Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  DTP'de, '9 gencin üzerine 10 bin kişilik ordu gönderiliyor' diyen Demirtaş aday

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Demokratik Toplum Partisi yarın yapacağı olağanüstü kongrede 22 Haziran’dan beri Genel Başkan Vekilliği yürüten Nurettin Demirtaş’ın adaylığı kesinleşti. Partinin fiili olarak eşbaşkanlık sistemi yürütmesinden dolayı diğer eşbaşkanın da DTP Mardin Milletkili Emine Ayna olması kararlaştırıldı. DTP’nin merakla beklenen Olağanüstü Kongresi yarın yapılacak. Park Otel’de yapılacak kongreye kitlesel bir katılım olmayacak. Kongreye sadece 600 delegenin yanı sıra konuklar katılacak. Diğer kongrelerin aksine bu kongreye yabancı konuk davet edilmedi.

  "SİYASİ TUTUM BELGESİ" OYLANACAK

  Olağanüstü kongre öncesinde Diyarbakır’da 500 kişinin katılımıyla “Demokratik Toplum Kongresi" adıyla gerçekleştirilen toplantının tartışma yaratan sonuç bildirgesinin Ankara’daki kongrede de gündeme gelmesi bekleniyor. “Siyasi Tutum Belgesi" olarak adlandırılan bildirgede, Abdullah Öcalan için “Kürt halk önderi" tanımlamasında bulunulduğu için Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma açılmıştı.

  TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ


  11 Merkezi Disiplin Kurulu üyelerinin de belirleneceği kongrede Parti Meclisi üyeliği sayısının 60’tan 80’e çıkarılacağı bildirildi. Kadın kotasının yüksek tutulacağı kongre sonrası seçilecek Merkez Yürütme Kurulu üye sayısının da 15’ten 21’e çıkarılacağı öğrenildi.
  ÖNCE ANLI SONRA DEMİRTAŞ

  Diyarbakır’da düzenlenen kongrede Genel Başkanlık için Diyarbakır Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı’nın ismi belirlenmişti. Ancak Anlı bir süre sonra bu görevi kabul etmeyeceğini açıklamıştı. Anlı’nın aday olmayacağını açıklaması üzerine DTP’de başlayan Genel Başkanlık tartışması Nurettin Demirtaş’ın aday gösterilmesiyle son buldu. Bugün toplanan Kongre’ye Hazırlık Komisyonu’nda Demirtaş’ın adaylığı kesinleşti.
  34 yaşında olan Demirtaş yaptığı açıklamalarla gündeme gelmişti. Demirtaş’ın, PKK’lıları kastederek, “9 gencin üzerine 10 bin kişilik orduyu Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla gönderiyorlar. Şimdi buna ister kahramanlık deyin, ister zafer deyin. Bundan utanç duymuyorlar" açıklaması tepki toplamıştı.

  GRUP BAŞKANLIĞI İÇİN AYNA YA DA KURTALAN

  DTP’deki kan değişimi Genel Başkan’ın Demirtaş olmasıyla sınırlı kalmayacak. Daha önce hastalığı nedeniyle Genel Başkan olmayacağını açıklayan Mardin Milletvekili Ahmet Türk’ün TBMM Grup Başkanlığı görevini de başka bir isme devretmesi bekleniyor.
  Partinin fiili olarak eşbaşkanlık sistemini yürütüyor olması nedeniyle Demirtaş’ın yanına da bir eşbaşkanın getirilmesi ve bu kişinin bir kadın milletvekili olması öngörülüyor. Mardin Milletvekili Emine Ayna’nın ismi eşbaşkanlık için geçiyor. Son günlerde eşinin durumu nedeniyle tartışma konusu olan Van Milletvekili Fatma Kurtalan’ın da bu görev için ismi geçiyor.

  DİYARBAKIRLILAR GRUBU TÜRK'E KARŞI

  DTP Grup Başkanı Ahmet Türk’ün sağlık sorunu gerekçesiyle Genel Başkanlık için aday olmayacağını açıklamasına karşın parti içinde görüş ayrılığının bulunduğu ve “Diyarbakırlılar" adı verilen grubun Türk’ün adaylığını istemediği öne sürüldü.
  DTP içinde seçimlerin hemen ertesinde başlayan görüş ayrılıklarının olağanüstü kongre öncesinde su yüzüne çıktığı belirtildi. Kulislere yansıyan bilgilere göre seçimlerden önce DTP’nin AKP’yi ciddi bir şekilde eleştirmemesi ve seçimlerin ardından da başta cumhurbaşkanlığı konusu olmak üzere AKP’ye destek verilmesi ciddi bir sıkıntı yarattı.
  Aralarında DTP Genel Başkan Vekili Nurettin Demirtaş, Grup Başkan Vekili Selahattin Demirtaş, DTP Siirt Milletvekili Osman Özçelik’in de bulunduğu, Leyla Zana’nın da desteklediği “Diyarbakırlılar" denilen grubunun mevcut yönetime olan tepki duydukları öğrenildi. Ahmet Türk’ün yanı sıra Muş Milletvekili Sırrı Sakık ve Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan’a da tepkili olan grubun son dönemlerde parti içinde ciddi bir ağırlığının oluşmaya başladığı kaydedildi.
  -KUZEY IRAK’A GİDİLMESİ DE SIKINTI YARATTI DTP içinde son dönemlerde PKK tarafından kaçırılan 8 asker konusunun da sıkıntı yarattığı öğrenildi. Türk’ün askerlerin serbest bırakılması için Kuzey Irak’a gidilmesine karşı olduğu ileri sürüldü.
  Daha önce genel başkan adayı olarak belirlenen Fırat Anlı’nın da hem kendisine haber verilmediği hem de yaşanan bir tartışmada yer almamak için adaylıktan geri çekildiği öğrenildi.


  (ANKA)


   
DTP'de, '9 gencin üzerine 10 bin kişilik ordu gönderiliyor' diyen Demirtaş aday konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nazım Hikmet'in Kişilikler Üzerine Yazısı...

  Nazım Hikmet'in Kişilikler Üzerine Yazısı...

  nazım hikmet yazıları İki çeşit ağaç vardır. Birisi ormandaki ağaç, ötekisi açıklık kırda tek başına duran ağaç... Kırdaki tek başına ağaç ilk bakışta göze çarpar. İlk bakışta insanı hayrete düşürür. Fakat bir bakarsınız, iki bakarsınız, gözünüz gitgide alışır ona. Onun yalnızlığındaki "kahramanlık" gitgide kaybolur, gitgide mahzunlaşır. Biraz daha dikkat ederseniz tek başına kırda...
 2. 10 Bin Poundluk Yapboz...

  10 Bin Poundluk Yapboz...

  10 Bin Poundluk Yapboz... İngiltere’nin orta kesimindeki Lincoln kentinde, bir çöp toplayıcısı çöpte 10 bin poundluk kesik banknotlar buldu, ancak banka yetkilileri kesik banknotları birleştirdiği takdirde çöp toplayıcısına yeni banknotları verecek. Linconshire Echo gazetesinin haberine göre, Graham Hill adlı çöp toplayıcısı, bu pahalı yapbozu geçen Mayısta çöp bidonlarını karıştırırken 10 ve...
 3. 250 kişilik kadroya 10 bin başvuru

  250 kişilik kadroya 10 bin başvuru

  250 kişilik kadroya 10 bin kişi başvurdu. Başvuranlardan 9 bin 750'si işe alınamayacak Ekonomik krizle birlikle işsiz sayısı her geçen gün artıyor. Az da olsa her yeni iş ilanı işsizler için umut oluyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ve Zabıta Müdürlüğü'nde açılan 250 kişilik kadro için ilk 2 günde 10 bin kişi başvurdu. İş kuyruğundakilerin tek amacı şanslı 250...
 4. en rahatı elbise diyen anne adaylarına

  en rahatı elbise diyen anne adaylarına

  anne elbiseleri anne elbisesi elbise modelleri elbise annelere bu bir gelenek midir nedir ilk akla gelen sey hadi hamıle elbisesi alalım oluyor hamiş olunca:D tabi iyi birşey çünkü elbiseler herzaman rahattır diğer kıyafetlere göre helede elbise giymeyi seviyorsanız.......buyrun...
 5. 9 ay 10=)

  9 ay 10=)

  Hamilelik bir kadının hayatında en özel dönemlerinden biri.

Sayfayı Paylaş