Duşakabin ve Duşakabin Camı Temizliği

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Duşakabin ve Duşakabin Camı Temizliği
duşakabin nasıl temizlenir, duşakabin camı nasıl temizlenir, duşakabin camı temizilği nasıl yapılır, banyo temizliği
Hemen hemen her evin banyosun da yerini alan duşakabinler ile banyolar eskiye göre daha düzenli ve kuru alarak özellikle biz bayanların gözdesi olmaya devam ediyor.
Hanımlar için bir sıkıntı olan duşakabin camı temizliği ise sizlere vereceğiniz bilgilerle kılaylıkla halledilerek artık can sıkıntısı olmaktan çıkıyor.
Sabun ve kireçli suyun etkisi ile duşakabin camında oluşan kötü görnütülerden arındırılarak camın daha temiz bir hale getirecek temizlik tüyoları sizlerle;)
dusakabin-temizligi.jpg

Duşakabin nasıl temizlenir:

Deterjan ile duşakabin temizliği:

Duşakabin temizliği için kullanabileceğimiz pek çok temizlik ürünü mevcut. Çeşitli kireç sökücüler, banyo yüzeyleri için üretilmiş özel krem ve sıvılar işimizi görecektir.
Cam ile çerçevenin bağlantı yerlerinde oluşan kirleri ince uçlu bir fırça veya temizlik için kullanabileceğimiz bir diş fırçasıyla giderebiliriz.

Doğal malzemeler ile duşakabin temizliği:

Doğal temizlik malzemeleri kullanmak isteyenlere önerimiz ise sirke. Evde pek çok yüzeyde kullanabildiğimiz sirke, bu bölgeler için de uygundur.
Saf sirke (beyaz sirke) ve karbonat karışımı da işe yarayan bir yöntemdir.
Unutmayalım, her ne malzeme kullanırsak kullanalım, bunlar sağlığımız için zararsız da olsa, uygulandıkları bölgeden iyice temizlenmelidir. Kalıntılar temizlediğimiz bölgeler zarar verebilir.

Duşakabin camı nasıl temizlenir:

Deterjan ile duşakabin camı temizliği:

Duşakabin camları için özel üretilmiş deterjanlar bir çok markette satıldığı gibi çeşitli kireç çözücüler, temizlik için kullanılan krem ve sıvılar da işe yaramaktadır. Bunları yüzeye yayarak ve süngerle ovabilir ardından su ile durulayabiliriz. Duruladığımız duşakabin camını kurulamak veya çek paslamak daha iyi bir görünüm elde etmemizi sağlar. Su kalıntıları cam üzerinde leke yapar.

Doğal malzemeler ile duşakabin camı temizliği:

Duşakabin camı temizliğindeki doğal yöntemimiz ise saf sirke-karbonat karışımıyla gerçekleşiyor. Bir kabın içinde macun kıvamında olacak şekilde karbonat ve saf sirkeyi karıştırıyoruz. Bu karışımı sünger yardımıyla cama sürüyoruz. Yüzey üzerinde bir tabaka halinde karışımı bırakıyor 15-20 dakika bekliyoruz. Ardından yine sünger ve su yardımıyla karışımı biraz ovarak temizliyoruz.
Duşakabin camının uzun süreli güzel görünümünü sağlamada birçoğumuzun bilmediği yağmur kaydırıcı spreyler çok işe yarar. Genelde araba camları için kullanılan bu spreyler duşakabin camlarında çok iyi sonuçlar verir. Büyük marketlerde ve araba malzemeleri satan mağazalarda bulabileceğimiz bu spreyleri duşakabin camına uygularken, camın mutlaka kuru olmasına dikkat etmeliyiz. Sirke-karbonat karışımıyla yapılan temizliğin ardından iyice kuruladığımız cama bu ürünü sıkıp, mikrofiber bez veya kağıt havlu ile iyice yedirerek silmektir.

Duşakabin ve duşakabin camı temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler:

Her şeyden önce yapmamız gereken en önemli şey, duşakabin temizliğini sık sık yinelemek. Böylece kir birikmesine engel olabiliriz.
Banyodan çıkarken duşakabin camının üzerinde biriken suyu birkaç dakikamızı ayırarak çek pas ile silersek uzun süreli temizlik sağlayabiliriz.
Duşakabin camı üzerinde oluşan tortulanmanın en büyük sebeplerinden biri camın düzgün kurumamasıdır. Bunun için banyodan çıkarken çek pasladığımız kapağı açık bırakırsak daha iyi kurumasını sağlayabiliriz.
Duşakabin içleri küçük ve sık temas edilen yerler olduğu için ağır kimyasallar kullanmaktan kaçınmak şarttır. Tuz ruhu gibi zehirleyici etkisi olan kimyasallar, dikkatsiz kullanılırsa insan bedeninde ciddi zararlara yol açabilir. Ayrıca bu yoğun kimyasallar, banyo yüzeyindeki fayans ve derzleri eritebilir.
 
Üst