Dünyaca Ünlü Zara Firmasının Patronu Öldü

TİTAN

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Dünyaca Ünlü Zara Firmasının Patronu Öldü
zara patronu, zara sahibi, zara mağazalarıSevgili melekler, dünyaca ünlü moda devlerinden biri olan Zara'nın patronu ve kurucusu Rosalia Mera hayatını kaybetti. Tatildeyken beyin kanaması geçiren Mera, dünyanın en büyük hazır giyim perakende firmalarından bir olan Zara'nın sahibiydi ve 69 yaşındaydı.


rosalia-mera.jpg


İspanyol El Pais gazetesinin haberine göre Rosalia Mera'nın kızıyla Minorka adasında tatildeyken beyin kanaması geçirdiği açıklandı.

İlk Zara mağazasını İspanya'nın LA Coruna kentinde 1970'lerde açan Rosalia Mera İspanya'nın en büyük hazır giyim firması Inditex'i eski kocası Amancio Ortega ile birlikte 1985'te kurmuştu. Mera işini devasa boyutlarda büyüterek 2012 yıl sonunda 21 milyar dolar ciroya ulaşmıştı. Inditex firması Zara'nın dışında Massimo Dutti ve Bershka gibi 8 marka ile 86 ülkede 6000 mağazada satış yapıyor.

Rosalia Mera kişisel servetiyle de İspanya'nın en zengin kadını unvanını taşıyordu. Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre Mera'nın serveti 5.5 milyar doları buluyor.

Mera'nın kişisel olarak Inditex şirketinde yüzde 7'ye yakın hissesi bulunuyordu. Mera Inditex dışında biyoteknoloji, medya ve emlak işlerine de girmişti.
 
Üst