Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Doğumunu Erteleyebilen Canlı

  Konu, 'Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  İnsanlar için gerçekleşmesi imkansız gibi görünen pek çok şey, hayvanlar tarafından şaşırtıcı bir rahatlıkla yapılabilir. Örneğin insanlar hamilelik süresini uzatamaz ama bazı canlılar bunu Allah'ın ilhamı ile kolayca yapabilirler.
  Yüce Allah, insanların Kendi varlığını, "kolay ve şüpheye yer kalmayacak derecede" fark edebilmeleri için, akla, zekaya ve hatta bazen bir beyne bile sahip olmayan canlılara hayranlık uyandıran işler yaptırır. Bunlar arasında en sık karşılaştığımız ve belki de en az önemsediğimiz canlı türlerinden biri ise sivrisineklerdir.

  Uçuşundaki üstün tasarımından, yumurtaları için toprağın nemini ve sıcaklığını ölçmesine ve kamuflaja kadar birçok olağanüstü yeteneğe sahip olan sivrisineklerin en önemli özelliği, hiç şüphesiz Yüce Allah'ın Kuran'da örnek gösterdiği canlılardan biri olmasıdır. Bir yaratılış delili olan sivrisineğin tüm bunların yanı sıra bilinmeyen başka bir özelliği daha vardır: Doğumunu
  geciktirebilmesi…


  Yağan Yağmura Aldanmayan Küçük Canlı

  Sivrisinekler yağmurlarla birlikte üremeye başlayan canlılardır. Ancak bazı sivrisinek türleri yumurtlama dönemleri gelmiş olmasına rağmen ilk yağmurdan sonra değil de, ikinci hatta üçüncü yağmurlardan sonra yumurtlarlar. Bu tedbir sayesinde sivrisinek nesli bir nevi koruma altına alınmış olur.

  Sivrisineklerin yumurtalarını bırakmayı geciktirmelerinin önemli bir nedeni vardır. İlk yağmurlarla oluşan zemin neminin ve yerüstü su birikintilerinin kısa zamanda kuruma ihtimali çok yüksektir. Bu ise larvaların kuru yerde kalmaları, dolayısıyla gelişememeleri demektir. Bu bir ihtimaldir ancak sivrisinek bu ihtimali önceden bilirmişcesine hareket eder ve çok isabetli davranır. İlk yağmura aldanmaz ve yumurtlamak için daha sonraki yağmurları bekler.

  Bu durum akla bir soru getirir: Sivrisinek ilk yağmur sonucunda topraktaki nemin yeterli olmayacağını, su birikintilerinin kısa zamanda kuruyacağını nereden bilmektedir? Sivrisineğin böyle bir tedbir alması için buharlaşma etkisinden haberdar olması ve "Bu daha ilk yağmur, zamanla toprağın içindeki ve yüzeyindeki su buharlaşabilir, bu yüzden yumurtlamak için bir süre daha beklemeliyim" diye ciddi bir şekilde düşünmesi gerekir.

  Ancak tüm bunların, aklı ve şuuru olmayan bir sivrisinek tarafından düşünülmesi elbette ki imkansızdır. Bütün ömrü birkaç hafta olan her dişi sivrisinek, ihtiyacı olan bilgilere doğuştan sahiptir. Peki bu bilgileri onlara kim öğretmiştir?

  Şüphesiz sivrisinek, diğer bütün canlılar gibi göklerin ve yerin Rabbi olan Allah'ın ilhamıyla hareket etmektedir. İnsan dahil her canlı -farkında olsa da olmasa da- Allah'ın kesin kontrolü altındadır.

  Zor Günlerden Sağ Çıkabilmeyi Başarmak…

  Sivrisinekler, yumurtalarını yaz aylarında ya da sonbaharda bırakırlar. Bulundukları yerin ısısı, sivrisinek larvalarının gelişebilmesinde önemli bir faktördür. Isı belirli bir dereceye ulaştığında (en az 100Co, en fazla 300Co) gelişme hızlanabilir, bu sınırlar aşıldığındaysa ya gelişme yavaşlar ya da larva ölür.

  Larvaların bu hassas durumlarına karşın yumurtalar, kuraklığa ve soğuğa karşı oldukça dayanıklıdırlar. Gereken koşullar oluşmazsa çatlamadan, yağmurların yağmasını ve hava sıcaklığının artmasını bekleyebilirler.

  Süresi dolmuş olmasına rağmen çatlamayan ve havanın uygunluğunu bekleyen bir yumurta!..

  Mucizevi Tedbir: Isı-Nem Sigortası

  Gereken şartlar oluşmazsa, yumurtanın gelişmesi durur. Bu bir ölüm türü değildir, sadece şartlar iyileşene kadar alınmış bir tedbirdir. Genellikle yumurta evresinde görülen bu gecikme hareketine "diapoz" denir.

  Yumurtanın büyümesi için gerekli olan nem ve ısı yeterli olmadığı zaman gelişme durur ve yumurta bozulmadan yıllarca varlığını sürdürür. Yani yumurtada bir nevi ısı-nem sigortası bulunmaktadır. Şartlar uygun olmadığında sigorta devreye girer ve yumurtanın gelişim programını durdurur.

  Bu özellik sivrisinek neslinin devamını sağlaması açısından son derece önemlidir. Örneğin bir tür çöl sivrisineği, 1-2 yıl sonra bile çatlayabilen kalın kabuklu yumurtalar bırakır. Bu yumurtalar hiç bozulmadan seneler sonra çatlar ve içindeki larvalar sanki hiçbir şey yokmuş gibi gelişme evrelerini tamamlar. (Harun Yahya, Sivrisinek Mucizesi)

  Sinekteki Programlama

  Bu konuda hangi kaynağa başvurulursa başvurulsun embriyoların bir programa göre hareket ettikleri sonucu değişmez. Bu program embriyonun anne karnında veya yumurtada geçirdiği gelişim programıdır ve bir bakıma bilgisayar programına benzer. Programın bütün detayları ise hücre çekirdeğinde bulunan DNA molekülüne yazılmıştır.

  Sivrisineklerde de bu programdaki emirler uygulanır ve gerektiğinde yumurtaların gelişimi durur.

  Ancak burada aydınlatılması gereken bir nokta vardır: Embriyodaki bu program nasıl oluşmuştur?

  Embriyoyu oluşturan hücrelerin her biri bu programa itaat etmekte ve toplu hareket ederek gelişmeyi durdurmaktadır.

  Bu olağanüstü durumun tek bir açıklaması vardır. Bütün hücreler Allah'ın ilhamıyla hareket ettikleri için bu şuurlu hareketleri yapabilirler.
  kaynak:webturkiyeportal.com
   
 2. no man no cry

  no man no cry Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  14 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  161
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Doğumunu Erteleyebilen Canlı
  emeğine sağlık ÇİTOS.öğrendim ii oldu.hatta çok oldu.
   
 3. esena

  esena Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2008
  Mesajlar:
  3.498
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  TRABZON
  Cevap: Doğumunu Erteleyebilen Canlı
  paylaşım için saol bu güzel bilgiler için
   
 4. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Cevap: Doğumunu Erteleyebilen Canlı

  bunu bilmiyordum ilk defa duydum saol bilgiler için ellerine sağlık Çitosum
   
 5. İzmirella

  İzmirella Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  24 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.370
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Doğumunu Erteleyebilen Canlı teşekkürler çidoşş ..

   
Doğumunu Erteleyebilen Canlı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sık doğumlar problemlere gebe

  Sık doğumlar problemlere gebe

  dr yıldız tanrısever yıldız tanrısever yildiz tanrisever iletişim telefon Sık doğum yapan kadınların sağlık kontrollerine ağırlık vermesi gerektiği belirtildi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Yıldız Tanrısever, sık doğum yapan kadınların, “ilk ikisinde bir problem çıkmadı, bundan sonrada çıkmaz” diyerek sağlık kontrolü yaptırmamalarının hem kendi, hem de bebeğin sağlığını tehlikeye...
 2. Simbiyoz Canlılar

  Simbiyoz Canlılar

  simbiyoz canlılar simbiyoz simbiyotik canlılar simbiyotik yaşam örnekleri canlılarda "Simbiyoz" kelimesi, "birlikte yaşama" anlamına geliyor. Doğada türler arası olumlu ilişkiler, genel olarak simbiyoz olarak adlandırılıyor. İki veya daha fazla türün bu tip bir birlikteliğinden her iki tarafında yarar sağlaması durumuna göre, simbiyoz 3e ayrılıyor. Komensalizm...
 3. Canlı canlı dansöz oynatın

  Canlı canlı dansöz oynatın

  dansöz oynat ankara dansözleri ankara dansöz ankaralı dansözler oynat video Baya eğlenceli buyrun bakalım... Çal Oynasın
 4. Erken doğumlar engellenebilir

  Erken doğumlar engellenebilir

  erken doğum nasıl engellenir Doğum sancılarının başlamasına neden olan hormonların tespit edilmesi ile birçok erken doğum önlenebilecek... Doğum sancılarının başlamasına neden olan hormonları tespit eden Avustralyalı bilim adamları, gelecekte erken doğumları önleyebileceklerini, hatta doğum sancılarını öne alabileceklerini umuyor. Journal of Clinical Endocrinology & ****bolism dergisinde...
 5. Sezaryen Doğumlar Neden Arttı?

  Sezaryen Doğumlar Neden Arttı?

  sezaryen doğumları, artış sebepleri, avantajları, dezavantajları, yapılması gerekenler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Normal doğumun en sağlıklı doğum yöntemi olduğu bilinmesine rağmen,ne yazık ki sezaryen doğum keyfi olarak seçilmektedir.Sebebi ise doğum sancılarının çekilmemesidir.Fakat sezaryenin bir cerrahi müdahale yöntemi olduğunu gözardı denen...

Sayfayı Paylaş