Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Döviz Mevduatlarının Yeni Adresi Konut Olacak

  Konu, 'Satıyorum & Arıyorum' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Yaklaşık 100 milyar dolar seviyelerinde bekleyen döviz mevduatlarının adresinin gayrimenkul yatırımları olmasını bekliyorum. Özellikle 1 dolar karşılığına 1.350-1.500 YTL bandında geçen ve aylardan beri kriz beklentisi ile pozisyonlarını koruyan "Yeni trend dolar zedelerinin" bu kayıplarının tek telafi yolu, gayrimenkul yatırımlarına yönelmelerinden geçmektedir.
  Global krizlerle birlikte çift seçimi atlatan ülkemizin sıcak gündemi Kuzey Irak ve sınır ötesi operasyonlarıdır. Piyasalar bu gelişmelerin dolar üzerindeki etkisini test etmek isteyebilecektir.

  Bu testin olası sonuçları:

  Dolar, Türk Lirası karşısında değer kazanacak: Bu dönemi fırsat bilen "Yeni trend dolar zedeleri" dövizden hızla YTL’ye geçiş yapacaklardır. Bu geçiş doları ne seviyelere getirir bilinmez. Bu olasılık da YTL’ye geçiş yapan, dövizcilerin adresi gayrimenkul olacaktır.
  YTL, Dolar karşısında mevcut durumunu koruyacak: Bu senaryoya olasılık vermeyenler olabilir. Ancak, Irak savaşı başladığında, Irak’ı terk eden dövizin güvenli limanı Türkiye olmuştur. Kuzey Irak’ daki olası sınır ötesi operasyonlarında Türkiye taraf da olsa bölgesel liman, ayni limandır.


  Bununla birlikte, bu senaryoların Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerinin sınırlı kalacağı açıktır. Global dünyada değer kaybeden doların bu zaman diliminde mevcut durumunu koruması ve daha sonra yönünü aşağıya çevirmesi olasıdır. Son günlerde, gayrimenkul piyasalarda yaşanmaya başlanan hareketliliğin kaynağı tespitlerime göre kendine adres arayan "Yeni trend dolar zedeleri"dir.
  Bu arayış önümüzdeki günlerde artarak devam edecek ve gayrimenkul alımlarına dönüşecektir. Çünkü ortalama yüzde 25-30’lar seviyesinde YTL’den dövize geçiş zararını karşılayabilecek tek alternatif, gayrimenkul’dur.

  Önümüzdeki günlerde başlamasını beklediğim bu hareketlilik 2008 yılı başından itibaren başlayacak faiz indirimleri ile güç kazanacak ve tabana yayılacaktır. Bu geçiş döneminde, gayrimenkul alımını düşünenlere önerim bugünlerin değerini bilmeleridir. Yaklaşık 1.5 yıldan beri daralan gayrimenkul talebine rağmen projelerdeki üretimler devam etmiştir. Önümüzdeki dönemler, satılmış veya satılmamış projelerin teslim süreçlerinin başlayacağı zaman dilimleridir.

  Hiçbir yatırımcı, üretimini tamamladığı gayrimenkulü, öngördüğü değerini yakalamadığı sürece satmayacaktır. Teslim süreçleri ile birlikte gayrimenkul piyasalarında fiyatlar yükselecektir.

  Bilge Özdemir


   
Döviz Mevduatlarının Yeni Adresi Konut Olacak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kiralık konutta yeni düzenlemeler

  Kiralık konutta yeni düzenlemeler

  2008'deki hukuk reformu çerçevesinde kiracılar rahat nefes alacak. Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, yıllık kira artış oranının enflasyona endeksleneceğini, ev sahiplerinin kiracılardan 3 aylık kiradan daha fazla depozito alamayacağını açıkladı Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, 2008'de hukuk reformu alanında güçlü adımların atılacağını belirterek, Borçlar Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle...
 2. Adres

  Adres

  Adres sormak bir bilene akıl danışmaya, adres söylemek ya ad vermek bir kimseye bir işte danışmanlık yapmaya delalet eder.Adres almak veya vermek:akraba ve dostlarınızı ziyaret edeceğiniz anlamına gelir. Adres almak veya vermek:akraba ve dostlarınızı ziyaret edeceğiniz anlamına gelir.Rüyada birisinin sizden bir adres sordugunu veya sizin bir kimseden adres sormanizi görmek, bu günlerde...
 3. Mevduatta Gelişmelere Anında Tepki

  Mevduatta Gelişmelere Anında Tepki

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Bakanlar Kurulu’na mevduata garanti yetkisi verilmesi ile ortaya çıkacak gelişmelere anında tepki verecek bir sistem oluşturulduğunu açıkladı. GAP Eylem Planı kapsamında Mardin’de bulunan Ekren, gazetecilerin mevduata sınırsız garanti getirilip getirilmeyeceği sorusu üzerine, "Mevduat garantisi sistem için önemli. Ama geçmiş dönemlere...
 4. KONUT KREDİLERİ ve YENİDEN YAPILANDIRILMASI

  KONUT KREDİLERİ ve YENİDEN YAPILANDIRILMASI

  Konut Kredilerinde yeniden yapılandırma işlemi erken ödeme değildir. Bu sebeple % 2 kesinti yapılamaz ve gider belgesi olmadan masraf alınamaz. Konuyla ilgili olarak Ankara 7. Tüketici Mahkemesinin verdiği karar Yargıtay'ca da 15.11.2011 tarihinde onanmıştır. Gerekçeli karar aşağıdadır: "Dava, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Kararının iptali ve Kredi yapılandırması için ödenen...
 5. Yeni Ipad 5 Fiyatı Ne Olacak ?

  Yeni Ipad 5 Fiyatı Ne Olacak ?

  Bu konu; yeni ipad 5 fiyatı hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, daha önce özellikleri hakkında bilgiler verdiğimiz yeni ipad 5 tablet pc fiyatı merak konusu. Turkcell farkıyla Mayıs ayında ülkemizde satışa çıkacak olan Ipad 5 fiyat bilgisi ise şöyle.. Yeni iPad Aylık 76 TL'den başlayan fiyatlarla sizleri Turkcell bayilerde bekliyor .... " Göz kamaştırıcı ekran, 5 MP...

Sayfayı Paylaş