Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Duasıyla kavmi yeniden dirilen peygamber: Hz. Hızkıl a.s.

  Konu, 'Peygamberler, Evliyalar ve Sahabeler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Hızkıl Aleyhisselam, Hz. Musa ve Harun a.s.'ın vefatından sonra, İsrailoğulları'na gönderilen üçüncü peygamberdir. Kendisinden önce iki peygamber daha vazife yapmıştır.
  Hızkıl a.s.'ın kavmi Allah'a itaat eden bir kavim olmasına rağmen, başlarına gelen bela ve musibetlere katlanamayan bir kavimdir. Onların bu hali Bakara Suresi'nin 243. ayetinde şöyle anlatılır:

  "Binlerce oldukları halde, ölüm korkusundan dolayı yurtlarından çıkıp gidenleri görmedin mi? Allah onlara 'Ölün!' dedi (öldüler). Sonra onları diriltti. Şüphesiz Allah insanlara karşı lütufkârdır. Lakin insanların çoğu şükretmez."


  Hızkıl a.s.'ın kavminin Kur'an-Kerim'de de ifade buyurulan yurtlarını terk etme hadisesi söyle anlatılır:


  O sene Hızkıl a.s.'ın peygamberlik vazifesini yaptığı kasabalardan birinde veba salgını baş göstermiş, ahali yurtlarını terk ederek başka yerlere yerleşmişti. Kasabada kalanların çoğu hastalıktan ölmüş, terk edenler ise kurtulmuşlardı.

  Veba salgını bitip yurtlarını terk edenler geri döndüklerinde, gitmeyip de hayatta kalanlar dediler ki:


  - Sizler burayı terk ettiğiniz için sağ kaldınız. Bizim ise birçok yakınımız öldü. Biz de sizin gibi yapsaydık hiçbirimiz ölmez, hepimiz sağ kalırdık.

  Ertesi yıl tekrar aynı hastalık baş gösterdi. Bu sefer kasaba halkının tamamı beldelerini terk ettiler. Geri dönmek istediklerinde ise, Allah onlara bir melek göndererek hepsini öldürdü.

  Kavminin topluca öldüğünü gören Hızkıl a.s. ağlamaya başladı ve Allah'a yakararak dedi ki:

  - Ey Rabbim! Ben sana ibadet eden bir kavmin içinde bulunuyordum. Şimdi ise tek başıma kaldım.

  Bunun üzerine Cenab-ı Allah buyurdu:

  - Ey Hızkıl! Onları tekrar diriltmemi ister misin?

  Hızkıl a.s. "evet, isterim" deyince Allah:

  - Onların hayatlarını sana bağışladım, diyerek Hızkıl a.s.'ın kavmini diriltmişti.

  Bu hadiseden sonra, kavmi bir müddet daha Hızkıl a.s. ile beraber yaşadı.   
Duasıyla kavmi yeniden dirilen peygamber: Hz. Hızkıl a.s. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hz. Yunus (A.s.)

  Hz. Yunus (A.s.)

  Adı Kur'ân'da geçen peygamberlerden biri. Soyu, Bünyamin vasıtasıyla Ya'kûb (a.s)'a ve onun vasıtasıyla de İbrâhim (a.s)'a dayanmaktadır. Bazı alimlerin naklettiğine göre, İsa (a.s) annesinin adıyla İsa b. Meryem diye anıldığı gibi, Yûnus (a.s) da annesinin adıyla Yûnus b. Matta diye anılmaktadır. (İbn Sa'd, Tabakatü'l-Kübra, Beyrut 1957, I, 55). Buhârî'nin verdiği bilgiye göre ise, bu görüş...
 2. hud(a.s) ad kavmi

  hud(a.s) ad kavmi

  Güney Arabistanın Hadramut civarında, bulundukları yere kumsal ve engebeli yüksek arazi mânâsında «Ahkâf» adı verilen Ad kavmi isminde bir millet yaşıyordu. Bu kavm maddî, bakımdan hayli ilerlemiş, zengin olmuş ve ihtişamlı binalar içerisinde hayat sürüyorlardı. Kuvvetleri de hayli çoğaldığından etraflarındaki kavimlere de galebe çıkmışlar ve zor kullanarak beldelerini genişletmişlerdi. Fakat...
 3. peygamberimizin hz. aişeye öğrettiği dua!

  peygamberimizin hz. aişeye öğrettiği dua!

  dualar peygamberimizin öğrettiği dualar hz aişenin duaları sevgili melekler size her gece uyumadan önce öğrenip okuduğum bi duayı paylaşıcam. bu dua okadar faziletli ve okadar güzelki sizde bu dünyadada diğer dünyadada çok faydasını göreceksiniz.. "bir gün hz. aişe yi du ederken gören peygamberimiz "ya aişe bir gecede kuranı kerimi hatmedip, bütün peygamberlerin ve benim...
 4. Hz Eyyüp Peygamberin Duası

  Hz Eyyüp Peygamberin Duası

  Hz Eyyüp Peygamberin Duası Merhaba arkadaşlar Hz Eyyüp Peygamberin Duası hakkında bir konu açar mısınız lütfen
 5. Hz. Yusuf (a.s)'ın Duası

  Hz. Yusuf (a.s)'ın Duası

  hz. yusuf'un duası Yusuf (a.s)'ın Duası Merhaba Sevgili Melek'ler ve bizi ziyaret eden siz sevgili misafirler, bu yazımızda Hz. Yusuf (a.s)'ın duasını sizlerle ve Yusuf (a.s)'ın duasını isteyen tüm misafirlerimiz ile paylaşıyoruz. Kuranda hz. yusuf'un duaları şöyle gecer (Yusuf) Dedi ki:"Rabbim, zindan, bunların beni kendisine çağırdıkları şeyden bana daha sevimlidir. Kurdukları...

Sayfayı Paylaş