Doğumdan sonra diyete ne zaman başlamalıyım?

Uzman SühaN

Administrator
Doğumdan sonra diyete ne zaman başlamalıyım?
doğum kilolarını hızla verme,doğum kiloları nasıl verilir,doğum sonrası fazla kiloları verme,doğum sonrası fazla kilolardan kurtulma,doğum sonrası diyet hakkında bilgiler


d.jpg

hamilelik sonrası hem yeni yaşama alışmak hemde alınan kiloları vermek anne için zorlu bir süreçtir. Ancak, doğum sonrası kilo verme hızı ve zamanı hamilelik süresince alınan kilo ile ilgilidir.

hamilelik döneminde 9 - 12 kg alarak hamileliğini normal tamamlamış bir anne, ilk altı ayın sonunda dengeli beslenme ve etkin süt vererek normal kilosuna kavuşabilir. hamilelik döneminde 18 -30 kg gibi aşırı kilo almış annelerin ise normal kilolarına kavuşmaları daha uzun zaman alabilir.

Emzirme dönemiyle birlikte anne kilo kaybetmeye başlar. Sütün veriminin artması için aşırı yağlı ve şekerli yiyen, yanlış beslenen anneler ise tam tersi süt verirken kilo alabilirler. Hatta doğum sonrası kilolarının üzerine çıkan anneler dahi olmaktadır. Emzireme döneminde anne her gün yaklaşık 6 - 7 çay bardağı yani 700 ml süt salgılar. Bunun için harcanan kalori ise her gün 500 - 700 kalori civarındadır. Bu sebeple emzirirken dengeli beslenen ve yeterli sıvı alan anne, eğer doğumu normal kiloyla bitirdiyse altı ay sonunda doğumda aldığı ve süt üretmek üzere depoladığı fazla kilolardan kurtulur.

Anne, 6. ayın sonunda doğum kilolarından kurtulamadıysa, kademeli bir şekilde diyet yapmaya başlayabilir. Ayrıca, doğum sonrası egzersiz ve spor da ilk 6 ay ertelenmelidir. Özellikle ağır sporlardan mutlaka uzak durulmalıdır. Ancak, hafif yürüyüş tarzındaki egzersizlerin bir sakınca yoktur.

Emzirirken yapılan diyet ya da doğru beslenme ilkelerinin en başında bol su tüketmek gerekir. Yetişkin bir insan günde 1,5-2 lt su içerken emziren bir anne için bu miktar 4 litrelere kadar çıkabilmektedir. Hem kilo kaybı için hem de süt miktarı için su içilmesi çok önemlidir.

Bir diğer önemli nokta ise öğün atlamamaktır. Her diyet tedavisinde olduğu gibi emzirirken beslenmede de ara öğün çok önemlidir. Emzirmenin başladığı anda yavaş yavaş kan şekerinde düşme olur ve bu ani açlık hissi doğurabilir.

6 aylık emzirme dönemi hafif bir beslenme programı ile atlatıldıktan sonra daha emin ve kurallı bir diyet izlenebilir. Haftada 500 gr ile 1 kg arasında kilo kaybı hedeflenerek anneye özel kalori ve beslenme programı belirlenebilir. Anne hamilelik sonrası hayatına uyum sağlarsa hamilelik öncesi ağrılığına geri dönmesi çok kolay olacaktır.
 
Üst