Düğünevi basıldı 12'lik gelin kurtarıldı

Düğünevi basıldı 12'lik gelin kurtarıldı
Düğünevi basıldı 12'lik gelin kurtarıldı

Babasının okuldan alıp evlendirmeye kalktığı ilk-öğretim öğrencisi D.K., düğün günü kurtuldu.

AKSARAY - Babası tarafından evlendirilmek istenen ilköğretim okulu öğrencisi 12 yaşındaki D.K., öğretmenlerinin yaptığı şikâyet sonrası jandarma tarafından düğününe yapılan baskınla kurtarıldı.
Aksaray'ın Gülağaç ilçesine bağlı Sofular beldesinde yaşayan, Sofular İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisi D.K.'nın bir aydır okula gitmemesi üzerine, öğretmenleri küçük kızın evlendirilmek üzere olduğu bilgisini edindi. D.K.'nın düğününün de başladığını öğrenen öğretmenleri durumu jandarmaya bildirdi. Gülağaç İlçe Jandarma ekipleri, Sofular beldesinde davul ve zurnaların çalındığı erkek evindeki düğüne baskın yaptı. Burada yakınlarıyla eğlenen 20 yaşındaki damat adayı R. K.'yı gözaltına alan jandarma, ardından düğüne getirilmek üzere hazırlanan gelin adayının evine gitti. D. K. ve babası İ. K.'yi de alan jandarma üç kişinin ifadelerine başvurdu. Damat adayı ve kızın babası, daha sonra savcılık tarafından serbest bırakıldı.


Sosyal Hizmetler'e teslim edildi İki yaşındayken annesinin evi terk ederek köyden ayrıldığı öğrenilen D.K.'ya 10 yıldır babaannesinin baktığı belirtildi. Baba İrfan K.'nın da yılın büyük bölümünü İstanbul'da çalışarak geçirdiği öğrenilirken, küçük gelin adayı geçici olarak Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne teslim edildi. (dha, aa)03/01/2008
 
Üst