Donor Egg Nedİr? (yumurta BaĞiŞi)

Mirmiga

Yeni Üye
Üye
Donor Egg Nedİr? (yumurta BaĞiŞi)
donör yumurta yumurta donörlüğü taşıyıcı anne arıyorum donörü kiralık anne arıyorum
Bu işlemde yumurta gelişimi mümkün olmayan hastalara, genç hastalardan alınan yumurtalar ile elde edilen embryolar transfer ediliyor. Bu uygulama Türkiye'de kanuni olarak mümkün değil.
Yumurta gelişimi olmayan hastalara ve gelişimi de mümkün olmayan hastalara sağlıklı ve genç kadınların yumurtaları eşinin spermi ile döllendirilerek elde edilen embriyolar transfer edilmektedir.Türkiyede yasal değildir.Ama bütün dünyada bu işlem yapılmaktadır.Türkiyeden de isteyen kişiler yurtdışında bu işlemi yaptırarak çocuk sahibi olabilmektedirler.Genelde kızkardeş veya diğer ikinci dereceden akrabaların yumurtaları tercih edilmekte bu da yoksa yabancı seceneğine bakılmaktadır.
Tüm dünyada Avrupa ve Amerika da 21-35 yaşlarında donor merkezlerine başvuran sağlıklı bayanlardan uzun incelemeler sonunda seçilerek alınmaktadır.Anne olmayan bir kişinin bazı duyguları tam olarak bilemiyeceği düşünülerek genelde bir yada iki çocuğu olan kişiler seçilmektedir.Yalnız cocuğu olan ve yaşayan bir anne yumurtanın önemini kavrayabilir.diye düşünülmektedir.Yumurta verecek kişilerin finansal durumları da dikkate alınır.Yalnız para için bu işi yapmamaları gerekmektedir.Amaç yardım ve karşısındaki insanı mutlu etmek olmalı ki doktor görüşmeleri,iğne ve takiplere dayanabilsin.Aksi takdirde alınan paraya değmeyeceğini düşünüp vazgeçebileceği göz önüne alınmaktadır.Yumurta bağışı yapacak olan kişinin sağlık soy geçmişi araştırılır
Yumurta bağışına katılacak kadınlardan azami 3-5 arası yumurta alınmaktadır.Başka alınmamaktadır.Ayda yaklaşık başvuru 300 adet olduğu halde bunları yalnızca 3-4 tanesi bağış için kabul edilmektedir.Yumurta bağışı yapan olan kimseler genellikle kendilerini bu bağışı yaptıktan sonra birilerine yardım ettikleri ve sans verdikleri için çok özel hissettiklerini belirtmişlerdir.
NEDEN YUMURTA BAĞIŞI YAPIYORLAR
Yumurta bağışı yapan hanımların çoğu;
 • Zekalarının yüksek olduğuna ve doğacak cocuklarında çok zeki olacağına inanıyorlar
 • Çocuklarının cok guzel olduğuna inaıyorlar
 • Çocukların kendi hayatlarındaki öneminin cok fazla olduğunu düşünüyorlar.
 • Kendi çocukları için finansal destek yaratıyorlar.

YUMURTA BAĞIŞI YAPACAK KİMSELERİN
- 21-31 Yaş arasında olmaları gerekiyor
 • Sigara kesinlikle kullanmamaları
 • Kesinlikle alkol almamaları
 • Tam bir sağlık muayenesinden geçmiş olmaları
 • Ailelerinde hiçbir genetik rahatsızlık olmaması
 • Aids ve benzeri bulaşıcı hastalık testlerinden kesinlikle geçmiş olmaları
 • Mutlaka bir yada 2 cocuklarının olması gerekmektedir.

IVF TEDAVİSİNE GİRMİŞ VE COCUĞU OLMUŞ ÇİFTLERDE FAZLA OLAN YUMURTALARINI BAĞIŞLAMAKTADIRLAR
Daha önce kısırlık tedavisi gören çiftler ilaçlama nedeniyle elde edilen ( bir defada 20 yumurta elde edilebilmekte bunlardan yalnızca 3 tanesi ana rahmine verilmektedir)fazla yumurtalarını cocukları olduktan sonra yumurta bozukluğu nedeniyle olmayan çiftlere verilmesi için hastahaneye bağışlamaktadırlar.kimlik hiçbir şekilde belirtilmemektedir.
KİMLER YUMURTA BAĞIŞINI KABUL EDEBİLİYOR?
- Rahimi yada yumurtalıkları herhangi bir rahatsızlık nedeniyle alınmış olanlar,
 • Yumurta bozukluğu nedeniyle hiçbir sekilde döllenme yeteneği olmayanlar,
 • Herhangi bir hastahanede Tüp bebek tedavisi görüp hiçbir sekilde sonuc alamıyan ve bunu raporlarla belgelemiş kadınlar,
 • Menapoza girmiş olan kadınlar,
 • 40 yaş üstü olup yumurta veremeyen kadınlar
 • Kanser yada benzeri rahatsızlıklar nedeniyle yumurtalıkları ilaclardan ve kemoterapiden zarar görmüş kadınlar yumurta bağışına kabul edilebiliyorlar.

DONOR SPERM NEDİR?
Çeşitli nedenlerden dolayı testislerinden sperm hicbir sekilde elde edilemiyen ve bu nedenle cocuk sahibi olamayan kişilerin ve bir erkeğe bağımlı kalmadan yada evlenmeden cocuk sahibi olmak isteyen bayanların dünyada sıklıkla basvurduğu bir işlemdir.
KİMLER SPERM BAĞIŞI YAPABİLİYOR?
 • Yaşları 19-8 ila 44yaş arasında olması gerekiyor
 • Başvuruda bulunan kişilerin ailelerinin de onayı gerekmekte
 • Sigara ve alkol kesinlikle kullanmaması gerekmektedir
 • Örnek verilen sperm 6 ay kullanılmamakta 6 ay sora tekrer örnek alınarak herhangi bir aids hepatit B gibi hastalık belirtileri verip vermediği kontrol edilmektedir.
 • İkinci örnekte sagliklı çıkarsa ilk örnek kullanılmaktadır.Bu her 6 ayda bir tekrar edilir.
 • Ailesinde genetik hiçbir rahatsızlığının olmaması gerekmektedir.Bu ilgili kliniklerin genetisyenleri tarafından araştırılmaktadır.
 • Adaylar başvuru formundan sonra kişisel mülakat yapılıp kişinin psikolojik yapısı incelenir.
 • Vericiler içinde yapılan elemeden sonra basvuruların yalnızca yüzde üçünün vericiliği kabul edilir.
SEMEN ANALİZİ
Analiz için alınan herbir semen örneği, hacim, ph, sayma, kendiliğinden hareket edebilme, ileri gitme, yaşayabilirlik, anormallik ve beyaz kan hücresiler olarak değerlendirilir. örnekler, post-thaw analizi için dondurulurlar ve sonradan erinilirler .Bu standarda göre semen örneği kendiliğinden hareket edebilen cells/ml ve 35% kendiliğinden hareket edebilmesi gereklidir. 20 milyon sperm toplamında minimum standart verilere ulaşamayanların başvurusu kabul edilmez. başvuran kişi, dışlanılır.
HOST UTERUS (Kiralık rahim yada kiralık anne)
Rahimlerindeki bir sorun nedeniyle anne olamıyan kadınların başvurduğu yöntemlerden biridir. Bunlar:
1. Kanser nedeniyle rahim kullanılmaz duruma gelmiş olabilir
2. Yaş nedeniyle rahimin tutmaması söz konusu olabir.
3. Herhangi başka bir nedenden dolayı veya yüzde onbeş bilinmeyen sebeblerden dolayı hamile kalamadığı tesbit edilmiş olabilir.

Annenin yumurtasi ile babanın sperrmleri labaratuar ortamında döllendikten sonra kiralık annenin rahimine yerleştirilir. Eğer annenin yumurtalarında da bir sorun varsa isterse kiralık annenin veya çiftin kendi sececegi başka bir kişinin yumurtaları da babanın spermiyle döllenip kiralık annenin rahimine yerleştirilir. Bu durumda Türkiye de yasal değildir.ama bütün dünyada uygulamaları yapılmaktadır.
KİRALIK RAHİM VEYA ANNENİN SEÇİMİ
Genelde yakın akrabalardan seçilmekle beraber, bu sorunu çözebilecek akrabaları olmayan kişiler için bütün gelişmiş hastahaneler de kısırlık ve genetik servislerinde host uterus adı altında servis bulunmaktadır.Buraya başvuran ihtiyacı olan kişiler bebeklerini taşımaları için müracaatta bulunmaktadırlar.Kiralık anne adayı bu başvuranlar içinde dilediği çifti secebilmektedir.
KİRALIK ANNE NİN OLMASI GEREKEN VASIFLARI
Host uterus bservisi veren hastahanelerin bu kişilerden istediği vasıflar
- Sigara ve alkol veya başka bir bagımlılık veren nesne kullanmıyor olması
 • Sağlık sorununun olmaması,herhangi bir virüs vs taşımıyor olması
 • 24-35 yaşları arasında olması
 • Psikolojik sağlığının yerinde olması gerekmektedir.

İngiltere dışında diğer ülkelerde kiralık annelik belli bir ücret karşılığında yapılmaktadır. İngilterede çiftler yalnızca annenin doğuma kadar olan beslenme giderlerini karşılamakla yükümlüdürler.
Diğer ülkelerde hem beslenme giderlerini karşılamak hem de ücret ödemeleri gerekmektedir. Eğer çiftler ve kiralık anne kabul ederse isterlerse kiralık anneye doğum yapıncaya kadar dokuz ay boyunca kendi evlerinde bakabilirler.
 
Yumurta bağışı (Donasyon) nedir?

on günlerde sabah programlarından sağlık programlarına kadar kuşkusuz en çok tartışma yaratan konulardan biri yumurta bağışı yani donasyon. Peki bu kadar tartışılan yumurta bağışı nedir ve nasıl yapılır?

Yumurta bağışı her kısırlık vakasında uygulanabilen ya da uygulanmasına gerek görülen bir yöntem değil. Hormonal sebepler, erken menopoz, menopoz gibi nedenlerden dolayı anne olamayan kadınlar için bu yöntemin uygulanması düşünülebilir. Ancak hemen şunu belirtmek gerekir ki, yumurta bağışı ya da donasyon ülkemizde yasal sayılan bir işlem değil.
Donasyon – Yumurta bağışı - nedir?
42-15228220.jpg
Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı bilindik tedavi yöntemleri sonucunda anne olamayan kadınlar için uygulanması mümkün görünen yumurta bağışı, kadınların eşlerinden alınan sperm ile bir donörden (verici) elde edilen yumurtanın döllenmesi sonucunda gerçekleştiriliyor. Mikroenjeksiyon yöntemi ile döllenen sperm ve yumurta daha sonra kadına transfer ediliyor. Transfer gerçekleşmeden önce kadının rahim iç tabakası ilaçlarla hazırlanıyor. Rahim iç tabakasının hazırlanması için hap şeklinde veya cilde yapıştırılarak hormon kullanılıyor. Ardından sperm ile döllenen yumurta rahim içine yerleştiriliyor. Hamile kaldıktan sonraki takipler sıradan hamileliklerden farksız.
Bu işlem sonucunda doğan çocuklar verici annenin genetik yapısını taşıyor. Alıcı anne bu durumda sadece taşıyıcı durumunda kalıyor. Doğan çocuk genetik yapısının % 50’sini ise babadan alıyor.
Psikolojik boyutu
42-15537943.jpg

Yumurta bağışı sonucunda anne olan kadınlar üzerinde yapılan psikolojik değerlendirmeler, bu kadınların çocuklarına olan bağlılıkları, sevgileri, ve aile içi bağlarının normal şekilde hamile kalan kadınlardan hiç de farklı olmadığını gösteriyor. Ancak bu yönteme başlamadan önce çiftin dikkatli bir psikolojik değerlendirmeden geçmesi çok önemli.
Yumurta bağışı ülkemizde yönetmeliklerle yasaklandığından işlem ancak yurt dışında yapılabiliyor. Tedavinin ilk aşamaları (İlk muayene ve değerlendirmeler, rahmin hazırlanması ve testler) İstanbul’daki merkezlerde yürütülüyor. Daha sonraki aşama olan bağış ve transfer işlemleri ise K.K.T.C 'deki merkezlerde yapılıyor.
 
Ce: Donor Egg Nedİr? (yumurta BaĞiŞi)

SLM.ARKADAŞLAR BURAYA ÜYE OLMAMIN EN BÜYÜK NEDENİ TAŞIYICI ANNE YAZISINI OKUMAM OLDU.BU KONUYLA İLGİLENLERİN BANA ULAŞMASINI İSTİYORUM TEŞEKKÜRLER.
 
donörlük ve taşıyıcı annelik nerelerde yapılıyor

merhabalar ben yumurta bağışı veya taşıyıcı annelik nerelerde yapılıyor bilgisi olan bana yardımcı olabilirmi lütfen
 
mrb ben 26 yaşında sağlıklı bir bireyim yumurta donasyonunda bulunmak istiyorum çok zor durumdayım bana ulaşırsanız sevinirim ciddi ark arasın lütfen num
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba gül.perisi. Mesajınızda belirttiğiniz durum hala geçerliyse kendinizi biraz anlatır mısınız? Fiziksel özellikleriniz (boy, kilo, saç, göz,rengi, tipiniz?, eğitim durumunuz?, ailenizde ve sizde kalıtsal bir hastalık olup olmadığı...) bu konularda bizi aydınlatırsanız sevinirim. Ayrıca ileti adresinizi yazabilirseniz özel olarak da yazışabiliriz. Görüşmek üzere...
 
Geri
Üst