DTP Gaziantepde izinsiz gösteri yaptı

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
DTP Gaziantepde izinsiz gösteri yaptı


Gaziantep'te izinsiz gösteri yapan DTP'lilere vatandaşlar tepki gösterdi.
Gaziantep'te DTP Şahinbey İlçe Başkanlığı önünde toplanan ve izinsiz gösteri yapan grup, polisin uyarılarına rağmen dağılmadı. Yasa dışı slogan atan gruptakiler polise taşla saldırdı.

Bunun üzerine güvenlik güçleri gruptakileri göz yaşartıcı gaz kullanarak dağıtmaya çalıştı. Araçlara zarar veren göstericiler ara sokaklara kaçtı.

Göstericilere müdahale eden polis ekiplerine, çevredeki vatandaşlar, ''En büyük asker bizim asker'', ''Vatan sizinle gurur duyuyor'', ''Kahrolsun PKK'' sloganlarıyla destek verdi.

Düztepe Mahallesi'nde polise taşla saldıran grubun ön sıralarında, 7-12 yaş arası yüzleri maskeli çocukların bulunması dikkati çekti. Özellikle çocukların grupta yer alması vatandaşların tepkisine yol açtı.

Göstericilerle çevredeki vatandaşlar arasında taşlı sopalı kavga çıktı.

'BABAM SÖYLÜYOR'

Bu arada, grubun içindeki bir kız çocuğu polislerin, ''Burada senin ne işin var, yazık günah değil mi sana'' uyarısı üzerine, ''Ben ne yapayım, babam söylüyor'' dedi. Polis ekipleri daha sonra çocuğu dedesine teslim etti.

Öte yandan, DTP Şahinbey İlçe Başkanlığı önünde iki çuval dolusu taş da dikkati çekti.

Çıkan olaylarda yaklaşık 10 göstericinin gözaltına alındığı, bazı polis memurlarının atılan taşlar nedeniyle hafif yaralandığın belirtildi.

İZMİR

DTP'nin bugün Gündoğdu Meydanı'nda düzenlemeyi planladığı mitingin ertelenmesi üzerine partililer, Konak Meydanı'nda basın açıklaması yaptı.

DTP Bitlis Milletvekili Nezir Karabaş, burada Kürtçe yaptığı konuşmada, parti olarak ''kardeşlik için çalıştıklarını'' söyledi.

DTP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici ise ''Anadolu'da yüzyıllardan beri Türkler, Kürtler, Çerkezler, Aleviler barış içinde yaşadı'' dedi.

Basın açıklamasının ardından Çankaya semtine gelen bir grup, yasa dışı slogan atmaya başlayınca polis tarafından uyarıldı. Uyarıya rağmen slogan atmayı sürdüren gruba, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ekibi müdahale etti. Göstericilerden 5 kişi gözaltına alındı.

Mersin'de de Güneş Mahallesi Halil İbrahim Cami önünde toplanan, çoğunluğunu çocukların oluşturduğu grup, Şevket Sümer Mahallesi'nde bulunan DTP Akdeniz ilçe örgütü binası önüne kadar yürüdü. Gruptaki bazı kişiler, terör örgütü lehine slogan attı. Yapılan uyarının ardından ara sokaklara dağılarak gösteri yapmak isteyen küçük gruplara polis izin vermedi.

Öte yandan, polis, Siteler Polis Merkezi önünde bekleyen çocuklara top dağıttı.

CİZRE

Şırnak'ın Cizre ilçesinde ise izinsiz gösteri yapan gruba polis tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Cudi ve Nur mahallelerinde toplanarak yasa dışı sloganlar atan bir grup, Nusaybin Caddesi'nde izinsiz yürüyüş yapmak istedi. güvenlik güçleri, dağılmaları yönündeki uyarıları dikkate almayan grubu, tazyikli su ve biber gazı ile müdahale ederek dağıttı. Ara sokaklara kaçan gruptakiler zaman zaman bir araya gelerek polise taşla saldırdı.

Şanlıurfa'nın Suruç ve Viranşehir ilçelerinde DTP üyesi gruplar da basın açıklaması yaptıktan sonra dağıldı.

guncel.net
 

Benzer İçerikler

Üst