1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  dolby digital

  Konu, 'Tatlı Evim' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  VHS ve DVD'ler için geçerli olabilen ses formatları Mono: "Monofonik"in kısaltması olan mono, temel video ses formatıdır. Tek bir audio kanalından ibarettir ve bu ses formatı genellikle eski filmlerde bulunur.
  Stereo: "Stereofonik"in kısaltması olan stereo, ses kaydını iki ayrı kanala ayırarak sesi yönlendirir.
  Spatializer 3-D Stereo: Spatializer 3-D Stereo, iki kanallı sesin Surround gibi duyulması yanılsaması sağlar. Bu özellik, iki kanallı ses sistemiyle ya da Dolby Surround ile Surround ses sisteminin netliğine ulaştığınız duygusunu verir.
  Dolby Surround 2.0: Bu ses formatı, iki kanallık bir ses mix'inden dört kanallık bir ses "matrisi" oluşturur (ön sağ, ön sol, merkez ve geri). Bu formatın Dolby Digital'den farkı, dört ses kanalının tam erişim sağlayamaması ve hala iki speaker gereken merkez kanalının yönlendirilmiş etkiyi sağlayamayan bir mono kanal olmasıdır. Ancak Dolby Surround, yıllardan beri evlerde ve pek çok sinema salonunda kullanılan standart bir ses formatıdır.

  Yalnızca DVD'ler için geçerli ses formatları
  Dolby Digital 5.1: Bu dijital ses formatı, bir bass kanalıyla birlikte, tamamen birbirinden ayrı ve yönlendirilmiş altı kanallı ses sağlar: merkez, ön sol, ön sağ, arka sol, arka sağ ve geri. Tüm DVD Player'lar bu ses formatı için çıkışa sahiptir, ancak duyabilmek için ayrı bir receiver/decoder'a ihtiyacınız vardır. Bu format, tek bir DVD'de farklı ses kayıtlarına (örneğin farklı diller) uygun olması için sıkıştılmıştır.
  DTS Dolby Digital 5.1: Bu altı kanallı dijital ses formatı, DTS sinyallerinin Dolby Digital kadar sıkıştırılmamış olmasıyla farklılaşır. Bu durum, DTS ses kayıtlarına CD'den daha iyi bir ses kalitesi, daha yüksek "boom", daha temiz "sessizlik" ve ayrı kanallar arasında sıfır ses "sızıntısı" özelliklerini kazandırır. DTS formatı, orijinal filmin ses kaydına çok yakın bir netlik sağlar.
  Şu ana kadar DTS Decoder'li DVD çalar üretilmemiştir. Ayrı olarak alınması gereklidir. DVD Player'ınız DTS çıkışına ve anfiniz DTS Decoder'ine sahipse, DTS ses formatını kullanabilirsiniz.

  DVD'lerdeki bölge tanımı ne anlama geliyor?
  DVD'lerin çoğu, üreticileri tarafından sadece belirli bir coğrafi bölgede oynatılabilecek şekilde hazırlanır. Bölgesel olarak kodlanmış DVD'ler genellikle sadece aynı coğrafi bölgede üretilmiş DVD çalarlarda gösterilebilir.
  1. DVD'lerin kodlanması altı ayrı coğrafi bölgeye göre düzenlenmiştir. Türkiye, Avrupa ülkelerinin de içinde bulunduğu 2. Bölge'dedir. Bu nedenle, Türkiye'ye 2. Bölge'nin dışındaki kodlarla üretilmiş DVD'ler ithal edilmemektedir.
  2. "Bölge değiştirerek istediğim DVD'yi izleyebilir miyim?", sorusunun yanıtı "Evet ama"dır. Bölge değiştirmek, internet üzerinden sağlanan "Crack" programlarla yapılabilir. Ancak crack programının sahip olduğunuz ürün ve modele uygun olduğundan emin değilseniz bu tür bir uygulamadan kaçınmalısınız.
  4. Filmlerin vizyona girmeden ve kaçak olarak çoğaltılıp gösterilmesini önlemek için bu dil grupları kodlamasına başvurulmuştur. DVD Player'ların her bölgenin programını çözmesi engellenmiş, DVD çalarlarla birlikte verilen kumandalar yalnızca bir bölgenin kodunu çözebilme özelliğine sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Son DVD çalar modelleri tüm bölge kodlarını çözebilecek şekilde üretilse de, satın alırken bunu mutlaka kontrol etmelisiniz. Eğer filmleri sadece Türkçe dublaj ya da altyazıyla seyretmek istiyorsanız, IDéEFIXE'ten satın alacağınız tüm DVD'ler Türkiye'nin de içinde bulunduğu 2. Bölge kodlamasına dahil olacakları için hiçbir sorunla karşılaşmayacaksınız.
  5. 2. Bölge kodlamasına sahip filmlerin yaklaşık %80'inde Türkçe altyazı ya da dublaj mevcuttur. Ancak yine de satın alırken, DVD'nizin içerdiği ses kayıtlarına, altyazı ve dublaj bilgilerine mutlaka dikkat etmelisiniz. Çünkü bölge ve dil arasında mutlak bir ilişki yoktur.
   
dolby digital konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Digital Kütüphane

  Digital Kütüphane

  Görme Engelliler Digital Kütüphanesine Siz De Bir Kitap Kazandırın Kıymetli kitapseverler merhaba, Bilindiği üzere görme engelliler de kasetlere okunan kitapları dinleyerek edebiyat dünyasının nimetlerinden yararlanabiliyorlar. Gönüllü insanlar çeşitli kütüphanelerin görme engelliler bölümlerine giderek bir romanı, ders kitabını yada başka bir eseri kendi seslerinden kasetlere kaydediyorlar....
 2. Canon  Digital IXUS 75

  Canon Digital IXUS 75

  Canon IXUS 75, 7 megapiksel çekim kalitesine sahip kardeş dijital kameraları arasında sıkışsa da, şık tasarımının yanında optik vizörden çok büyük LCD ekranı tercih edenler için farklı bir seçenek yaratıyor. TASARIM 130 gram ağırlığındaki IXUS 75, 92x57x20 (mm) olan boyutları ile pantolon cebine rahatça sığacak bir gövdeye sahip. Sade gümüş ve siyah renk tonları ile bütünleştirilmiş...
 3. Canon  Digital IXUS Wireless

  Canon Digital IXUS Wireless

  Dar alana iyi bir biçimde yerleştirilmiş butonları ile rahatça kullanılabilen yeni Canon Ixus Wireless'in kablosuz özelliği, makine üzerindeki kontrollere gerek olmadan da makinenin kullanılmasını sağlıyor. 5 megapiksel ile artık ortalama sayılan çözünürlükte olan IXUS Wireless, eklenen Wi-Fi kablosuz bağlantısı ve uzaktan kumanda edilebilmesi ile öne çıkıyor. IXUS Wireless kablosuz dosya...
 4. DİGİTAL OVULASYON TESTİ CLEARBLUE

  DİGİTAL OVULASYON TESTİ CLEARBLUE

  Arkadaşlar Clearblue digital testlerıne Takmış durumdayım bu ara hepsını tek tek deniyorum ben birşey anlayamadım ıkı tane ovu testı aldım dun aksam ıkısınıde yaptım aynı anda (bozukmu degılmı dıye bakmak ıstedım) sonuç buyurun .. resımde goruldugu üzere aynı anda yaptığım Testlerden bırısınde gülen yüz cıktı dıgerınde çıkmadı.. ben tabı halıylen gülen yüze kanarak dun gece ve bu sabah...

Sayfayı Paylaş