dünya yok olursa insanlığın yaşayacağı 5 gezegen

PeLiNiM

Yeni Üye
Üye
dünya yok olursa insanlığın yaşayacağı 5 gezegen
güneş yok olursa ne olur dünya yok olursa ne olur ay hangi gezegen oldu
Dünya yok olmasın tabi kide ,olursa da bilim adamları hangi gezegenlerde yaşanacağını düşünmüşler bile.....İşte insanlığın yaşayabileceği 5 gezegen...!
Dünyanın en saygın bilim dergilerinden Focus da son sayısında bu aynı soruyu sordu. Dergiye göre NASA’nın iki büyük teleskopu Kepler ve Hubble, 1995’ten beri kendi yıldızlarının etrafında dönen 340 gezegen keşfetti. Ancak yıldızlarına çok yakın olan bu gezegenlerin çoğu üzerinde yaşam barındıramayacak kadar sıcak. Ancak bu gezegenler arasında beş tanesi canlı yaşamına en elverişli gezegenler olarak öne çıkıyor. Uzmanları en çok heyecanlandıran ise Dünya’ya 20 ışık yılı uzaklıkta bulunan Gliese 581 d.

51 Pegasi B

Bulunduğunda büyük bir heyecan yarattı, Jüpiter’e yakın bir büyüklükte olan gezegende az bir ihtimalle hayat olabileceği düşünüldü. Kendi yıldızına uzaklığı Merkür’ün Güneş’e uzaklığıyla benzer olan gezegende 1000 derecelerde bir sıcaklığın olması üstünde hayat olma ihtimalini bir hayli zayıflatıyor.
Uzaklık: 50 ışık yılı
Büyüklük: Dünya’nın 150 katı
Yörünge süresi: 4 gün
Keşfedilme tarihi: 1995

Gliese 876 B

Samanyolu’nun en iyi bildiğimiz yıldızı “Red Dwarf”ın etrafında dönen ve bulunan ilk gezegen. Yıldızına gayet yakın olmasına rağmen Red Dwarf’ın ısısının yeteri kadar fazla olmaması gezegenin yeryüzü sıcaklığını yaşanabilir kılmıyor ve su olması ihtimalini oldukça azaltıyor. Bu yüzden Jüpiter benzeri gezegende hayat olduğu umut edilmiyor.
Uzaklık: 15 ışık yılı

Gliese 876 D

Başka bir yıldızın etrafında dönen ve dünyaya benzeyen ilk gezegen olma özelliği taşıyor. Seti’nin (Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması) araştırdığı ve diğer güneş sistemleri arasında da önemle durduğu bir gezegen. Şu anda nelerden oluştuğu ve su olup olamayacağı hakkında bilgi yok.
Uzaklık: 15 ışık yılı
Büyüklük: Dünya’nın 8 katı
Yörünge süresi: 2 gün
Keşfedilme tarihi: 2005

HD 189733 B

2007 yılında atmosferi araştırılan ilk güneş sistemi dışındaki gezegen olarak tarihe geçti. Jüpiter’den biraz daha büyük bir gezegen olduğu fakat ikiz yıldızları nedeniyle nedeniyle 800 derece gibi bir yüzey sıcaklığı olduğu keşfedildi. Fakat coşkulu Seti’ciler için iyi haberler de var; bu gezegenin atmosferinde su buharı, metan ve karbondioksit bulunuyor.
Uzaklık: 63 ışık yılı
Büyüklük: Dünya’nın 360 katı
Yörünge süresi: 2.2 gün
Keşfedilme tarihi: 2005

Gliese 581 D

Şu ana kadar keşfedilen ve üzerinde hayat bulunması olasılığı en güçlü gezegen. Bu gezegen keşfedildikten hemen sonra Şili’deki aynı astronomlar güneş sisteminin dışındaki en yaşanabilir gezegeni bulduklarını söylediler: Gliese 581 e. Ama yaşamak için fazla sıcak olduğu düşünülüyor.
Uzaklık: 20 ışık yılı
Büyüklük: Dünya’nın 8 katı
Yörünge süresi: 84 gün
Keşfedilme tarihi: 2007
 
Üst