1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Dokuz aylık seri sona erdi - FED

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  ABD Merkez Bankası (FED), dokuz aylık faiz indirim periyoduna son verdi. FED dünkü toplantısının ardından piyasa beklentilerine uyarak faizleri değiştirmedi ve yüzde 2'de bıraktı.


  FED, geçtiğimiz yılın eylül ayında zayıflayan ekonomiyi canlandırmak ve resesyon kaygılarına son vermek için faiz indirimlerine başlamış ve yüzde 5.25 olan faizleri aradan geçen sürede yedi kez indirmişti.

  FED'in iki gün süren haziran toplantısında ise piyasanın beklediği gerçekleşti. Önceki toplantıda faiz indirimlerinin duracağının sinalini veren FED piyasayı yanıltmadı ve yüzde 2 seviyesinde bulunan faizleri değiştirmedi.

  Toplantının ardından yapılan açıklamada FED yükselen petrol ve diğer emtia fiyatları nedeniyle ekonominin üzerine çöken enflasyon baskısına işaret etti. FED ayrıca, geçtiğimiz dönem yapılan faiz indirimlerinin önümüzdeki dönemde ekonomik büyümeye destek vereceğini açıkladı.

  FED'in kararının bankanın ekonomik yavaşlamadan ziyade enflasyona odaklandığının bir göstergesi olduğunu kaydeden uzmanlar, enflasyona vurgunun devam etmesi halinde faizlerin önümüzdeki dönemde artış trendine girebileceğini belirtiyorlar.

  hurriyet.com


   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Dokuz aylık seri sona erdi - FED
  FED Açıklaması

  ABD Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından yaptığı açıklamada dikkat çeken cümleler şöyle:  "FED yaptığı toplantının ardından faizleri yüzde 2 seviyesinde bırakma kararı almıştır.
  Son gelen veriler ülkedeki ekonomik aktivitenin genişlemeye başladığını göstermekle beraber hanehalklarının harcamalarındaki sıkılık kısmen devam etmektedir. Buna karşılık işgücü piyasası rahatlamış, finansal piyasalardaki stres kontrol edilebilir hale gemiştir. Sıkı kredi koşulları, gayrimenkul piyasasındaki gerileme ve enerji fiyatlarındaki yükseliş önümüzdeki birkaç çeyrek boyunca ekonomi üzerinde baskı oluşturmaya devm edecektir.

  FED enflasyonun önümüzdeki aylarda ve 2009 boyunca yavaşlayacağını tahmin etmektedir. Buna karşılık enerji fiyatlarındaki ve bazı emtialardaki artış ile enflasyon beklentilerindeki yükseliş, enflasyon görünümüne ilişkin belirsizliğin üst seviyelerde seyretmesine neden olmaktadır.

  Ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyecek riskler varlığını sürdürmesine karşın, bir şekilde bu risklerin etkisi azalmaktadır.

  Buna karşılık enflasyona ilişkin riskler gücünü korumaktadır.''  hurriyet.com
   
 3. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Dokuz aylık seri sona erdi - FED
  Uzmanlar, FED'in faiz değiştirmeme kararını nasıl yorumladı?

  UBS Kıdemli Ekonomisti James O'Sullivan: FED'in açıklaması beklentilere yakın geldi. Ama açıklamada önümüzdeki döneme yönelik faiz politikaları hakkında bir ipucu yok.

  Joe Manimbo, Ruesch International Döviz işlemcisi: Bence FED'in açıklaması önümüzdeki dönem için olası bir faiz artışını işaret ediyor. Bu da açıkça dolara yardımcı olacaktır.

  Greg Salvaggio, Tempus Consulting yöneticisi: Bence piyasanın beklediğiniden biraz daha iddialı bir açıklama geldi. FED açıkça enflasyonist risklerin arttığını söylüyor. Bu da uzun vadede dolar lehine olabilecek bir gelişme.

  Robert Dye, PNC Financial Kıdemli ekonomisti: FED açıklamasında açıkça enflasyona yönelik gelişmelerin yakından izleneceği mesajı var. Ancak biz FED'in yıl sonuna kadar faizlerde bir değişikliğe gideceğini düşünmüyoruz.

  hurriyet.com
   
Dokuz aylık seri sona erdi - FED konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ergenekon'da cephane avı sona erdi

  Ergenekon'da cephane avı sona erdi

  Ergenekon soruşturması kapsamında Ankara ve Hatay'da yapılan kazılar sona erdi, cephane bulunamadı. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan İbrahim Şahin’in evinde bulunan krokiden yola çıkarak Gölbaşı'nda yapılan kazıda cephanelik bulunmasının ardından Ankara'da dört noktada ve Hatay'da dün başlatılan kazılar bugün sona erdi. Atatürk Orman Çiftliği’nde Atatürk Evi’nin de bulunduğu bölge...
 2. Gazze zirvesi sona erdi

  Gazze zirvesi sona erdi

  Gazze için dünya liderler Mısır'da bir araya geldi. Zirveden Gazze için işbirliği kararı çıktı. Öncelik insani yardımlarda! Dünya liderlerini Mısır ve Fransa'nın eşbaşkanlığında Şarm El Şeyh'te bir araya getiren Gazze konulu zirve sona erdi. Zirvede öncelik İsrail'in tepkilere rağmen kapattığı insani yardım koridorunda! İşte zirvede konuşulanlar; Türkiye'den Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün...
 3. Nevruz olaysız sona erdi

  Nevruz olaysız sona erdi

  Türkiye genelinde yurdun çeşitli yerlerinde düzenlenen Nevruz kutlamaları olaysız sona erdi. İstanbul Valisi Muammer Güler ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da Nevruz ateşinden atlayanlar arasındaydı. Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gelen bilgilere göre başta İstanbul, Diyarbakır, Mersin,...
 4. Uzay yürüyüşü sona erdi

  Uzay yürüyüşü sona erdi

  Steven Swanson ile Richard Arnold'un uzay yürüyüşü problemsiz bir şekilde sona erdi. Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (UUİ) yeni güneş panellerini yerleştirmek üzere uzay yürüyüşüne çıkan astronotlar Steven Swanson ile Richard Arnold, uzay mekiği Discovery'nin en önemli misyonu olan panelleri yerleştirme işlemini başarıyla tamamladı. Swanson ve Arnold'un bazı kablo bağlantılarını yaparken...
 5. Manga - Sessizlik Sona Erdi

  Manga - Sessizlik Sona Erdi

  sızladı sinanın tüm kemikleri Bilin bakalım bu laflar kime yazıldı, şu üç yılda kimler kaşındı Sabrımız fazlasıyla sınandı, maNga geldi kimler dağıldı Sessizlik sona erdi beyler, çok konuştu bu çirkefler Başımıza otorite kesilene kadar adam olmayı öğrensinler Dost dediğimiz adamlar gelmiş artistlik yapıyor bize şimdi Bir de öğrendik ki arkamızdan konuşur olmuşlar …. gibi Bahçesinde kahpelik...

Sayfayı Paylaş