzluk. Eskiden şişman ama hamileydiniz, şimdi ise sadece şişmansınız. Hamilelik kıyafetlerini giymeye tahammül edemiyorsunuz ama başka bir şeylerde olmuyor. Bu durumdan kurtulmak için biraz karalı ve sabırlı olanız gerekli.
• Destek eksikliği. Eğer ailenizden ve arkadaşlarınızdan, ama özellikle kocanızdanyeterli destek göremiyorsanız o zaman yeni annelik göreviniz zorlu ve moral bozucu olabilir.
• Bebekle ilişkisi olmayan stresler. Aile, iş, parasal sorunlar da doğum sonrası depresyona sebep olabilirler.
Doğum sonrası depresyon için zaman geçmesi ve biraz sabırlı olunmasından başka kesin bir tedavi olmamasına karşınsıkıntılarınızı en aza indirmek ve kendinizi rahatlatmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.
•Eğer moral bozukluğunuz hastanede başlarsa kocanızdan onunla biraz başbaşa kalmayı isteyin. Eğer fazla gevezelik sinirlerinizi bozuyorsa gelen ziyaretçi sayısını sınırlayın. Yada sizi en çok eğlendirenleri davet edin. Eğer hastane ortamı moralinizi bozuyorsa erken ayrılma konusunda doktorunuz ile konuşun.
• Kendinizi halsiz hissediyorsanız diğerlerinden yardım isteyin bebeğiniz uyurken dinlenmek ve kestirmek için fırsat kollayın. Bebeğinizi beslediğiniz zamanları dinlenme dönemleriniz olarak değerlendirin ve rahat bir pozisyonda besleyin bebeğinizi.
•Gücünüzü toplamak için en iyi diyeti uygulayın ve gerekirse doktorunuzun tavsiye edeceği vitaminleri kullanın. Özellikle bazı insanlarda depresyona neden olabilecek çikolata ve şekerden kaçının.
•Mümkün olduğunda eşinizle yemeğe çıkın, güzel giyinin ve romantik ortamlar yaratın. Bu işi evde yapıyorsanız bebeğinizin romantik ortamınızı kesmeye karar vermesi halinde mizah anlayışınızı kaybetmeyin.,
•Eğer kendinizi önemsiz ve değerinizi kaybetmiş gibi hissediyorsanız bu duyguları eşiniz ile paylaşın. Ona sizinde en az bebek kadar ihtiyacınız olduğunu farketmemiş olabilir.
•Kocanızdan, annenizden ve komşularınızdan size yardımcı olmalarını isteyin. İhtiyacınız olan tüm bu yardımı bu şekilde alamıyorsanız ve maddi imkanınızda varsa kendinize günde en az iki saati ayırmak üzere bir yardımcı tutun.
•Kendinizi iyi hissetmek için iyi görünün. Tüm gün etrafta dağınık şaçlarla ve sabahlıkla gezmek herkesin moralini bozabilir. Kocanız sabah çıkmadan bebekle ilgilenirken siz bir duş alın ve makyajınızı da yapın.
•Evden dışarı çıkın. Bebeğinizle beraber yada bebeğinize bakabilecek bir gönüllü bulabilirseniz yalnız arkadaşlarınızı ziyarete gidin.
•Aktif olun. Egzersiz yapmak bunalımı önler ve kendinizi daha güçlü hissedersiniz.
•Kendinize zaman yaratın. Bu gerçekten özellikle günümüzün çalışan anneleri için önemlidir. Bu zamanlarda yalnız kendiniz ile ilgili şeyler yapın; kuaföre gidin, kitap okuyun, alışveriş yapın.
•Eğer perişan halinizi anlayacak birilerini istiyorsanız, yeni annelerle biraraya gelin ve dertlerinizi paylaşın.
•Eğer deprsyonunuz bir haftadan uzun sürdüyse ve bir de uykusuzluk eklendiyse, iştahınız azaldıysa, kendinize ve ailenize karşı ilginiz azaldıysa, kendinizi çaresiz ve umutsuz hissediyorsanız, kontrolünüzü kaybetmiş gibi hissediyorsanız, bebeğinizin gitmesini ve keşke hiç gelmemiş olmasını istiyorsanız, bebeğinize zarar verme korkularınız ve halusilasyonlarınız varsa o zaman derhal bir uzmanın yardımına başvurun.
Doğum sonrası depresyonda uzman terapisine gerek duyma ender rastlanan bir durum olsada bir çok kadın bu duruma gelmekte ve yardıma ihtiyaç göstermektedir. Bir ihtimal sizde onlardan biriyseniz ve burada açıklanan depresyon belirtilerinden bazılarını gösteriyorsanız hemen bir uzman tanısı alın. “Canım bu sadece yeni bebeğin dolayısıyla hiseetiğin bir sıkıntı, geçer.” Gibi sözlerle geçiştirilmesine izin vermeyin.
Uzamış bir anne depresyonu bebek anne ilişkisini bozar ve bebek için zararlı olabilir
 

Benzer İçerikler

K
Cevaplar
0
Görüntüleme
972
Krizantem
K
ASİMELEK
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
ASİMELEK
ASİMELEK
PaSikA
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
PaSikA
PaSikA
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
954
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst