1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Dünya Kentleri:Bonn

  Konu, 'Çöplük' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik.
  Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag alanda bulunan Ara.. butonuna aramak istediginiz kelimeyi, kelime obegini yazarak, ilgili iceriklerimize
  ulasabilirsiniz.

  Saygilarimizla.

  Melekler Mekani Yonetimi
   
 2. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Cevap: Dünya Kentleri:Bonn

  Bonn

  Kültür Hayatı ve Görülmeye Değer Yerleri


  Mimari

  [​IMG]
  Bonn Üniversitesi bahçesi

  Bonn kentinin simgeleri arasında yer alan eski belediye başkanlığı binası 1737 yılında[​IMG] Rokoko tarzında inşa edildi. Eski belediye başkanlığı binasının hemen yanında[​IMG] günümüzde Bonn Üniversitesi merkez binası olarak kullanılan[​IMG] Köln düklerinin malikanesi yer almaktadır.
  Kestane ağaçlarının sıralandığı Poppelsdorf Caddesi[​IMG] Köln düklerinin malikânesini Poppelsdorf Köşkü'ne bağlar. Poppelsdorf Köşkü[​IMG] 18. yüzyılın ilk yarısında Köln düklerince yazlık köşk olarak inşa edildi. Bonn merkez tren garının giriş binası 1883/84 yıllarında inşa edildi. Gar binası[​IMG] günümüzde tarihî eser koruması altındadır.
  Venusberg'de yer alan 180 metre yüksekliğindeki radyo vericisi[​IMG] 162 metre yüksekliğindeki Posta Kulesi ve 114[​IMG]7 metre yüksekliğindeki Lange Eugen binası (BM Kampüsü)[​IMG] Bonn'un en yüksek üç noktasını meydana getirmektedir.

  [​IMG]
  Poppelsdorf Caddesi

  Bonn'da çok sayıda kilise yer almaktadır. Bonn Katedrali kentin simgeleri arasında kabul edilmektedir. Brüdergasse'deki Remigius Kilisesi'nde Beethoven'un vaftizine ait hatıralar saklanmaktadır. Schwarzrheindorf'daki Doppel Kilisesi 1151'den itibaren inşa edildi. Christoph Wamser[​IMG] Hristiyanlığın bölgede yayılması öncesi kutsal kabul edilen bir noktada[​IMG] 1627/28 yıllarında Kreuzberg Kilisesi'nin inşa edilmesini sağladı. Adenauerallee üzerinde bulunan Katolik St. Cyprian Kilisesi 1957'de yeniden düzenlendi.
  Eski Bonn Mezarlığı'nda pek çok ünlünün mezarı bulunmaktadır. Tanınmış heykeltraşların imzasını taşıyan heykel ve anıtlar[​IMG] Bonn Mezarlığı'nın önem ve güzelliğini daha da artırmaktadır. Beethoven'in annesinin mezarı ve Robert Schumann ile Clara Schumann adına yaptırılan anıt-mezarlıklar da yine burada bulunmaktadır.

  [​IMG]
  Godesburg harabesi

  Friedensplatz Meydanı'ndaki Stern Caddesi'nde yer alan Stern Kapısı[​IMG] tramvay hattı inşaatı nedeniyle 1900 yılında Bottlerplatz Meydanı'na nakledildi.
  Bad Godesberg'ın kuzeyinde[​IMG] Franklar tarafından inşa edilen Godesburg kalesi yer alır. Altı ayrı yapıdan meydana gelen Godesberg Belediye binası[​IMG] Max Franz tarafından[​IMG] 1790-1792 yılları arasında kaplıca ziyaretçilerinin kullanımına sunulmak amacıyla inşa edildi. Yapımına 1790'da başlanıp 1830 yılında tamamlanan Oda Tiyatrosu "La Redoute"[​IMG] günümüzde Sanat Müzesi'nin bir parçasıdır.

  [​IMG]
  Posta Kulesi ve Schürmann Binası

  Alman posta hizmetlerini yürüten Deutschen Post Posta Kulesi'nde yer almaktadır. Kule[​IMG] Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin en yüksek binasıdır. Posta Kulesi'nin birkaç yüz metre berisinde[​IMG] uzun yıllar kentin simgeleri arasında sayılan "Langen Eugen" binası yer alır. Langer Eugen[​IMG] günümüzde BM Kampüsü olarak kullanılmaktadır. Posta Kulesi ile Lange Eugen arasında[​IMG] Schürmann Binası olarak adlandırılan yapı yer alır. Schürmann Binası günümüzde Deutschen Welle'nin merkezi olarak görev yapmaktadır. Milletvekillerine ofis alanı olarak sunulmak üzere planlanan bu bina[​IMG] 1993 yılında Ren nehrinin taşması üzerine ağır hasar gördü. Akademi binası olarak tasarlanan Bundeshaus binası[​IMG] 1948 yılından başlayarak[​IMG] aralarında Federal Meclis ve Konsey'in de bulunduğu pek çok kamu kuruluşunun faaliyetlerine merkezlik yaptı. Meclis Genel Kurulu 80'lerden itibaren yeni bir binaya taşındı. Bundeshaus[​IMG] başkentin Berlin'e taşınmasının ardından uluslararası kongre merkezi olarak kullanılmaya başlandı. Yine belli bir dönem Meclis genel kurulu olarak hizmet veren "Wasserwerk" binası da uluslararası kongre merkezinin faaliyetlerine tahsis edildi. Birleşmiş Milletler Meydanı'nda Birleşmiş Milletler'e üye 191 ülkenin büyük ebatlarda bayrağı gönderlerde dalgalanmaktadır.
  Bonn'un Beuel isimli kesiminde bulunan eski çimento fabrikası (Oberkasseler Zementfabrik) mimar Karl-Heinz Schommer tarafından tarihî anıt kapsamına giren yönleri korunarak modern ofis binalarına dönüştürüldü.

  Müze ve Anıtlar

  [​IMG]
  Bonn Sanat Müzesi

  Bonn çok sayıda önemli müzeyi barındırır. Kısaca "Bundeskunsthalle" olarak adlandırılan ve 1986-1992 yılları arasında yapılan Federal Almanya Sanat ve Gösteri Merkezi'nin mimarlığı Gustav Peichl tarafından yürütüldü. Almanya Tarihi Müzesi (Haus der Geschichte)[​IMG] açıldığından bu yana Almanya'nın en çok ziyaret edilen ilk 10 müzesi arasında yer aldı. Sanat ve Gösteri Merkezi ile Almanya Tarihi Müzesi[​IMG] her yıl ortalama yarım milyonun üzerinde ziyaretçi çekmekte[​IMG] bazı özel sergilerde bu rakam da aşılmaktadır. Bu iki müze[​IMG] "Müze Hattı" (Museumsmeile) olarak anılan güzergâh üzerinde yer almaktadır. Müze Hattı'nda 90'lı yılların başında Sanat ve Gösteri Merkezi ve Almanya Tarihi Müzesi ile birlikte belediye tarafından işletilen Bonn Sanat Müzesi faaliyete geçti. Hattın diğer halkalarını[​IMG] 1995'te devreye giren ve bilim alanında uzman Alman Müzesi (Deutsches Museum Bonn)[​IMG] "ifa-Galerie" ve König Müzesi (Museum Koenig) meydana getirmektedir.

  [​IMG]
  Akademik Sanat Müzesi

  Bonn'da dünyaya gelen[​IMG] kentte hayatının belirli bir süresini geçiren ya da can veren ünlüler için de müzeler inşa edildi. Beethoven[​IMG] August Macke[​IMG] Ernst Moritz Arndt ve Robert Schumann bu tür müzelere örnektir. Beethoven Evi'nin (Beethoven-Haus) yer aldığı Bonngasse sokağının parke taşlarına 2005 yılında ünlü Bonn'luların portreleri yerleştirildi. Dünya kültür mirası listesinde yer alan Beethoven'in 9'ncu Senfonisine ait el yazmaların bir kısmı Beethoven Müzesi'nde sergilenmektedir.
  Bonn'daki Ren Friedrich-Wilhelm Üniversitesi bünyesinde de birçok müze yer almaktadır. Bunlardan "Bonn Mısır Müzesi" (Ägyptisches Museum Bonn)[​IMG] yaklaşık 3000 adet orijinal eser sergilemektedir. Akademik Sanat Müzesi'nde (Akademisches Kunstmuseum)[​IMG] üniversite bünyesinde yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılan tarihi eserler sergilenmektedir. "Arithmeum"[​IMG] yüzlerce hesap makinesini barındıran bir tür "matematik müzesi"dir. 2003-2005 yılları arasında dünyanın en büyük çiçeği kabul edilen "Titanenwurz"u sergileyen Botanik Bahçe[​IMG] (Botanischer Garten Bonn)[​IMG] yine üniversiteye bağlı bir kuruluştur. Fosil sergisinin yer aldığı Goldfuß Müzesi[​IMG] değerli taşların yanı sıra meteoritlere de yer veren Mineraloji Müzesi (Mineralogische Museum)[​IMG] Bonn'daki Ren Friedrich-Wilhelm Üniversitesi bünyesindeki diğer kuruluşlardır. Ayrıca[​IMG] 1846 yılında narkozun icadından günümüze anestezinin gelişimini anlatan Horst Stoeckel Müzesi de üniversiteye bağlıdır.
  Benzerleri arasında bir ilki teşkil eden "Kadın Müzesi" (Frauenmuseum) 1981'de açılmıştır. Kuruluşundan günümüze 400'den fazla sergiye imza atan Kadın Müzesi[​IMG] bu sergilerin yanı sıra[​IMG] sürdürülen kapsamlı programıyla da uluslararası çapta saygınlığa kavuştu.
  1993-2001 yılları arasında tamamen yenilenen Ren Eyalet Müzesi'nde (Rheinisches Landesmuseum Bonn)[​IMG] Ren havzasının kültür hayatını aktaran eserler sergilenmekte[​IMG] ayrıca bölgenin çağdaş sanat yapıtlarından örneklere yer verilmektedir.
  Poppelsdorf Caddesi üzerinde yer alan rasathane (Volkssternwarte Bonn)[​IMG] sık sık gökyüzü ve güneş gözlemleri için kapılarını vatandaşlara açmaktadır.
  İki yılık bir çalışmanın ardından[​IMG] 2002 yılının Eylül ayında açılan "Gezegen Yolu"nun (Planetenweg) yapımında Bertolt Brecht Lisesi (Bertolt-Brecht-Gesamtschule) ve Alman Havacılık ve Uzay Merkezi görev aldı. Sponsor firmaların da destek sağladığı "Gezegen Yolu"[​IMG] 1'e 1 milyar (1/1[​IMG]000[​IMG]000[​IMG]000) ölçekte[​IMG] Ren nehri boyunca uzanmaktadır. 5946 metre uzunluğundaki yolun başlangıcında 1[​IMG]40 metre çaplı güneş yer almaktadır. Güneşi 50 ila 100 metrelik aralarla Merkür[​IMG] Venüs[​IMG] Dünya ve Mars izlemektedir. Ardından[​IMG] 700 metre ile 1[​IMG]5 km arasında değişen aralıklarla Jüpiter[​IMG] Satürn[​IMG] Uranüs ve Neptün gezegenleri gelmektedir. "Gezegen Yolu"[​IMG] Bonn limanının kuzey ucunda[​IMG] Graurheindorf semtinin girişinde Plüton ila tamamlanmaktadır. Her gezegen[​IMG] ilgili durakta[​IMG] yalnızca sembol olarak değil[​IMG] çeşitli verilerin yer aldığı tanıtıcı bir levhayla anlatılmaktadır.
  Nazi rejimi sırasında can veren Bonn'lular için Franziskaner Sokağı'nda bir müze yer almaktadır. Ayrıca Bonn Sinagogu bünyesinde 2005 yılında elden geçirilen ve Nazi rejiminin kurbanlarını anlatan bir sergi bulunmaktadır.

  Kamuya Açık Alanlara Sanat Yapıtları Uygulaması

  [​IMG]
  Henry Moore'un Two large Forms adını verdiği çalışması

  40 yıl boyunca Federal Almanya'nın başkenti konumunda bulunan Bonn'un bu niteliği[​IMG] meydan ve caddelerinde sergilenen plastik sanatın çok sayıda örneğiyle de ortaya konmaktadır. Şehir merkezi ve kamu binalarının yoğunlaştığı semtte[​IMG] pek çok tanınmış uluslararası ve Alman sanatçının eserlerine rastlamak mümkündür. Juridicum binasının dış cephesi Victor Vasarely tarafından tasarlandı. Henry Moore'un "Two large Forms" isimli eseri eski başbakanlık binası önünde yer almaktadır. Eduardo Chillida'nın "Da Musica IV" adlı çalışması katedral önünde bulunmaktadır. Markus Lüpertz'in iki eseri birden Müze Meydanı'nda yer almaktadır. Endenich'teki Schumann Binası'nın girişine yerleştirilen Robert Schumann'ın bronz büstü[​IMG] Alfred Hrdlicka'nın imzasını taşımaktadır. Bonn'un hükümet merkezi konumunu sürdürmesinden sonra başlayan yeni kamu binaları inşaatı[​IMG] sanat yapıtları uygulamasını teşvik etti. Plastik sanatın son 50-60 yıllık gelişimini ortaya koyan örnekler arasında[​IMG] Willy Meller'in "Liegende mit Kind"inin yanı sıra Nicolas Schöffer'e ait "Kronos 15" de yer almaktadır.

  Doğal Güzellikler ve Parklar

  [​IMG]
  Bonn'dan Siebengebirge'ye bakış: sağda[​IMG] bir süre federal milletvekillerince kullanılan Langer Eugen ve Posta Kulesi binaları

  1979 yılında[​IMG] "Bahçe Şov" (Bundesgartenschau) etkinliği kapsamında Ren kenarında 160 hektar genişliğinde bir alan yeniden düzenlenerek bir doğal parka dönüştürüldü. Park[​IMG] günümüzde pek çok açık hava konseri[​IMG] panayır ve kermese mekân olarak hizmet etmektedir.
  Başta Bad Godesberg'de yer alan "Kurpark" olmak üzere Bonn'da irili ufaklı çok sayıda park yer almaktadır. Kuruluşunda kaplıca ziyaretçilerine hizmet verme düşüncesi yatan Kurpark'ta bir dizi ender rastlanan bitkilere yer verilir. Oberkassel'da bir iş adamınca kurulan "Arboretum Park Härle" de kayda değer parklar arasında yer alır.
  Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti ile Hollanda'nın geniş bir kesimini kapsayan turistik sınıflandırma kapsamında Rheinaue Parkı[​IMG] Arboretum[​IMG] Eski Bonn Mezarlığı (Alter Friedhof Bonn) ve Botanik Bahçe (Botanischer Garten Bonn) "bahçe sanatına örnek tesisler" olarak seçildi.
  Bonn sınırları içindeki en büyük yeşil alan Endenich[​IMG] Dransdorf[​IMG] Lessenich ve Duisdorf arasında kalan Meßdorfer Feld'dir. Kentin hava sirkülasyonu açısından önem taşıyan bu yeşil alanda hâlen tarım faaliyetleri de yürütülmektedir.
  Ren eyaleti doğal parkı kapsamındaki Kottenforst Ormanı Bonn'un batısında yer alır. Güneydoğuda ise Siebengebirge yükseltileri uzanmaktadır. Her iki park bünyesinde de uzun mesafeli[​IMG] çoğu zaman Bonn manzaralı gezinti yolları bulunmaktadır. Uzun mesafe yürüyüş hattı olarak tanınan "Rheinsteig"[​IMG] Bonn'da başlayıp Siebengebirge'ye uzanmaktadır.
  Bonn sınırları içinde bulunan toplam 47 derenin birçoğu Ren nehrine dökülmektedir.

  Tiyatro[​IMG] Müzik ve Sinema Faaliyetleri

  [​IMG]
  Beethoven Konser Salonu önündeki anıt

  Belediyeye ait Bonn Tiyatrosu'nda opera[​IMG] tiyatro ve koreografik tiyatro eserleri sahnelenmektedir. Kentte ayrıca bir dizi özel tiyatro faaliyet göstermektedir. Kent merkezinde Contra-Kreis-Theater ve "Euro Theater Central" yer almaktadır. Beuel semtinde ise Bonn Genç Tiyatro (Junge Theater Bonn) ile "Theater Die Raben" faaliyet göstermektedir. Ayrıca "Kleine Theater Bad Godesberg" ile Bonn Üniversitesi'ne bağlı Bonn University Shakespeare Company[​IMG] diğer tiyatro grupları olarak öne çıkmaktadır.
  Kabare ve diğer sahne sanatlarına Haus der Springmaus[​IMG] Pantheon-Theater ve "Theater im Ballsaal"da yer verilmektedir.
  Bonn Beethoven Orkestrası[​IMG] Beethoven Konser Salonu'nda düzenli konserler vermekte[​IMG] operada da görev almaktadır. 1897 yılında "Koblenz Filarmoni" olarak kuruluşu yapılan orkestra[​IMG] 1907 yılında adı "Bonn belediye orkestrası" olarak değiştirilerek belediye kuruluşları arasına dahil edildi. II. Dünya Savaşı'nın ardından kısa bir süre "Beethoven Konser Salonu Orkestrası" olarak anılan müzik kuruluşu[​IMG] daha sonra günümüzde kullanılan adına kavuştu.
  Bonn'un "geleneksel sineması" konunumundaki pazar meydanında bulunan Metropol Sineması[​IMG] 2006 yılının Mart ayında kapatıldı. Kapanma kararında sinemanın bulunduğu binanın belediye tarafından 2005 yılının sonunda bir özel kuruluşa satışı etkili oldu. Yine pazar meydanında yer alan "Stern Lichtspiele" adlı sinema "CineStar" sinema grubu tarafından işletilmektedir. Bertha-von-Suttner Meydanı'ndaki "Woki" Sineması 1998'den beri etkinliklerine devam etmektedir. Ayrıca Bad Godesberg'in merkezinde birden fazla sinemayı bünyesinde barındıran Kinopolis bulunmaktadır. 1952'de Endenich'te açılan "Rex Lichtspieltheater"[​IMG] 1933'te Beuel'de kurulan "Neue Filmbühne" ile Brotfabrik Bonn Kültür Merkezi kapsamındaki "Bonner Kinemathek" sinemaları[​IMG] sinema sanatının daha özgün örneklerine yer veren "küçük sinemalar" olarak varlık göstermeye devam etmektedir.

  Düzenli Etkinlikler

  [​IMG]
  Uluslararası Beethoven Festivali'nin açış konseri[​IMG] 2005

  Uluslararası Beethoven Festivali[​IMG] her yıl sonbaharda düzenlenmektedir. Toplam 4 hafta süren bir programa sahip festival kapsamında[​IMG] Bonn ve çevresinde 50'den fazla konser organize edilmektedir. Dünya genelinde genç piyanistleri teşvik amacıyla 2005 yılında ilk kez yapılan Beethoven Yarışması (Beethoven Competition)[​IMG] yine Uluslararası Beethoven Festivali çerçesinde tasarlandı.
  Bonn Bienali[​IMG] iki yılda bir yapılmaktadır. Bienal süresince tiyatro gösterileri[​IMG] konserler[​IMG] okuma etkinlikleri ve sergiler düzenlenmektedir. 10 gün süren "Uluslararası Sessiz Film Festivali" boyunca Bonn Üniversitesi'nin avlusunda yapılan açık hava gösterileri binlerce kişiyi çekmektedir. Müze Meydanı'nda yaz aylarında kurulan düzenlenen açık hava konserlerinde de her yıl çok sayıda sanatçı sahne almaktadır.
  Ren nehri boyunca uzanan Rheinaue Parkı'nda nisandan ekim ayına kadar her ayın üçüncü cumartesi kermes ve bit pazarı kurulmaktadır. Aynı zamanda Rheinaue Parkında her yıl düzenlenen Ren Ateşi (Rhein in Flammen) festivaline binlerce kişi katılmaktadır. Festival çok renkli geçmekte ve yine festival kapsamında[​IMG] binlerce kişinin izlediği etkileyici bir havai fişek gösterisi sunulmaktadır. Mayıs ayının ilk hafta sonunda "ücretsiz açık hava konserleri festivali"[​IMG] Temmuz ayının ilk hafta sonunda "Ren kültürü"[​IMG] temmuzun sonunda "Bira Borsası" ve sonbaharda yapılan "Uluslararası Tanışma Festivali"[​IMG] Bonn'un öne çıkan diğer etkinlikleridir.
  Her yıl[​IMG] "Pützchens Markt" adı altında düzenlenen 5 günlük panayır[​IMG] çektiği 1 milyondan fazla ziyaretçiyle Ren bölgesinin önemli eğlence organizasyonları arasında yer almaktadır. Pützchens panayırı[​IMG] 1377'den bu yana düzenlenmektedir.
  Her yıl koşulan Bonn Maratonu[​IMG] kentte düzenli olarak yapılan bir başka etkinliktir.

  Karnaval  [​IMG]
  Bonn eski belediye binası önünde karnaval kutlaması

  Bonn[​IMG] Köln Karnaval etkinliklerinin gölgesinde kalmasına rağmen yine de Ren bölgesindeki benzer organizasyonlar arasında öne çıkmaktadır.
  Etkinlikler[​IMG] karnaval haftasının "Weiberfastnacht" adı verilen perşembe gününde Beuel belediye başkanlığının kadınlar tarafından "ele geçirilmesiyle" başlar. Yedi gün sonra[​IMG] “Aschermittwoch„ denilen Çarşamba günü kutlamalar sona erer. Şenlik kapsamında eski belediye binası tarihi kıyafetlere bürünmüş kent askerlerince "kuşatılıp zaptedilir". Bir çok kişi bu şenlikler süresince ilginç kostümler giyer[​IMG] maske takar veya geleneksel kıyafetlerle dolaşırlar. Bu karnaval geleneği kış mevsiminin kovulması âdetine dayanır. Her yıl 10 binden fazla kişinin katılımıyla "Pink Punk Pantheon"da düzenlenen "alternatif karnaval organizasyonu" öne çıkan etkinlikler arasında yer almaktadır.

  Yerel Ağız
  Bonn’da geleneksel olarak "Bönnsch" (okunuşu: Bönş) adı verilen yerel aksanla konuşulur. Bu ağız[​IMG] Köln’de konuşulan "Kölsch" ile benzerlikler göstermesine karşın ifade hızı ve müzikalite bakımından farklılık gösterir. Bonn ve Köln’deki toplumsal yapının farklı gelişimi de yerel ağızın kullanım yaygınlığını etkilemiştir. Köln’ün esnaf-zanaatkar ağırlıklı olması yerel Kölsch ağzının yaygın şekilde kullanımını beraberinde getirirken[​IMG] üniversitenin faaliyet gösterdiği[​IMG] soyluların malikanelerinin yer aldığı Bonn’da aksanla konuşmaya "iyi gözle bakılmamıştır." Bonn’un yoğun göçmen alması da yerel ağzın geri planda kalmasında etkili olmuştur. Sahne gösterilerinde zaman zaman "Bönnsch" ağzıyla konuşan Konrad Beikircher[​IMG] bu ağzı "yaşatan" sanatçılar arasında kabul edilmektedir.

  Spor Faaliyetleri
  Bonn’un en tanınmış spor kulübü[​IMG] basketbol birinci liginde oynayan "Telekom Baskets Bonn"dur. Uzun yıllar başarılı bir grafik sergileyen futbol takımı "Bonner SC" ise 1977 yılında lisansının iptal edilmesinin ardından İkinci Lig’den Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Ligi’ne düşürüldü. „1. Badminton Club Beuel“ 2005 yılında Almanya Badminton Şampiyonu oldu. Kadın Basketbol Ligi ekiplerinden „BG Rentrop Bonn“[​IMG] tenis ve hokey alanında yoğunlaşan "Bonner Tennis- und Hockey Verein"[​IMG] "Hockey- und Tennis Club Schwarz-Weiß Bonn“ kayda değer diğer spor kulüpleridir. “Schwimm- und Sportfreunde Bonn 1905 – SSF Bonn"[​IMG] Bonn’un en büyük spor kulübü kabul edilmektedir. TSV Bonn[​IMG] hentbol alanında faaliyet göstermektedir.
  Bonn belediye sınırları içindeki spor salonu sayısı 100’ü aşmaktadır. Ayrıca 24 jimnastik salonu[​IMG] 46 açık hava spor tesisi[​IMG] 13 çim saha bulunmaktadır. Kamuya ait bu tesislerin dışında özel sektör tarafından işletilen 25 salon ve spor tesisi faaliyet göstermektedir. Karşılaşmalarını hala "Hardtberghalle" salonunda oynayan Telekom Baskets takımının[​IMG] 2008’de Hardtberg’de hâlen yapımı devam eden "Basketshalle"ye geçmesi planlanmaktadır. Telekom Baskets[​IMG] böylece Alman Basketbol Ligi’nde kendi salonuna sahip ilk takım konumuna gelecektir. Bonn’un futbol takımı Bonner SC ise maçlarını "Sportpark Nord" stadyumunda oynamaktadır. Bonn’da 4 adet kapalı[​IMG] 5 adet açık yüzme havuzu bulunmaktadır. Ayrıca bir tesiste açık ve kapalı havuz imkânları birden sunulmaktadır.

  Gece Hayatı ve Damak Zevki

  [​IMG]
  Bönnsch Birahanesi

  Bonn'un gece hayatı ve gastronomi dünyasına[​IMG] kent nüfusunun büyük kısmını meydana getiren üst düzey kamu çalışanları ve üniversite öğrencileri şekil vermektedir. Üniversite öğrencilerinin tercih ettiği mekanlar daha çok şehir merkezinde[​IMG] "Altstadt"ta yoğunlaşır[​IMG] bir kısmı da Südstadt'a dağılmışken[​IMG] daha seçkin müşteri kitlesine seslenen restoranlar kentin geneline yayılmıştır. Burada özellikle kayda değer olanları Ren kıyısında yer almaktadır.
  Bonn'un güneyindeki Mehlem'den kuzeyindeki Schwarzrheindorf'a uzanan hatta yer alan restoran ve meyhaneler yalnızca ücret seviyesi bakımından değil sundukları "mekan" bakımından da farklılık göstermektedirler. Heinrich Heine[​IMG] Karl Schurz[​IMG] İmparator III. Friedrich veya Büyük Britanya Kraliçesi Victoria'nın tercih ettiği gibi "Ren kenarında[​IMG] ıhlamur ağaçlarının gölgesinde romantizm"i seçenler Bad Godesberg'e yönelebilir. Ren manzarasından yoksun kalmadan[​IMG] modern tasarıma sahip bir restoran arayanlar için ise Ramersdorf'taki eski çimento fabrikasında[​IMG] tarihi dokuya zarar vermeden inşa edilen "Rohmühle"de işletilen restoranlar önerilmektedir.
  Bonn[​IMG] kente özgü[​IMG] hafif içimli ve "Bönnsch" adı verilen bir bira markasına da sahiptir.
   
Dünya Kentleri:Bonn konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dünya Kentleri: New Mexico (Yeni Meksika)

  Dünya Kentleri: New Mexico (Yeni Meksika)

  Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
 2. Dünya Kentleri: Hoyvík

  Dünya Kentleri: Hoyvík

  Jógvan Waagstein: Kýrdalur í Hoyvík 1930 (Hoyvík Kasabası) Stamp FO 532 of Postverk Føroya Yayınlanışı: 19 Eylül 2005 Hoyvík Faroe Adalarındaki bir kasabadır. Zamanla büyüyen kasaba Tórshavn ile birleşerek başkentin doğu varoşları haline gelmiştir. Nüfusu: 2655 Posta kodu: FO 188 Konumu: 62°01′32″N 6°45′32″W Belediye: Tórshavnar Son yıllarda hızla büyümüştür. Yeni yapılan...
 3. Dünya Kentleri: Hayfa

  Dünya Kentleri: Hayfa

  Hayfa Hayfa (İbranice: חיפה; Arapça: Hayfā) İsrail'in kuzeyinin en büyük şehri ve ülkenin üçüncü büyük şehridir. İsrail'de yoğun olarak Arap nüfus barındıran bir kenttir. Kutsal Kitaplarda (Ahd-i Atik Tevrat) adı geçmiştir. İbraniler Romalılar AraplarHaçlılar Osmanlılar Hayfa'yı yönetimlerinde tutmuşlardır. Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın kenti tekrar ele geçirmesi öncesinde Hayfa...
 4. Dünya Kentleri: Birmingham

  Dünya Kentleri: Birmingham

  Ülke : Birleşik Krallık Kurucu Ülke : İngiltere Bölge : West Midlands İçbatı Birmingham İngiltere'nin İçbatı (West Midlands) bölgesinde bir büyükşehirdir. 2005 yılı tahminlerine göre 1.006.500 nüfusuludur. Sanayi Devrimi süresince bir gerek İngiltere'nin gerekse dünyanın en önde gelen şehirlerinden biri olmuştur. Yıllar geçtikçe Birmingham'ın bu özelliği gerilemiş ve şehir daha çok bir...
 5. Dünya Kentleri: Zugdidi

  Dünya Kentleri: Zugdidi

  zugdidi gürcistan zugdidi gürcistan Zugdidi Gürcistan Zugdidi (Gürcüce: ზუგდიდი Megrelce:Zugidi) Gürcüstan’ın batısında tarihsel MegrelyaSamegrelo-Zemo Svaneti bölgesinin yönetsel merkezidir. Kaynaklarda adından ilk kez 17. yüzyılda söz edilmiştir. Odişi Prensliği’nin yönetsel ve kültürel merkeziydi. 1855-1857 arasında Osmanlıların egemenliği altında kaldı. Daha sonra Çarlık Rusya’sının...

Sayfayı Paylaş