1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  DTP kapatma davası ile ilgili bugün sözlü savunma yapacak

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  DTP bugün Anayasa Mahkemesi'nde kapatma davasıyla ilgili sözlü savunma yapacak.
  Anayasa Mahkemesi, Demokratik Toplum Partisi (DTP) hakkındaki kapatma davasında, bugün parti yetkililerinin sözlü savunmasını dinleyecek.
  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın, DTP'nin eylemlerinin ve üyelerinin beyanlarının, "devletin bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırılık oluşturduğu, söz konusu fiillerin odağı haline geldiğinin belirlendiği" iddiasıyla 16 Kasım 2007'de açtığı davada süreç işliyor.

  Süreç kapsamında, Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, 24 Haziran 2008 Salı günü sözlü açıklamalarda bulunmuştu.

  DTP yetkilileri de bugün saat 10.00'da Yüksek Mahkeme heyetine sözlü savunmalarını yapacaklar.


  Bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak Anayasa Mahkemesi raportörü, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak.
  Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı gerekse davalı DTP ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.

  Raporun, Anayasa Mahkemesi'nin 11 üyesine dağıtılmasının ardından, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, toplantı günü belirleyecek.

  Üyeler, belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

  DTP hakkındaki kapatma davasını 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması durumunda 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak.

  Anayasa'ya göre, bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesi'nin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.

  Anayasa Mahkemesi, Anayasa'nın 69'uncu maddesine göre, "temelli kapatma" yerine, dava konusu fiillerin ağırlığına göre "Hazine yardımından kısmen veya tamamen yoksun bırakma" kararı da verebilecek.

  İddianamede, DTP'li milletvekilleri Selahattin Demirtaş, Aysel Tuğluk, Sebahat Tuncel, Ahmet Türk, Osman Özçelik, İbrahim Binici, Sevahir Bayındır ve Fatma Kurtulan'ın da aralarında bulunduğu 220 parti üyesi hakkında siyasi yasak getirilmesi isteniyor.


  internethaber


   
DTP kapatma davası ile ilgili bugün sözlü savunma yapacak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. DTP Antalya İl Başkanlığı'nda patlama

  DTP Antalya İl Başkanlığı'nda patlama

  Demokratik Toplum Partisi (DTP) Antalya İl Başkanlığı'nın bulunduğu dairede patlama meydana geldi. Tahılpazarı Mahallesi'ndeki 5 katlı Güriş İşhanı'nın dördüncü katında bulunan DTP Antalya İl Başkanlığı'ndaki patlamanın nedeni henüz belirlenemezken, binada hasar meydana gelmedi. DTP İl Başkanlığı'nın bulunduğu dairenin camları kırılırken, balkonundaki parti tabelası da yerinden çıktı....
 2. Bugün Ne Yapacaksınız?

  Bugün Ne Yapacaksınız?

  Melekler, bugün planınız var mı? Ne yapmayı düşünüyorsunuz / ne yapacaksınız? Hadi buraya hergün o gün için neleri planladığımızı yazalım. Günün sonunda da yapıp yapamadığımıza bakarız :)
 3. Şerhazat ile Gülben Sözlü Anlaşma Yapmışlar

  Şerhazat ile Gülben Sözlü Anlaşma Yapmışlar

  Artık kimsenin kimseye güveni kalmadı, Kayahan ile Nilüferden sonra şimdide şehrazat ile gülben anlaşma yapmış. Ne diyelim Hayırlı Olsun :) Nilüfer'e şarkılarını söyleme yasağı getiren Kayahan, aynı şeyi Gülben Ergen'e yapmak isteyen Şehrazat'ın kendisini aradığını söyledi. Kayahan, 'Şehrazat bu sabah telefonla aradı, bilgi aldı. Ben Nilüfer'le zamanında sözleşme yaptım, yani kağıt...
 4. Engin Çeber davası bugün başlıyor

  Engin Çeber davası bugün başlıyor

  Cezaevinde gördüğü işkence sonucu hayatını kaybeden Engin Çeber için açılan 60 sanıklı dava bugün başlıyor. Metris Cezaevi'nde gördüğü işkence sonucu hayatını kaybeden Engin Çeber'in ölümüyle ilişkisi olan 60 sanığın yargılandığı dava bugün Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlıyor. Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Çeber'in işkence sonucu hayatını kaybettiğini kabul etmiş ve ailesinden...
 5. 13 ilde dev DTP operasyonu

  13 ilde dev DTP operasyonu

  PKK'nın şehir yapılanmasına yönelik 13 ilde yapılan operasyonda 40'tan fazla kişi gözaltına alındı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla başlatılan operasyon Diyarbakır'daki özel yetkili 5 savcı tarafından yürütülüyor. PKK'nın Türkiye genelinde eylemleri planlayıp yönlendirmek için 2 yıl önce ''Türkiye Koordinasyon Birimi'' adı altında 8 kişiden oluşan bir grup oluşturduğunun...

Sayfayı Paylaş